LIVE UPDATES
Aktualitet

Artan Fuga: Do dorëhiqem nëse Akademia e Shkencave vazhdon me ketë këtë model

23 Prill 2019, 07:14 Nga DOSJA
Artan Fuga: Do dorëhiqem nëse Akademia e Shkencave vazhdon me

Tiranë- Artan Fuga për situatën në Akademinë e Shkencave ka deklaruar se do të tërhiqet nëse vazhdon ky model, duke iu referuar një projektligji që sipas tij nuk sjell asnjë lloj reformimi.

Në emisionin  “A show” në News24 ai ka theksuar se ‘problemi është se një grup prej 15 deputetësh që ka vajtur në Ministrinë e Arsimit, ka rrëmbyer një dokument duke e nxjerrë jashtë loje Ministrinë e Arsimit, pa pyetur komunitetin intelektual dhe universitar të vendit, i cili është shprehur se si duhet të jetë Akademia e Shkencave’.

Është një institucion pa produkt, harxhon paranë publike duke e shpërdoruar atë. Nuk ka dinamikë. Nuk merr pjesë për të promovuar mendimin intelektual për problemet që ka kombi. Ishin studentët në rrugë, cili është mendimi i Akademisë?! Kush e di gjendjen intelektuale të kombit, kush e di gjendjen e gjuhës së kombit, kush e di raportin e shqiptarit me traditën, vlerat? Problemi është se një grup prej 15 deputetësh ka vajtur në Ministrinë e Arsimit, ka rrëmbyer një dokument duke e nxjerrë jashtë loje Ministrinë e Arsimit, pa pyetur komunitetin intelektual dhe universitar të vendit, i cili është shprehur se si duhet të jetë Akademia e Shkencave, duke e injoruar totalisht ky grup deputetësh. Pa e lexuar ligjin, kanë dorëzuar si projektligj në Kuvendin e Shqipërisë një dokument që kur pyet po cili është ndryshimi, çfarë reformimi sjell ky pr.ligj që ka bërë Akademia për të ruajtur privilegjet e veta dhe e ka vënë kryeministrin e Shqipërisë në pozicionin që shumë shpejt ai do të shohë se ajo që ai shprehu publikisht se donte një reformim, do të shohë se 15 deputetë të tij do t’i sjellin në tavolinë një dokument ku nuk ka asnjë lloj reformimi. Në qoftë se Akademia do të vazhdojë të ketë këtë model, do të largohem nga ajo Akademi, do ta dorëzoj mandatin tim dhe të jetë kjo sakrificë edhe një zë qoftë në shkretëtirë për të sensibilizuar rininë shqiptare, intelektualët shqiptarë, universitarët shqiptarë dhe për të treguar që aty ka një shqetësim të madh. Pra do të jap dorëheqjen nëse situata do të jetë kështu siç është sot.

J.V/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet akademia e shkencave artan fuga akademia e shkencave artan fuga

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta