LIVE UPDATES
Aktualitet

Banorët e ‘5 majit’ në protestë, banori: Ti nis fëmijët në azil e të bëhem kamikaz?

16 Nëntor 2021, 13:03 Nga DOSJA
Banorët e ‘5 majit’ në protestë, banori: Ti nis

TIRANË– Ditën e sotme banorët e ‘5 maj’ kanë dalë sërish në protestë ditën e sotme kundër prishjes së shtëpive të tyre pasi ato nuk janë zonë që ka pasur dëme nga tërmeti. Në një intervistë për ‘Fax News’ banorët shprehen se brenda aktit normativ për procesin e rindërtimit ka shumë pika të paqarta që nuk përcaktojnë se si do bëhet marrëveshja me Bashkinë.

Ata shprehen të vendosur që nëse do bëhet një tjetër ndërhyrje në zonë, do të përplasen fizikisht me ndërtuesit.

DEKLARATAT E BANORËVE: 

“Nuk na është marrë paraqysh asnjë ankesë, menduam të dorëzojmë një ankesë me të gjitha kërkesat e parashtruara dhe e kemi dorëzuar te Bashkia. Unë them që nuk ka numër për protokollimin e ankesës sepse është urdhër nga lart. Unë personalisht i kërkova me insistim pse nuk duhej protokolluar ankesa dhe me mesazh më kanë sjellë që nuk pranohet asnjë prej tyre. Prandaj ne sot jemi jashtë, kemi një muaj e ca që bëjmë protesta dhe ata akoma nuk e dinë arsyen se pse kemi bërë ankesa. Ne po presim mos po sensibilizohen dhe të na japin një zgjidhje.’- u shpreh një banor.

Ndërtimi ka filluar te disa shtëpi por nuk mund të bëhet përderisa ne nuk kemi rënë dakord me Bashkinë. Që në 2004 është bërë procesi I legalizimit dhe sot ne humbin prej ASHK-së dhe të dalim mes rrugëve. Nuk jemi dakord as me cmimin, na trajtojnë ne si zonë me zhvillim të njëjtë me ata që kanë vuajtur tërmet, ne duam cmimine tregut dhe jo të referencës. Duhet të bësh vetdeklarim thonë që tia japim pronën bashkisë dhe ne këtë gjë nuk e bëjmë, nuk firmosim. Nëse ka ndërhyrje nga ana e ndërtuese ne do përplasemi dhe fizikisht. Projektin e rindërtimit nuk do e lejojmë, pjesa jonë nuk është brenda aktit normativ”-u shpreh një banor i lagjes.

“Të bëhet transparent projekti dhe të firmoset marrëveshje e drejtë nga Bashkia.Mendojmë se akti është tejet korruptiv pasi brenda tij ka shumë pika të paqarta, shkëmbimi 100% është I paqartë, kur do mbarojë, sa do të jetë bonusi I qerasë dhe sa do të zgjasë?”-u shpreh një tjetër banor.

“Shtëpia është e shenjtë, a do i nis fëmijët në azil dhe unë të bëhëm kamikaz apo të jem nga ato frikacakët: Po ma dhe kur të ma japësh. Unë nuk jam nga ato”-përfundoi një tjetër.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet protesta e 5 majit proteste ne tirane protesta e 5 majit proteste ne tirane

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN