LIVE UPDATES
Bota

Gazetarët finlandezë dënohen për zbulimin e sekreteve shtetërore

Artikulli, i titulluar "Vendi më sekret i Finlandës", përfshinte të dhëna 10-vjeçare mbi vendndodhjen e përafërt dhe detyrat e një njësie të inteligjencës të forcave të mbrojtjes, Qendrës Kërkimore të Inteligjencës Finlandeze. Në atë kohë, Parlamenti finlandez po shqyrtonte nëse njësisë duhet t'i jepeshin më shumë kompetenca për të monitoruar të dhënat private në internet. 

27 Janar 2023, 22:02 Nga a.l
Gazetarët finlandezë dënohen për zbulimin e sekreteve
Gazetaret

FINLANDË- Dy gazetarë që punojnë për një gazetë të madhe finlandeze janë shpallur fajtorë për zbulimin e informacionit sekret mbi inteligjencën ushtarake. Reporterët pa Kufij e kanë quajtur vendimin një "precedent të rrezikshëm". Një gjykatë finlandeze dënoi të premten dy gazetarë që punonin për një të përditshme të madhe finlandeze për zbulimin e sekreteve të mbrojtjes kombëtare për publikun, duke gjobitur njërin dhe duke e lënë tjetrin pa dënim.

Gjyqi i dy gazetarëve të Helsingin Sanomat  përfaqëson një kufizim të rrallë për raportimin në vendin nordik, i cili renditet ndër pesë vendet kryesore në indeksin e fundit të  lirisë së shtypit të publikuar nga Reporterët pa Kufij.  

Për çfarë akuzoheshin gazetarët?
Prokurorët thanë se një artikull i shkruar në 2017 nga gazetarët Tuomo Pietilainen dhe Laura Halminen për  Helsingin Sanomat përfshinte informacione nga dokumente të klasifikuara.

Artikulli, i titulluar "Vendi më sekret i Finlandës", përfshinte të dhëna 10-vjeçare mbi vendndodhjen e përafërt dhe detyrat e një njësie të inteligjencës të forcave të mbrojtjes, Qendrës Kërkimore të Inteligjencës Finlandeze. Në atë kohë, Parlamenti finlandez po shqyrtonte nëse njësisë duhet t'i jepeshin më shumë kompetenca për të monitoruar të dhënat private në internet. 

Në një njoftim, gjykata e qarkut të Helsinkit tha se "disa lloje informacionesh në lidhje me inteligjencën ushtarake u bënë publike, të cilat ishin rregulluar të mbaheshin sekret për hir të sigurisë së jashtme të Finlandës". Gjykata tha se ishte e mendimit se informacioni i zbuluar në artikull nuk ishte i lidhur me legjislacionin në debat. Ai gjithashtu pohoi se artikulli nuk zbuloi ndonjë problem apo keqpërdorim që mund të justifikonte botimin e tij.

Çfarë dënimi morën gazetarët?
Pietilainen mori një gjobë dhe Halminen u shpall fajtore për akuzat, por nuk u ndëshkua për shkak të rolit të saj të vogël në raportimin e artikullit.

Vendimi mund të apelohet nga gazetarët, të cilët kanë mohuar çdo shkelje. Media finlandeze raportoi se prokurorët kishin kërkuar dënime me burg nga gjashtë muaj deri në një vit për gazetarët dhe një redaktor tjetër, i cili u lirua nga të gjitha akuzat nga gjykata.

Cilat kanë qenë reagimet ndaj vendimit?
Mbikëqyrësi i lirisë së shtypit Reporterët pa Kufij shprehu shqetësimin që një vend me një histori kaq të mirë kishte shtypur raportimin investigativ.

"Nëse një gjykatë në Finlandë, një vend i renditur në krye të Indeksit Botëror të Lirisë së Shtypit  ..., ndjek penalisht gazetarët për raportim mbi çështjet e sigurisë kombëtare, çfarë mesazhi është ky për vendet e renditura më poshtë në indeks?" tha rojtari në një deklaratë, duke e quajtur atë "një precedent të rrezikshëm".

Për vite me radhë, Finlanda ishte ndër vendet e renditura më të mira në indeks, por vitin e kaluar u ul në vendin e pestë midis 180 vendeve, pjesërisht për shkak të  provës  Helsingin Sanomat . Kryeredaktori i gazetës, Antero Mukka, shprehu zhgënjimin për vendimin.  Mukka tha në një deklaratë se "dëmtimi i lirisë së fjalës tashmë është kryer" pavarësisht dënimeve të buta të dhëna./ DW

helsingin sanomat

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!