LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Autori i librit "Carrie", Stephen King dëshmon kundër bashkimit të gjigantëve botues

Autori i librit "Carrie", Stephen King ka dëshmuar kundër bashkimit të gjigantëve botues.  Ai nuk u zgjodh nga qeveria vetëm për famën e tij, por për kritikat e tij publike për marrëveshjen prej 2.2 miliardë dollarësh të shpallur në fund të vitit 2021.

3 Gusht 2022, 12:37 Nga s.s
Autori i librit "Carrie", Stephen King dëshmon kundër
Stephen King

SHBA- Autori Stephen King do të jetë dëshmitar i Departamentit të Drejtësisë në një përpjekje për të bllokuar bashkimin e propozuar të botuesve kryesorë të ‘Penguin Random House dhe Simon & Schuster’. Ndërsa Departamenti i Drejtësisë po përpiqet të bindë një gjykatës federal se bashkimi i propozuar i ‘Penguin Random House dhe Simon & Schuster’ do të dëmtonte karrierën e disa prej autorëve më të njohur, ai mbështet pjesërisht në dëshminë e një shkrimtari që është pak më shumë i popullarizuar se të tjerët. Autori i librave "Carrie", "The Shining" dhe shumë të preferuarave të tjera, King e ka vendosur me dëshirë, madje me dëshirë, veten në kundërshtim me Simon & Schuster, botuesin e tij prej kohësh. Ai nuk u zgjodh nga qeveria vetëm për famën e tij, por për kritikat e tij publike për marrëveshjen prej 2.2 miliardë dollarësh të shpallur në fund të vitit 2021, duke u bashkuar me dy nga botuesit më të mëdhenj në botë në atë që CEO rival Michael Pietsch i Hachette Book Group e ka quajtur një "gjigand të shquar". Vitin e kaluar King deklaroi: "Sa më shumë të konsolidohen botuesit, aq më e vështirë është për botuesit indie të mbijetojnë”, raporton BBC.

Një nga autorët më pak të njohur pritet të dëshmojë të martën, e cila do jetë dita e dytë e gjyqit federal antitrust që parashikohet të zgjasë dy ose tre javë. Ai mund të mos ketë njohuritë e biznesit të Pietsch, dëshmitarit të parë të DD-së, por ai ka qenë një romancier i botuar për gati 50 vite dhe e di mirë se sa shumë ka ndryshuar industria: Disa nga ish-botuesit e tij u blenë nga kompani më të mëdha. Libri "Carrie" u botua nga Doubleday, i cili në vitin 2009 u bashkua me Knopf Publishing Group dhe tani është pjesë e ‘Penguin Random House’.  Vite më parë, botuesi i ‘Simon & Schuster imprint Scribner’ i kërkoi atij të jepte një artikull, por autori në vend të kësaj ofroi të shkruante një roman për ta, "The Colorado Kid", i botuar në 2005. King mund të përfitojë nga marrëveshja e ‘Penguin Random House-Simon & Schuster’, por ai ka një histori të prioriteteve të tjera përtej mirëqenies së tij materiale. 

Ai ka qenë prej kohësh një kritik i uljes së taksave për të pasurit, edhe pse "të pasurit" me siguri përfshirë vetë autorin, i ka bërë thirrje hapur që qeveria të rrisë edhe taksat e tij. "Në Amerikë, ne të gjithë duhet të paguajmë pjesën tonë të drejtë", ka shkruar ai. Të hënën, avokatët e të dy palëve ofruan pikëpamje të kundërta për industrinë e librit. Avokati i qeverisë John Read thirri një treg të ngushtë të rrezikshëm, të sunduar fort nga Big Five me pak shanse që botuesit më të vegjël ose fillestarë të depërtojnë. Avokati Daniel Petrocelli argumentoi për mbrojtjen se industria ishte në të vërtetë e larmishme, fitimprurëse dhe e hapur për të ardhurit. Ai përfundoi duke thënë: "Çdo libër fillon si një bestseller i pritur mirë në syrin e një autori ose një redaktori”.

 

stephen king

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni