LIVE UPDATES
Bota

Festa e çmendur e Berlusconit, ai duhet të paguajë edhe 10 milionë euro të tjera

Ai nuk i pagoi rreth tridhjetë vajzat e ftuara në  festën e tij "bunga bunga" në Arcore. 

26 Maj 2022, 12:33 Nga DOSJA
Festa e çmendur e Berlusconit, ai duhet të paguajë edhe 10
Silvio Berlusconi

ITALI- Prokurori i Milanos kërkon një dënim 6-vjeçar për Silvio Berlusconin-in pa rrethana të përgjithshme lehtësuese. Ai nuk i pagoi rreth tridhjetë vajzat e ftuara në  festën e tij "bunga bunga" në Arcore. 

Më shumë se dënimi me 6 vite burg për korrupsion në akte gjyqësore, më shumë se konfiskimi i rreth 11 mijë eurove dhe 4 shtëpive, plaga më e madhe për Silvio Berlusconin duket se është kërkesa e avokatit të shtetit, i cili në emër të kryesisë së Këshillit të Ministrave, kërkon që ai të paguajë edhe një shumë provizore prej 10 milionë eurosh, për dëmin e shkaktuar nga “diskreditimi planetar”. 

Asnjë rrethanë lehtësuese

Pas 12 vitesh hetime për çështjen e Rubinit, Berlusconi sheh zëvendësprokuroren Tiziana Siciliano dhe zëvendësuesin Luca Gaglio, që kërkojnë një dënim pa rrethanat e përgjithshme lehtësuese (pasi ai i ka përdorur tashmë në procedura të tjera), sepse ai do të kishte blerë heshtjen dhe gënjeshtrat e tridhjetë të ftuarve dhe bashkëpunëtorëve, që duke filluar nga viti 2011, u thirrën për të dëshmuar në gjyqet Ruby 1 dhe 2, mbi darkat pikante të “bunga bunga” në Ancore.

“Nuk jam i befasuar. Prokuroria prej vitesh ka vazhduar me këtë qasje akuzuese dhe ne kemi argumente të forta për të arritur në pafajësi. Krimi nuk ekziston, çdo gjë që është kundërshtuar mohohet”, deklaroi mbrojtësi i tij, avokati Federico Cecconi.

Marrëveshje korruptive


Për prokurorët ka pasur një marrëveshje korruptive mes Berlusconit dhe vajzave që frekuentonin rezidencën, të cilave “u siguroheshin nga 2500 euro në muaj dhe një çati”, që për disa prej tyre u bë. “Akomodim privat”, sepse tulla e sigurt ishte qëllimi i të gjithëve. “Interesi ishte të paguhej për gënjeshtrat në gjykatë dhe gjithashtu në intervistat që u publikuan në media, për të mos dobësuar dëshminë në sallën e gjyqit”, shpjegon Gaglio.

Për ta vërtetuar këtë do të kishte “elementë të shumtë”, përveç pagesave të bëra rregullisht, mijëra euro të dhëna, por të maskuara pas kredive dhjetëvjeçare pa interes dhe telefona e biseda mes vajzave. Ish-kryeministri ka thënë gjithmonë, që në gjyqin e parë ku u shpall i pafajshëm, se është një ndihmë që vazhdon t’u japë vajzave për t’i kompensuar ato për dëmtimin e imazhit dhe punës që do të kishin pësuar, si pasojë e hetimit dhe se vuajnë edhe tani që janë gra të rritura.

Lista dhe paratë

Siciliano dhe Gaglio u kërkojnë gjyqtarëve të seksionit të shtatë penal të Gjykatës, që të dënojnë 27 të pandehurit e tjerë (kërkuan vetëm një lirim), duke filluar nga Karima “Ruby” El Mahroug (për 5 vjet burgim), e cila ishte e pranishme në Arcore, në shkurt 2010, dhe që akuzohet për ryshfet nga Berlusconi, duke marrë të paktën 5 milionë euro (për të cilat u kërkua konfiskimi) për të mos zbuluar atë që kishte bërë dhe parë në dhomat e Villa San Martino.

Edhe kjo marrëveshje do të vërtetohej gjerësisht, thotë prokurori Gaglio, duke përhapur përgjime dhe dokumente të tjera, si lista e famshme, e sekuestruar në kërkimet e janarit 2011, ku Ruby liston se sa para kishte ose sa të tjera priste të kishte ende nga Kalorësi.

Vetëm kartëmonedha 500 euro

Prokurori nuk kursen veten, kur e përshkruan Karima El Mahroug si një vajzë që dukej se “u bë miliardere brenda natës”. Ajo po shpenzonte me detyrim “qindra mijëra euro”, që i dërgoi Berlusconi. Duke paguar gjithmonë me kartëmonedha 500 euro, ajo lëvizte me taksi, nuk hipi kurrë në tren, por vetëm me shoferë, që ecnin në udhëtimin e saj vajtje-ardhje nga Genova në Milano.

Ai qëndroi në hotele nga 1400 euro nata me mëngjes dhe darkë në dhomën e spërkatur me “shampanjat më të shtrenjta”, shpenzoi 5000 euro për ditëlindjen e katërt të vajzës së tij dhe madje 59 000 euro për një natë pushime në Maldive. “Kishte më shumë sesa thjesht të hedhësh para nga dritarja”, thotë magjistrati.

Karima: Unë nuk jam gruaja e përshkruar nga prokurorët

Karima, megjithatë, ishte jo e besueshme, pra e rrezikshme. Shpenzimet e saj të çmendura, shumë kartëmonedha 500 euroshe, që i pëlqente të mbante gjithmonë në çantë, aq sa i erdhi keq, sepse tani kishte vetëm 3500 euro, u bënë shkak për dyshime. Ishte e nevojshme që ajo të mos paraqitej për të dëshmuar në dhjetor 2012 në gjyqin Ruby 1 (më pas ajo do të vijë në sallën e gjyqit, por prokurori do të heqë dorë nga dëgjimi i saj), dhe, sipas prokurorisë, ajo u “shkatërrua” me maturi.

Me shpenzimet e Berlusconit, u dërgua në Meksikë me bashkëshortin e saj, Luca Risso, i cili duhej të vepronte si tutori i saj, duke shmangur që ajo të bënte lëvizje të rrezikshme. Për Luca Risso, i akuzuar për pastrim parash për investimin e parave të gruas jashtë shteti (me të cilën u nda) dhe dëshmi të rreme, prokurori kërkon dënimin më të lartë, 6 vjet e gjysmë vite burg dhe konfiskimin e 3 prej 5 milionëve të mbledhura nga Ruby.

“Jam shumë e shqetësuar nga përshkrimi që i bëhet edhe një herë personit tim, nga ata që nuk më kanë njohur asnjëherë”, komenton Karima El Mahroug, duke shtuar se “kam qenë gruaja që jam sot dhe jeta ime nuk ka lidhje me atë që përshkroi prokuroria në gjyq. Jam lodhur duke luftuar kundër një përfaqësimi timin që nuk ka të bëjë fare me atë që jam”.

Mes kërkesave të tjera është edhe dënimi me 16 muaj (me pezullim) për dëshmi të rreme të Mariarosaria Rossi, ish-senatorja e Fi-së dhe ish-bashkëpunëtore e ngushtë e Knight. Gjykimi pritet deri në përfundim të verës.

Marrë dhe përkthyer nga Corriere della Sera. 

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!