LIVE UPDATES
Bota

Hapen dhjetëra klinika në Kaliforni, rriten vaksnimet kundër lisë së majmunëve

Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme sa i përket lisë së majmunëve, pasi numri i rasteve në këtë shtet vazhdon të rritet.

16 Gusht 2022, 17:58 Nga I.A
Hapen dhjetëra klinika në Kaliforni, rriten vaksnimet kundër
Vaksinimi

SHBA- Në një përpjekje për të rritur normat e vaksinimit kundër lisë së majmunëve, autoritetet në Los Anxhelos kanë hapur dhjetëra klnika të reja për ata që duan të vaksninohen. Sipas autoriteteve lokale kërkesa për t’u vaksinuar është e lartë, siç njofton korrespondetja e Zërit të Amerikës Angelina Bagdasaryan.

Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme sa i përket lisë së majmunëve, pasi numri i rasteve në këtë shtet vazhdon të rritet. Klinika janë hapur në të gjithë vendin për ta bërë më të lehtë për banorët që duan të vaksinohen.

Çdo klinikë mund të vaksinojë rreth 200 njerëz në ditë, ndërsa më parë banorët duhet të lënë orar për takimin. Sipas autoriteteve lokale kërkesa është e lartë.

“U vaksinova vetëm që të mos sëmurem. Shpresoj që të mos infektohem, pasi kam dëgjuar nga të tjerët që simtomat janë të rënda. Me rritjen e numrave, është më mirë të jesh i sigurt”, thotë Taylor, banor në Los Anxhelos.

“Unë e përdor palestrën shumë dhe ky është shqetësimi më i madh për mua. E di që shumë njerëz nuk janë shumë të pastër në palestër. Dhe kjo ishte arsyeja përse doja të merrja vaksinën kundër lisë së majmunit. Unë kam shumë miq që janë vaksinuar”, thotë Ashlon, një tjetër banor.

Autoritetet shëndetësore në lagjen “West Hollywood” në Los Anxhelos thonë se pasi numrat e infektimeve u rritën, ata u detyruan të hapnin më shumë klinika për vaksinimet.

“Arsyeja kryesore pse rritëm vaksnimet është sepse shumë prej rasteve ishin në këtë zonë ashtu edhe në zonën përreth. Por ata individë që po testoheshin dhe duhej të shkonin të merrnin vaksinat, duhej të udhëtonin me orë të tëra jashtë zonë sonë”, thotë John Erickson, një zyrtar lokal në “West Hollywood”.

Sipas zyrtarit lija e majmunëve është një shqetësim i veçantë për shumë prej zgjedhësve të tij.

“Siç e dimë lija e majmunëve megjithëse nuk është një sëmundje homoseksuale ajo po prek në mënyrë disproporcionale burrat që kryejnë marrëdhënie intime me burra. Pra, në fund të fundit, në këtë lagje ka një komunitet të madh LGBTQ”, thotë zoti John Erickson.

Lija e majmunëve nuk klasifikohet si një infeksion seksualisht i transmetueshëm. Ajo përhapet përmes kontaktit fizik të ngushtë, ose intim si përqafimi, puthja dhe seksi, por mund të transmetohet edhe duke prekur sendet e infektuara si veshjet, shtratin ose peshqirët.

Që nga fillimi i gushtit, Kalifornia ka mbi një mijë raste të regjistruara të lisë së majmunëve. Katërqind prej tyre janë në Los Anxhelos, një rritje 100% nga vetëm një javë më parë.

Qyteti i San Franciskos po sheh një rritje të ngjashme dhe përballet me mungesa të vaksinave.

“Udhëzimi aktual është nga autoritetet që rreth 35-40 mijë individë në San Francisko duhet të vaksinohen për linë e majmunëve në këtë kohë. Pra, kjo është ajo që ne kërkuam. Por, për fat të keq, ne nuk kemi marrë kaq shumë vaksina”, thotë doktor Lukejohn Day. Zyrtarët shëndetësorë të Los Anxhelosit shpresojnë të vaksinojnë mijëra banorë deri në fundt të muajit gusht.

Marrë nga VOA

lukejohn day gavin newsom

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh