LIVE UPDATES
Bota

Kryeministri holandez siguron mbështetjen e SHBA-së, Britanisë, Francës dhe Gjermanisë për të udhëhequr NATO-n

Pasardhësi i zotit Stoltenberg, që largohet në tetor, do të marrë detyrën në një periudhë vendimtare të ngarkuar me vazhdimin e mbështetjes së kushtueshme të të NATO-s për mbrojtjen e Ukrainës kundër agresionit rus dhe shpagues së çdo përshkallëzimi që do të mund ta vinte aleancën drejtpërdrejt në një luftë me Moskën.

23 Shkurt 2024, 22:16 Nga h.k
Kryeministri holandez siguron mbështetjen e SHBA-së, Britanisë,
Foto ilustruese

SHBA-Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe Gjermania, i shprehën mbështetje të enjten kryeministrit holandez në largim Mark Rutte, për të pasuar norvegjezin Jens Stoltenberg në postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s.

Pasardhësi i zotit Stoltenberg, që largohet në tetor, do të marrë detyrën në një periudhë vendimtare të ngarkuar me vazhdimin e mbështetjes së kushtueshme të të NATO-s për mbrojtjen e Ukrainës kundër agresionit rus dhe shpagues së çdo përshkallëzimi që do të mund ta vinte aleancën drejtpërdrejt në një luftë me Moskën.

Shtetet e Bashkuara mbështesin kandidimin e kryeministrit holandez në largim Mark Rutte për të pasuar z. Jens Stoltenberg në krye të NATO-s, tha të enjten John Kirby, zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Varësisht nga rezultati i zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në Shtetet e Bashkuara, shefit të ardhshëm të NATO-s mund t'i duhet të përballet me një mandat të dytë të ish presidentit Donald Trump, i cili nxiti kritika të ashpra të zyrtarëve perëndimorë në fillim të këtij muaji, pasi vuri në pikëpyetje angazhimin e tij për të mbrojtur aleatët e NATO-s nëse rizgjedhet.

E themeluar në vitin 1949 për t’iu kundërvënë Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë, NATO-ja është një aleancë politike dhe ushtarake e vendeve nga Amerika e Veriut dhe Evropa.

Në nenin 5 të traktatit themelues të NATO-s është mishëruar parimi i mbrojtjes kolektive sipas të cilit një sulm ndaj një anëtari konsiderohet si sulm ndaj të gjithëve.

Udhëheqësit e NATO-s emërohen me konsensus, që do të thotë se të gjitha vendet anëtare duhet të pajtohen. Aleanca aktualisht ka 31 vende anëtare me Suedinë që pret të bashkohet së shpejti.

Diplomatët thonë se zoti Rutte është i vetmi kandidat zyrtar për postin në garën që zhvillohet prapaskenave, megjithëse disa thanë se emri i presidentit rumun Klaus Iohannis, ishte hedhur gjithashtu në diskutime jozyrtare kohët e fundit.

Por, me mbështetjen e Uashingtonit, që është fuqia mbizotëruese e aleancës dhe tre kombeve të mëdha evropiane si dhe rreth 16 anëtarëve të tjerë të NATO-s, zoti Rutte sipas diplomatëve është në një pozicion të fortë dhe çdo rival do të përballet me një betejë të vështirë.

Udhëheqësi i Holandës, 57-vjeçari Mark Rutte, ka pasur marrëdhënie të mira me udhëheqës të ndryshëm britanikë, të Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të Bashkuara, përfshirë zotin Trump gjatë mandatit të tij.

Në fundjavë, zoti Rutte u kërkoi udhëheqësve evropianë që t’u japin fund “ankesave” për zotin Trump dhe në vend të kësaj të përqendrohen në atë që mund të bëjnë për të forcuar mbrojtjen dhe për të ndihmuar Ukrainën.

Duke mbështetur zotin Rutte, ministria e Jashtme britanike tha se ai është një personalitet i respektuar në të gjithë NATO-n, me kredenciale serioze të mbrojtjes dhe sigurisë, i cili do të siguronte që ajo të mbetej e fortë dhe e përgatitur për çdo nevojë për t'u mbrojtur.

Një zyrtar i lartë francez tha se presidenti Emmanuel Macron kishte qenë një mbështetës i hershëm i emërimit të holandezit në këtë post, një ide së cilës i kishte dhënë zë vitin e kaluar.

Një zëdhënës i qeverisë gjermane tha se zoti Rutte e ka mbështetjen e Berlinit, duke e çmuat atë si "një kandidat të jashtëzakonshëm".

Megjithatë, një diplomat i lartë paralajmëroi se ende nuk është arritur një marrëveshje.

Polonia, një fuqi ushtarake në rritje në Evropë, nuk ka ende asnjë qëndrim, tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme. Gjithashtu nuk pati asnjë fjalë nga Hungaria dhe Turqia, të cilat konsiderohen nga disa diplomatë si pengesa të mundshme për zotin Rutte.

Jens Stoltenberg, ish kryeministër i Norvegjisë, shërben si shef i NATO-s që nga viti 2014.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas dhe ministri i Jashtëm Letonez Krisjanis Karins, kanë sinjalizuar gjithashtu interesim për postin kryesor të NATO-s, por nuk janë paraqitur zyrtarisht si kandidatë, thonë diplomatët.

john kirby

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni