LIVE UPDATES
Bota

Ekspertët: Putin po bën të njëjtat gabime si Hitleri, do e humbasë luftën

Burime të paidentifikuara ushtarake perëndimore treguan se si Putin merr pjesë personalisht në vendosjen për lëvizjen e forcave në Donbas.

22 Maj 2022, 13:50 Nga DOSJA
Ekspertët: Putin po bën të njëjtat gabime si Hitleri, do e
Vladimir Putin

RUSI- Burimet ushtarake perëndimore kanë bërë një zbulim interesant gjatë ditëve të fundit, duke zbuluar se presidenti rus Vladimir Putin dyshohet se është përfshirë personalisht në luftën në Ukrainë, e se vendimet i merr vetë, "në nivel koloneli".

Me fjalë të tjera, presidenti i Rusisë - i cili është formalisht komandant ushtarak, është civil dhe nuk ka njohuri lidhur me ushtrinë, ndaj dhe nuk mund të marrë vendime që zakonisht bëhen nga kolonelët. Burime të paidentifikuara ushtarake perëndimore treguan se si Putin merr pjesë personalisht në vendosjen për lëvizjen e forcave në Donbas. Atje, ku rusët pësuan një disfatë të rëndë javën e kaluar në disa ditë përpjekjesh të njëpasnjëshme për të kaluar lumin strategjik të Veriut.

Ata madje e krahasuan lëvizjen e Putinit me vendimin e Adolf Hitlerit, i cili gjithashtu mori komandën e ushtrisë në Frontin Lindor gjatë Luftës së Dytë Botërore, një gabim kyç që më vonë çoi në humbjen e luftës. Sipas ekspertëve perëndimorë, krahasimi i dy liderëve nuk mbaron me kaq, por përmenden dy ngjashmëri të tjera në vlerësime të këqija - vrasja brutale e civilëve që vetëm sa shtoi rezistencën dhe urrejtjen e kundërshtarit dhe besimin e gabuar se kundërshtari do të thyhet shpejt. 

Burimet shtuan se Putin vazhdon të punojë ngushtë me gjeneralin Valery Gerasimov, komandantin e përgjithshëm të forcave të armatosura ruse, pavarësisht informacioneve se ai nuk është i kënaqur me sjelljen e tij gjatë "operacionit special".

Ukrainasit bënë me dije javën e kaluar se gjenerali Gerasimov ishte hequr nga detyra sepse Putini ishte i pakënaqur me performancën e tij pasi supozohej se e dërgoi atë në Ukrainë për të marrë drejtimin e komandës speciale dhe të pushtonte Donbasin.

Në çdo rast, vetë fakti që gjenerali më i lartë rus ka shkuar në një zonë lufte aktive për të marrë kontrollin e situatës tregon se regjimi rus është gjithnjë e më i prirur ndaj masave të dëshpëruara që janë të paktën të pazakonta për një shtet serioz me ushtri profesioniste.

Marrë nga Blic

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet