LIVE UPDATES
Aktualitet

Sulmet kibernetike në mediat online/ BIRN: Dyshimet mbi Erion Veliajn

28 Janar 2022, 09:57 Nga DOSJA
Sulmet kibernetike në mediat online/ BIRN: Dyshimet mbi Erion Veliajn

TIRANË – Mediat e shënjestruara thonë se nuk ishte rastësi që të gjithë publikuan një kasetë të kryetarit të bashkisë së kryeqytetit duke folur ashpër me zyrtarët vendas të futbollit, në atë që dukej si ndërhyrje në zgjedhjet e kreut të ri të federatës së futbollit të vendit.

Mediat online kritike ndaj qeverisë shqiptare pretendojnë se sulmet kibernetike që i shënjestruan kohët e fundit ka të ngjarë të jenë të koordinuara dhe ndoshta të lidhura me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Ata i thanë BIRN se dyshonin se sulmet kishin ndodhur sepse publikuan një bisedë të regjistruar në të cilën Veliaj dëgjohej duke përdorur sharje, gjuhë të vrazhdë dhe kërcënime kur fliste me zyrtarët rajonalë të futbollit.

Ata thanë se sulmet e bënë të vështirë për publikun aksesin në faqet e tyre të internetit dhe se sulmet dukeshin të koordinuara.

Brahim Shima, drejtor në Ora News, një transmetues me qendër në Tiranë, tha për BIRN se besonte se sulmi ishte i qëllimshëm.

“Sulmi ishte tërësisht i qëllimshëm, për ta bërë sa më të vështirë aksesin e lajmeve në Ora News. Ka pasur përpjekje të mëparshme për të hakuar faqen, por sulmi i nisur në janar kishte për qëllim reduktimin e tij, ose maksimizimin e vështirësisë sonë në shpërndarjen e lajmeve,” tha Shima për BIRN.

Ai shtoi se sulmin e lidhën me betejën mes Federatës Shqiptare të Futbollit, FSHF-së dhe kryebashkiakut të Tiranës për zgjedhjet për kreun e ri të organit drejtues të futbollit.

“Nuk kemi fakte konkrete, por gjithçka ka të bëjë me presionin e kryebashkiakut Veliaj ndaj FSHF-së”, shtoi ai.

Enton Abilekaj, i cili drejton një media lokale të quajtur Dosja.al, tha se sulmet kibernetike synuan gjithashtu median e tij, duke e bërë të vështirë aksesin në faqen e saj të internetit.

“Kompania që na ofron aktivitet online na informoi për një sulm të veçantë, i cili nuk është bërë nga hakerët, por duke blerë IP jashtë vendit, duke rritur në mënyrë artificiale trafikun, në mënyrë që serveri të mos përballonte dhe të mos aksesohej faqja”, tha Abilekaj. tha për BIRN.

“Nga hetimi që bëmë me kolegët që kishin të njëjtin problem, kuptuam se faqet e sulmuara ishin të njëjtat që publikuan regjistrimin audio të kryebashkiakut në një takim me anëtarët e Asamblesë Rajonale të Futbollit të Tiranës”, shtoi ai.

Ai tha se sulmi kishte përfunduar, por kishte lënë shumë paqartësi në media.

Andi Bushati, i cili drejton Lapsi.al, i tha BIRN se sulmet i konsideronte të lidhura edhe me publikimin e kasetës në të cilën kryebashkiaku Veliaj dukej se po i bënte presion komunitetit të futbollit të kryeqytetit për të ndërhyrë në zgjedhjet e FSHF-së.

“Nuk kemi prova 100 për qind të verifikueshme që sulmi kibernetik erdhi nga kryetari i bashkisë, por fakti që u sulmuan ato media që i dhanë shikueshmëri të madhe këtij lajmi dhe mbi të gjitha uebsajti i FSHF-së që e publikoi këtë. u sulmua përgjimi, duke i çuar të gjitha supozimet te Veliaj”, tha Bushati për BIRN.

Gentian Progni, një ekspert kibernetik shqiptar, i tha BIRN se portalet që janë kritike ndaj autoriteteve dhe qeverisë i janë nënshtruar sulmeve kibernetike “prej disa kohësh”.

“Por nuk ka ndodhur kurrë që sulmi të ishte kaq i madh dhe me një kosto kaq të lartë, sepse lloji i sulmit ishte një DDOS [mohim i shpërndarjes së shërbimit],” tha Progni. “Është i vetmi sulm që është pothuajse i pamundur të zbulohet, dhe është shumë e vështirë dhe e kushtueshme të mbrohesh prej tij”, shtoi ai.

Marrë nga “Balkan Insight” 

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet armand duka erion veliaj sulm kibernetik zgjedhjet ne fshf 2022 armand duka erion veliaj sulm kibernetik zgjedhjet ne fshf 2022

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra