LIVE UPDATES
Bota

Beograd/ Ambasadori rus : Mund të ndikojmë në dialogun Kosovë-Serbi edhe pa marrë pjesë në të

7 Prill 2021, 13:53 Nga DOSJA
Beograd/ Ambasadori rus : Mund të ndikojmë në dialogun

BEOGRAD– Delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit sipas raportimeve, do të takohen në shtator në Paris në prani të presidentit francez, Emmanuel Macron dhe përfaqësuesve të SHBA-së dhe Rusisë.

Ambasadorit Bocan-Kharchenko ky fakt i është dukur si një trillim.

“Unë nuk di për një informacion të tillë, më duket një trillim, por Rusia tashmë është e përfshirë në proces si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, dhe dihet se çdo zgjidhje për problemin e Kosovës është e mundur vetëm përmes Këshillit të Sigurimit dhe nën kujdesin e tij”,- tha Kharchenko, transmeton Gazeta Express.

Bocan risolli edhe njëherë qëndrimin e Moskës, duke kujtuar se si presidenti rus, Vladimir Putin dhe ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov kanë thënë në mënyrë të përsëritur se Rusia mund ta mbështesë vetëm një zgjidhje që plotëson interesat e Serbisë dhe të drejtën ndërkombëtare.

“Sa i përket dialogut, unë madje nuk kam dëgjuar që një takim është caktuar tashmë brenda dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës”,- tha Bocan-Kharchenko, duke theksuar se Rusia beson se nuk ka asnjë alternativë ndaj dialogut.

Ambasadori rus shprehet se institucionet në Prishtinë duhet të përmbushin atë që është rënë dakord në Bruksel.

“Sigurisht, dialogu mund të funksionojë vetëm me presionin e nevojshëm mbi Prishtinën, dhe jo vetëm mbi Beogradin, të cilit ata po i kërkojnë ta njoh pavarësinë e Kosovës, e cila nuk është as e pranueshme për Beogradin, dhe as nuk mund të jetë një zgjidhje për Kosovën”, – vijoi Bocan-Kharchenko.

I pyetur për përfshirjen e Shteteve të Bashkuara në dialog, ambasadori rus tha se nuk kishte dëgjuar që Shtetet e Bashkuara kishin qëllime serioze për t’u përfshirë tashmë në këtë dialog.

“Sa i përket Rusisë, ne jemi gjithmonë të gatshëm të mbështesim zgjidhjen dhe nëse Beogradi ka interes ta përfshijë Rusinë, ne jemi të gatshëm ta konsiderojmë atë. Në çdo rast, Rusia, si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe pa marrë pjesë në këtë dialog, ka shumë mundësi të jetë e pranishme dhe të ketë një ndikim në çështjen e Kosovës dhe rajonit, si dhe të gjitha çështjet tjera ndërkombëtare”, u shpreh së fundmi Bocan-Kharchenko.

(f.i/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota ambasadori bocan-kharchenko emmanuel macron vladimir putin ambasadori bocan-kharchenko emmanuel macron vladimir putin

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni