LIVE UPDATES
Bota

Fadil Novalliç 'non grata' nga SHBA, kryeministrin e BiH e "dogjën" patronazhistët

Ai i dërgoi letra dhe mesazhe të moshuarve duke i premtuar rritje pensionesh nëse do ta votonin që të vinte në krye të qeverisë. E gjitha ndodhi një javë para zgjedhjeve të vitit 2018. Novaliç i përdori patronazhistët, të cilin e mori falë pozicionit të tij si kryeministër.

4 Tetor 2022, 16:37 Nga k.m.
Fadil Novalliç 'non grata' nga SHBA, kryeministrin e BiH e
Fadil Novalliç

SARAJEVË- Kryeministri i Federatës të Bosnjë e Hercegovinës, Fadil Novalliç, dhe Sllobodan Stanoviç, biznesmen i lidhur me liderin e serbëve të Bosnjës, Millorad Dodik, janë personat e fundit që Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar. Kjo për shkak të keqpërdorimit të të dhënave personale të pensionistëve për të mirën e partisë së tij politike, para zgjedhjeve të 2018. Një version alla “patronazhistë” si në Shqipëri, por vetëm me një grup-moshë të caktuar. Ai i dërgoi letra dhe mesazhe të moshuarve duke i premtuar rritje pensionesh nëse do ta votonin që të vinte në krye të qeverisë. E gjitha ndodhi një javë para zgjedhjeve të vitit 2018. Novaliç i përdori patronazhistët, të cilin e mori falë pozicionit të tij si kryeministër.

"Ky aktivitet është një shkelje e ligjeve të BiH dhe është një pasqyrim i një metode më të gjerë, të njohur publikisht të përdorimit të ndikimit politik personal për përfitime personale ose partiake, që minon proceset demokratike në BiH. Veprimi i sotëm nënvizon se si politikanët në Bosnje dhe Hercegovinë po minojnë institucionet dhe proceset demokratike për përfitimet e tyre politike dhe për të shpërblyer rrjetet e tyre të patronazhistëve,"-thuhej në deklaratë të bërë nga nënsekretari i Departamentit të Thesarit të SHBA, Brian E. Nelson.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë ka reaguar në një mesazh në Twitter për sanksionet e fundit amerikane ndaj individëve nga Bosnja dhe Hercegovina.

"Shtetet e Bashkuara do të përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të mbajtur përgjegjës ata që minojnë proceset demokratike në BiH ose mbështesin aktivitetet destabilizuese,"-shkruante ambasada e SHBA në BiH.

Kush është Fadil Novaliç?

Fadil Novaliç, anëtar i Partisë për Veprim Demokratik (SDA), është aktualisht në postin e kryeministrit të BiH. Para se të merrte postin e kryeministrit, Novaliç ishte i angazhuar në biznes privat. Ai është në mesin e disa zyrtarëve të lartë në Federatën e Bosnjë-Hercegovinës, të cilët po ndiqen penalisht në Gjykatën e Bosnjë-Hercegovinës për prokurimin e 100 respiratorëve nga Kina në Federatën e Bosnje-Hercegovinës.

Një hetim i përbashkët nga BIRN dhe The Initium zbuloi se fakti që ventilatorët ishin të papërshtatshëm dihej publikisht tre javë përpara blerjes së tyre nga qeveria e Novalic dhe gati një muaj përpara se ai t'i blente. Por sërish u blenë.

E gjithë skema është bërë nga kompania “Srebrena Malina”. Prokuroria e Bosnje-Hercegovinës ka vërtetuar përmes ekspertizës se përdorimi i tyre nuk rekomandohet në njësitë e kujdesit intensiv. Por për këtë çështje gjyqi ende vazhdon.

Kush e regjistroi Novaliçin në politikë në vitin 2018?

Në vitin 2018, Novaliç kërkoi të dhënat personale të më shumë se 400,000 pensionistëve nga Instituti i Sigurimeve Pensionale dhe Pensionale, të cilat ai i përdorte për t'u dërguar letra pensionistëve. Në tetor 2018, Aleanca për një të ardhme më të mirë (SBB) dorëzoi një kallëzim penal kundër Fadil Novaliçit në Prokurorinë e Kantonit të Sarajevës. Kërkesa është dorëzuar edhe në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për fillimin e procedurës kundër Novaliçit, duke pretenduar se ishte shkelur ligji zgjedhor.

Në atë kohë, kryeministri i Federatës së Bosnjë-Hercegovinës, Fadil Novaliç, u raportua në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe Agjencinë për Mbrojtjen e të Dhënave nga Amra Zulfikarpashiç, një profesoreshë në pension nga Sarajeva.

“Disa ditë para zgjedhjeve të 2018-ës na ka ardhur një letër nga zoti Novaliç, e cila i është drejtuar emrit dhe mbiemrit tim, në të cilën na ka njoftuar se, nëse e votojmë, do të na rrisë pensionet pas Vitit të Ri. Ishte e tmerrshme edhe për mua kur pashë letrën në emrin tim. Pyesja veten se ku e morën adresën time në radhë të parë që të më kontaktonin. Sepse askush nuk ka të drejtë të keqpërdor të dhënat në regjistrin e fondit pensional për qëllime politike”, tha Zulfikarpashiç për RSE, pas lajmit për vendosjen e sanksioneve ndaj Novaliqit.

Damir Arnaut, ish-anëtar i partisë SBB, ka konfirmuar për RSE se në vitin 2018, raporti kundër Novaliçit i është dërguar Prokurorisë së Sarajevës.

“E di me siguri që është dërguar, por ka qenë më shumë se katër vite më parë dhe vërtet nuk e mbaj mend”, tha Arnaut.

Arnaut, kryetari i Komisionit të Përkohshëm Hetimor të Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit të BiH thotë se ky rast është vetëm një nga shembujt për të cilin institucionet e BiH nuk kanë reaguar. Po ashtu, një ditë para kryeministrit, në “listën e zezë” është futur edhe prokurorja e Prokurorisë së BiH-së, Diana Kajmakoviç.

Përveç kryeministrit u sanksionua edhe një biznesmen i lidhur me Dodikun

Slobodan Stankoviç u shtua gjithashtu në "listën e zezë" të hënën, më 3 tetor. Ai është një nga njerëzit më të pasur në BiH dhe pronar prej kohësh i kompanisë ndërtimore nga Republika Srpska Integral. Nga SHBA u pretendua se  Stanković dhe kompania e tij ishin të lidhur me korrupsionin në sektorin e ndërtimit në të cilin Integral iu dha disa nga projektet më të mëdha në Republikën Srbska.

Një nga projektet e fundit ku ajo ishte përfshirë si kontraktore ishte ndërtimi i seksionit të autostradës nga Bijeljina, në verilindje të Bosnjës dhe Hercegovinës, deri në kufirin me Serbinë. Është një seksion 20 kilometra, ndërtimi i të cilit do të kushtojë 302 milionë marka (154.4 milionë euro). Integral gjithashtu kreu punë edhe në Kroaci. Stankoviç u sanksionua sepse ai ndihmoi materialisht, sponsorizoi ose ofroi mbështetje financiare për Dodik.

Cilat janë pasojat?

Pas futjes në listën e zezë, të gjitha asetet dhe të drejtat për asetet e atyre të sanksionuarve të vendosura në SHBA duhet të ngrijnë. Vendimi u mor vjet nga ana e presidentit Joe Biden. Në Shqipëri, sanksione të tilla kanë Aqif Rakipi dhe Ylli Ndroqi. Kjo ishte  hera e parë që aktorë të politikës apo biznesit në vend u targetuan me sanksione nga Departamenti i Thesarit, dhe jo Departamenti i Shtetit.

LIDHJA ME SHQIPËRINË

Ndërkohë që ‘patronazhistët’ “dogjën” kryeministrin e Bosnje-Herzegovinës, duket se ai shqiptar deri më tani nuk preket edhe pse pati të njëjtin skandal shumë pak kohë më parë. Dolën të dhënat e gati 1 milion shqiptarëve, së bashku me ‘të bashkangjiturin’ e partisë.

Ndryshe nga Bosnja ku dolën të hënat e pensionistëve, në Shqipëri “patronazhistët” janë të ndarë në dy grupe, ndërsa sipër tyre është një tjetër person i cili quhet “i deleguari” dhe që merr informacione nga patronazhistët. Detyra e patronazhistit me aplikacion është që të raportojë në kohë reale ditën e votimit mbi statusin e secilit votues, pra nëse votuesi ka shkuar në qendrën e votimit apo jo. Patronazhistët e grupit të dytë, apo ata që nuk kanë aftësi teknike, do të punojnë me lista në mënyrë manuale duke raportuar tek i deleguari i partisë në kohë reale për statusin e votuesve të PS që kanë në ngarkim. Në fund të punës u falenderuan publikisht për fitoren nga kryeministri Edi Rama.

fadil novalliç fadil novalliç shpallet non grata

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE