LIVE UPDATES
Bota

"Ai është në një vend të sigurt dhe i lumtur me të atin",zbulohet misteri i rrëmbimit të 6-vjeçarit në Greqi

Avokatja e nënën në Norvegji, Patrinia-Maria Adamopoulou, ka marrë një letër nga avokatët e babait në Norvegji ku thuhet se 6-vjeçari ndodhet në një vend të sigurt me të atin.

26 Maj 2022, 12:36 Nga DOSJA
"Ai është në një vend të sigurt dhe i lumtur me
Rainer Jason

GREQI- Misteri i rrëmbimit të 6-vjeçarit Rainer Jason duket se është zhgjidhur pasi dyshimet se mund të ishte rrëmbyer nga i ati u vërtetuan.

Sipas mediave greke, avokatja e nënën në Norvegji, Patrinia-Maria Adamopoulou, ka marrë një letër nga avokatët e babait në Norvegji ku thuhet se 6-vjeçari ndodhet në një vend të sigurt me të atin.

Çfarë thanë avokatët e nënës

Sipas avokatit të nënës, Christos Economakis, përpjekjet e gruas për të kontaktuar me babanë norvegjez të fëmijës mbetën të pafrytshme pasi ajo është në një mosmarrëveshje ligjore me të për kujdestarinë e fëmijës. Economakis flet për një proces të paracaktuar dhe vendimtar të rrëmbimit të fëmijës që i rrezikon jetën.

“Ne u kemi dërguar dokumente avokatëve që përfaqësojnë babain si në Greqi ashtu edhe në Norvegji, pa marrë asnjë përgjigje thelbësore, ndërsa në komunikimet telefonike që ne dhe nëna kemi tentuar të kontaktojmë babain, ai nuk është përgjigjur. Telefoni i tij është i fikur”- tha Economakis.

“Ndihmoni për të gjetur fëmijën tim”

Në të njëjtën kohë, nëna e fëmijës përmes mesazhit të saj zanor u bën apel të gjithëve që të gjejnë djalin e saj. 

"Unë quhem Nina Etmektzoglou, jam nëna e Rainer që u rrëmbye nga shtëpia jonë, natën nga një burrë me kapuç. Dua të bëj një apel për të na ndihmuar të gjejmë fëmijën tim. Ai tashmë është 19 orë larg nesh pa e ditur se ku ndodhet. I bëj apel kujtdo që e ka bërë këtë veprim, të lutemi ta kthejë në shtëpinë tonë për të mirën e fëmijës tim” , ka thënë gruaja.

Çfarë thotë pala e babait

Nëna e kishte rrëmbyer dhe e mbante fëmijën në mënyrë të paligjshme në Greqi. Rasti që trajtova është një rast i rrëmbimit të fëmijëve sipas Konventës së Hagës. Vendimet e para që janë nxjerrë, shkalla e parë dhe e apelit, thonë se nëna e mban fëmijën në mënyrë të paligjshme në Greqi. Me fjalë të tjera, ai është rrëmbyer, por gjykata nuk e urdhëron fëmijën të kthehet në Norvegji, sepse jeta e tij atje do të jetë e padurueshme. Ekziston një Konventë e Hagës për Rrëmbimin e Fëmijëve. Sipas saj, nëse ka rrëmbim, urdhërohet kthimi i fëmijës, me përjashtim të rastit kur gjykata vlerëson se kthimi i fëmijës në vendin nga e kanë rrëmbyer do t'ia bëjë jetën të padurueshme”, theksoi Adamopoulou.

Nëna greke dhe babai norvegjez fajësojnë njëri-tjetrin për rrëmbimin

Rasti nuk është hera e parë që shqetëson autoritetet, pasi çifti ka patur dhe herë të tjera grindje të tilla në Greqi, ashtu edhe në Norvegji, ku jetonin prej disa vitesh. Ata të dy janë gjetur shumë herë në gjykata dhe asnjëri prej tyre siç duket nuk i ka dhënë rëndësi vendimeve.

Madje, në shtator të vitit 2021, babai i 6-vjeçarit, Ricky Pedersen kishte akuzuar ish-bashkëshorten e tij për rrëmbimin e fëmijës së tyre, në një kohë kur atij i ishte dhënë kujdestaria me vendim të gjykatave norvegjeze. Teksa ai e akuzoi, gruaja ka shkuar deri aty sa ka falsifikuar firmën e tij, për t'i dhënë fëmijës një pasaportë dhe për ta sjellë në Greqi.

Sipas postimit të nettavisen.nr, Pedersen erdhi në Greqi prillin e kaluar për të nisur të gjitha procedurat për të rikthyer fëmijën e tij. Në Norvegji, nëna akuzohet për rrëmbim dhe djali i tyre kërkohet ndërkombëtarisht.

 “Jam shumë i shqetësuar për të. Nëse nuk e çoj në shtëpi, nuk di çfarë të bëj”, tha në intervistën e tij Ricky Pedersen, i cili që nga viti 2018, kur u divorcua nga gruaja greke, kishte kujdesin dhe përgjegjësinë e përditshme të djalit të tyre.

Në të njëjtën kohë, nëna ishte zhvendosur në një qytet tjetër norvegjez, Sorlandet, për të studiuar. Gjithsesi, mosmarrëveshja mes tyre ka vazhduar, me pasojë që në verën e vitit 2020, nëna, sipas botimit, ka transportuar ilegalisht fëmijën e saj në Greqi.

Sipas Ricky Pedersen, ish-gruaja e tij, për të nxjerrë djalin e saj nga Norvegjia, arriti të detyronte policinë norvegjeze t'i lëshonte një pasaportë fëmijës së saj, pa e ditur ai. Ajo kishte falsifikuar firmën e tij. Kështu në vend që ta dërgonte pasaportën në adresën që ai kishte vendosur, pasaporta përfundoi në duart e saj.

Ricky Pedersen, pas rrëmbimit, vazhdoi ta ndiqte penalisht, me rezultat që gjykata norvegjeze ia caktoi atij përgjegjësinë e vetme prindërore. Me këtë vendim, Policia kishte filluar kërkimin ndërkombëtar për fëmijën.

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!