LIVE UPDATES
Bota

Biden ‘përzë’ gazetarët amerikanë nga Dhoma Ovale gjatë takimit me Johnson, stafi i Shtëpisë së Bardhë ndë

22 Shtator 2021, 08:48 Nga DOSJA
Biden ‘përzë’ gazetarët amerikanë nga Dhoma

SHBA- Një incident është shënuar gjatë takimit të presidentit amerikan, Joe Biden dhe kryeministrit britanik, Boris Johnson, ku gazetarët amerikanë nuk janë lejuar që të bëjnë pyetje dhe janë nxjerrë nga dhoma ovale. Biden ju përgjigj vetëm një pyetje të gazetari të CBS News, i cili bërtiti me zë të lartë në lidhje me situatën në kufirin jugor të SHBA-së, ku ai tha vetëm se ‘dhuna nuk është e justifikuar’.

Sipas mediave vendase,pas bisedimeve midis Biden dhe Johnson, iu dha e drejta për pyetje dy reporterëve britanikë, të cilët e pyetën në lidhje me rastin e Harry Dunn, adoleshentit britanik të vrarë në një aksident në Mbretërinë e Bashkuar (MB) dy vjet më parë, dhe tregtisë. Ndihmësit e Shtëpisë së Bardhë nxorën shtypin jashtë Zyrës Ovale pa Biden duke u bërë thirrje gazetarëve amerikanë.

Anëtarët e grupit të shtypit paraqitën një ankesë në Shtëpinë e Bardhë pasi reporterët britanikë, por jo gazetarët amerikanë u mbajtën për pyetje gjatë takimit të presidentit Joe Biden dhe kryeministrin britanik, Boris Johnson. presidenti i Shoqatës së Korrespondentëve të Shtëpisë së Bardhë, Steve Portnoy, tha se ankesa i është dorëzuar sekretares për shtyp të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki në lidhje me mungesën e pyetjeve të dhëna për reporterët amerikanë.

Biden herë pas here merr pyetje nga gazetarët në fund të fjalimeve ose angazhimeve të tjera publike, por ai nuk ka mbajtur një konferencë shtypi prej disa javësh. Biden dhe Johnson u takuan për të diskutuar bashkëpunimin e sigurisë dhe çështje të tjera, pas paraqitjes së tyre në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara më herët gjatë ditës.

Johnson falënderoi Biden për vendimin e tij të fundit për të hequr kufizimet për udhëtarët e vaksinuar që vijnë në SHBA-ja dhe vlerësoi fjalimin e Biden në OKB të martën në mëngjes.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota jen psaki joe biden pret ne takim boris johnson steve portnoy jen psaki joe biden pret ne takim boris johnson steve portnoy

Sondazh

Poll
Bota 22 Shtator 2021, 08:04

Gruaja shqiptare infektohet 3 herë me Covid!

KOSOVË– Tre herë me Covid-19 është infektuar një grua nga Tetova. Pasi u negativizua për herë të tretë, ajo ka bërë vaksinën. Gruaja nuk është shtrua...

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!