LIVE UPDATES
Politike

BIRN: Policia arreston mbështetësit e PD për përplasjen e përgjakshme në Elbasan

22 Prill 2021, 14:04 Nga DOSJA
BIRN: Policia arreston mbështetësit e PD për përplasjen e

Policia e Shtetit shpalli arrestimin e dhjetë personave, anëtarë të asaj që po njihet si ‘grupi i mbrojtjes së votave’ të Partisë Demokratike në Elbasan si dhe shpalli në kërkim Klement Xhaferrin, i dyshuar si mbështetës i socialistëve dhe si përgjegjës për përplasjen me armë në rrugët e Elbasanit të mërkurën, ngjarje që la një të vrarë dhe 4 të plagosur.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ishte i përmbajtur në detajet mbi rrethanat e përplasjes, por theksoi se pretendimi i Partisë Demokratike se në vendngjarje ka prova për blerje votash nga ana e socialistëve, është i pavërtetë.

‘Nga këqyrja e automjetit  tip ML Benz pa targa, i gjetur në vendngjarje, grupi hetimor  nuk ka konstatuar sende të kundërligjshme apo të dyshuara se mund të përdoreshim për shitblerje të votës,’ deklaroi Veliu.

Ai refuzoi pyetjet e shumta të gazetarëve mbi natyrën e konfliktit dhe pikëpyetjen se si ai u përshkallëzua në përplasje me armë, pavarësisht pranisë së lartë të forcave të rendit publik në vendngjarje.

Drejtuesi i fushatës së PD në Elbasan, Gazment Bardhi deklaroi mbrëmjen e së mërkurës se një grup mbështetësish të tij, të cilët i përshkroi si ‘ish-oficerë policie të ndershëm’, përbëjnë një strukturë që sipas tij synon ‘të mbrojë votën’.

Drejtuesi i fushatës së socialistëve në Elbasan, Taulant Balla i cilësoi këta persona si një grup paramilitarësh të armatosur.

Veliu deklaroi se nëntë persona persona, Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa dhe Nuredin Kasma, janë arrestuar të dyshuar për  kryerjen e veprës penale ‘Heqja e paligjshme e lirisë së personit e kryer me dhunë’ në bashkëpunim, ndërsa i dhjeti, Arbër Paplekaj, u arrestua i dyshuar për kryerjen e veprave penale ‘Vrasja në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave’, ‘Vrasja e punonjësve të Policisë së Shtetit, e mbetur në tentativë’ dhe ‘Heqja e paligjshme e lirisë e kryer me dhunë’ në bashkëpunim.

Klement Xhaferri, një person me precedentë penalë, i akuzuar se mbështet Partinë Socialiste në këto zgjedhje u shpall në kërkim, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘Vrasja në rrethana të tjera cilësuese në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, mbetur në tentativë’.

Veliaj deklaroi se në vendngjarje janë gjetur 20 gëzhoja plumbash të qëlluara nga dy armë zjarri, por vetëm njëra prej tyre, ajo që besohet se është përdorur nga Arbër Paplekaj u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

I përballur me pyetjet e gazetarëve, veçanërisht me pikëpyetjen se si Policia e Shtetit nuk arriti ta parandalojë ngjarjen edhe pse efektivët e saj ishin të pranishëm aty, Veliu i bëri thirrje palëve të mbështesin Policinë e Shtetit.

Sipas tij policia ‘nuk ka nevojë sot të përbaltet, të akuzohet apo të intimidohet, por ka nevojë për mbështetjen e të gjithë palëve.’

Aftësia e Policisë së Shtetit për të kontrolluar rrugët e Elbasanit është vënë në pikëpyetje nga prania e grupeve të ndryshme kriminale që veprojnë të patrazuar në qytet, ndërsa roli i Policisë së Shtetit si institucion i pavarur politikisht është vënë në dyshim gjatë viteve të fundit. Marrë nga Reporter.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike ardi veliu klement xhaferri ardi veliu klement xhaferri

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN