LIVE UPDATES
Aktualitet

Bluzat e bardha në protestë për shkarkimin e Ilir Allkjas, kolegu: Mjekët nuk mund të dënohen sepse shajnë mbretin

31 Dhjetor 2020, 09:18 Nga DOSJA
Bluzat e bardha në protestë për shkarkimin e Ilir Allkjas,

TIRANË– Sindikata e punonjësve të shëndetësisë kanë dalë sot në protestë pas shkarkimit të kolegut të tyre, mjekut të Urgjencës Kombëtare Mjekësore, Ilir Allkja.

Mjekët janë mbledhur rreth orës 10:00 para Urgjencës, ku kanë shprehur indinjatën e tyre për vendimin e QSUT për shkrkimin e kolegut Allkja.

Përfaqësuesi i Sindikatës, mjeku Gent Stroni, u shpreh për mediat se mjekët nuk mund të dënohen “sepse shajnë mbretin”. Këtë sipas tij e vendos vetëm Gjykata, nëse mjeku me veprimet apo mosveprimet e tij shkakton vdekjen e një pacienti.

“Në datë 31 ne kemi një ritual, bëjmë ndarjen me njëri-tjetrin, takojmë duart për një vit me suksese. Këtë vit ka ndryshuar. Një pjesë e jona janë me pacientët e prekur, një pjesë po kalojnë vet covid, një pjesë tjetër janë ndarë nga jeta. Tani ne kemi këtë problematikë këtu, një shtet i vogel, i vogël në numër, me mungesë të theksuar të mjekëve, kemi luksin të nxjerrim mjek që e bëjnë betejën në llogore të kësaj lufte.

Sot thuhet që ka shkelur kodin etik. Një mjek nuk mund të dënohet, nuk mund të krijojë një vdekje profesionale, sepse janë asete të çmuara veçanërisht në situatën që po kalojmë. Më vjen keq që gjendemi në këtë situatë. Kjo është përkrahje për shokun tonë dhe ata që kanë qenë më parë në këtë situatë.

Në betimin e hipokratit, thuhet se mjeku mban përgjegjësi kur me veprimet ose mosveprimet e tij shkakton vdekjen e një pacienti. Nesër pasnesër mund ta ketë kushdo hisen e vetë. Kjo nuk është rruga e drejtë për të zgjidhur problemet. Duhet të ulen tensionet. Është e sigurt që ky koleg do fitojë në Gjykatë se mjeku dënohet vetëm atëherë kur me veprimet apo mosveprimet e tij shkakron vdekjen e një pacienti.

Ato para që ai do fitojë pa punuar do dalin nga xhepat tanë. Nëse është kështu, ato para le të dalin nga xhepat e drejtuesve dhe pastaj do mendojnë si mund të dënohet një mjek në krye të detyrës.

Sindikata mund të dali dhe me vendim tjetër për të vendosur si do ta përshkallëzojmë këtë vajtim që po bëjmë sot, ditë që duhet të ishte ndryshe, dhe të realizojmë mbrojtjen e kolegut. Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin”, u shpreh mjeku Stroni.

Mjeku Ilir Allkja u pushua ditën e djeshme nga puna me motiavcionin e thyerjes së Kodit Etik dhe atij të Punës. Mjeku Allkja shumë herë në rrjetet sociale kë bërë statuse kundër qeverisë ku e ka akuzuar për keqmenaxhim të situatës së pandemsië.

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet protesta per ilir allkja protesta per ilir allkja

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha