LIVE UPDATES
Aktualitet

Aksidentoi për vdekje një 71-vjeçare italiane dhe u largua nga vendngjarja, shqiptari del para gjykatës italiane

Përplasja fatale ndodhi në rrugën shtetërore të Adriatikut, në atë seksion të njohur më mirë si 'Reale', me drejtimin e udhëtimit nga Alfonsine drejt Ferrarës ku të akuzuar për vrasje në rrugë janë dy punëtorët që ndodheshin në furgonin 'vrasës', një 45-vjeçar me origjinë shqiptare, i cili gjithashtu është përgjegjës për mosdhënie ndihme, si dhe një rumun 26-vjeçar. 

24 Nëntor 2022, 16:16 Nga d.a.
Aksidentoi për vdekje një 71-vjeçare italiane dhe u largua nga
Pamje nga aksidenti

ITALI- Ishte një dinamikë vdekjeprurëse sepse disa fletë metalike u shkëputën papritur nga një furgon që po kalonte dhe përfunduan pikërisht në makinën e saj duke e goditur në fytyrë. Kështu pasditen e 5 majit 2021, 71-vjeçarja Rosa Montanari, nga Masiera di Bagnacavallo, humbi jetën ndërsa ishte në një Toyota Rav 4 të drejtuar nga bashkëshorti i saj, i cili nga ana e tij u plagos rëndë.

Sipas mediave italiane, përplasja fatale ndodhi në rrugën shtetërore të Adriatikut, në atë seksion të njohur më mirë si 'Reale', me drejtimin e udhëtimit nga Alfonsine drejt Ferrarës ku të akuzuar për vrasje në rrugë janë dy punëtorët që ndodheshin në furgonin 'vrasës', një 45-vjeçar me origjinë shqiptare, i cili gjithashtu është përgjegjës për mosdhënie ndihme, si dhe një rumun 26-vjeçar. 

Dje, përballë gjykatës, mbrojtësit e tyre, avokatët Domenico Serafino dhe Nicola Casadio, kërkuan një proces me procedurë të shkurtuar. Eksperti Massimiliano La Sala do të thirret për të vërtetuar nëse këto kabllo tashmë ishin konsumuar apo jo, nëse ato pllaka metalike të shkëputura nga furgoni ishin lidhur në mënyrë të përshtatshme. Në thelb do të përpiqen të kuptojnë nëse në rrjedhën e aksidentit ka pasur neglizhencë apo nëse kabllot janë prishur për shkak të një rasti të rastësishëm.

Të pranishëm në seancë kanë qenë edhe bashkëshorti dhe vajzat e viktimës, të mbrojtur nga avokatja Alma Lolli. Familjarët nuk do të jenë palë civile pasi tashmë janë kompensuar jashtë gjykatës nga shoqëria e sigurimeve. Sipas asaj që u rikonstruktua nga prokuroria, 45-vjeçari shqiptar ishte në timonin e kamionit “Nissan Nv400” më 5 maj. Burri, i cili po udhëtonte me kolegun e tij në 'Reale' në drejtim të Ravenës, mbante një ngarkesë me materiale metalike të vendosura në portobagazh. Por me sa duket ato shufra nuk ishin rregulluar me kujdesin e duhur, aq sa nga furgoni kishin fluturuar jo më pak se tetë rreth gjashtë metra secila, për një peshë totale prej 185 kilogramësh të cilat ranë mbi Toyotën ku udhëtonte viktima duke thyer xhamin e përparmë të makinës dhe njëra e goditi në fytyrë.

Sipas aktakuzës, 45-vjeçari shqiptar në vend që të ndalonte, ishte larguar për t'u paraqitur në komisariatin e policisë në Lugo vetëm në mbrëmje. Furgoni u sekuestrua më pas, ndërsa disa prej pllakave dhe tubave nga kantieri ishin gjetur nga agjentët në një rreze prej rreth njëqind metrash (vetëm tre afër pikës së aksidentit). Njëri ishte kërcyer edhe nga oborri i një shtëpie.

denohet shqiptari ne itali policia italiane rosa montanari

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE