LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes, zbulohet lista e plotë

Kim është bërë një sipërmarrëse gjatë viteve, duke fituar miliarda përmes reklamave fitimprurëse dhe si pronare e kompanisë inovative të salloneve dhe veshjeve Skims.

16 Prill 2024, 16:45 Nga S.B
Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Kim dhe Kris

SHBA- Forbes së fundmi ka publikuar listën e të famshmëve që janë miliarderë. Le të hedhim një vështrim se kush u rendit në dhjetëshen e parë, me një vlerë neto që varion nga 1.2 miliardë deri në 5.5 miliardë dollarë, sipas therichest.com.

Në vendin e 10-të renditet LeBron James: 1.2 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
LeBron James

I madhi i basketbollit LeBron James u bë miliarderi i parë i NBA-së në vitin 2022. “King James”, siç njihet me të drejtë në fushë, është, siç pritej, lojtari më i paguar në NBA pasi së fundmi nënshkroi një kontratë dyvjeçare, prej 97 milionë dollarësh me Lakers.

9. Tiger Woods: 1.3 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Tiger Woods

Një nga lojtarët profesionistë më të mëdhenj të gjeneratës së tij, Tiger Woods është pesë herë kampion i Masters dhe ka fituar të paktën 155 milionë dollarë në PGA Tour që kur u bë profesionist në 1996. Lidhja 27-vjeçare e Woods me Nike është përgjegjëse për pjesën më të madhe të pasurisë së tij, e cila i kalon 500 milionë dollarë, sipas Forbes.

8. Tyler Perry dhe Rihanna: Vlera neto 1.4 miliardë dollarë secila

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Rihanna

Tyler Perry ka ndërtuar një karrierë fitimprurëse në aktrim, kineast dhe dramaturg. Perry është ndoshta më i njohur për 14 filmat e tij Medea, të cilët kanë fituar më shumë se 670 milionë dollarë në arkë.

Edhe pse ajo është ndoshta më e njohur për karrierën e saj muzikore me hite si 'We Found Love', Rihanna ka pasur sukses të madh me markën e saj të të brendshmeve, Savage X Fenty, dhe linjën e saj të grimit, Fenty Beauty.

Rihanna ka filluar sërish turneun, duke fituar 6.3 milionë dollar duke performuar në një festë fejese në Indi për miliarderin Anand Ambani dhe nusen e tij të ardhshme, Radhika Merchant.

7. Peter Jackson: 1.5 miliardë dollar

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Peter Jackson

Regjisori fitues i çmimit Oscar Peter Jackson është i njohur për filmat e tij epik Lord of the Rings. Jackson u bë zyrtarisht miliarder kur shiti disa nga asetet e Weta Digital, duke përfshirë "mjetet, teknologjinë dhe talentin inxhinierik", për 1.6 miliardë dollarë tek Unity Software, e cila përshkruhet si një "kompani interaktive 3D".

6. Kim Kardashian: 1.7 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Kim Kardashian

Kim Kardashian filloi në serialin televiziv Keeping Up With The Kardashians, i cili u transmetua për 20 sezone në E!. Kim është bërë një sipërmarrëse gjatë viteve, duke fituar miliarda përmes reklamave fitimprurëse dhe si pronare e kompanisë inovative të salloneve dhe veshjeve Skims.

Vlerësohet gjithashtu se Kim Kardashian fiton një shumë të madhe prej 2,176,000 dollarë për postim në Instagram.

5. Jay-Z: 2.5 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Jay-Z

I njohur gjithashtu si bashkëshorti i superyllit Beyoncé, Jay-Z filloi si reper në vitin 1994 dhe me kalimin e viteve u bë artisti i parë me ngjyrë që arriti dhjetë albume me shumë platini. Forbes vlerëson se katalogu muzikor i Jay-Z kap vlerën e 75 milionë dollarëve.

I njohur gjithashtu si një biznesmen dhe investitor i madh, Jay-Z zotëron aksione në Uber dhe markën premium të shampanjës Armand de Brignac.

4. Oprah Winfrey: 2.8 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Oprah Winfrey

Oprah Winfrey është gruaja e parë me ngjyrë që bëhet miliardere, kryesisht falë 25 sezoneve të "The Oprah Winfrey Show" dhe investimeve të zgjuara në pasuri të paluajtshme dhe biznese të tjera. Oprah vazhdon të jetë një prani e fortë mediatike, me themelimin e Oprah Winfrey Network (OWN), ku ajo ka kontroll të plotë mbi përmbajtjen.

3. Michael Jordan: 3.2 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Michael Jordan

Michael Jordan njihet si lojtari më i pasur i NBA-së i të gjitha kohërave. Me shitjen e paketës së aksioneve që kishte në Charlotte Hornets në vitin 2023, ai kaloi një miliard dollarë. Sponsorizimet e tij korporative me emra si Hanes dhe Gatorade i kanë bërë miliona, por Nike është kompania që siguroi pasurinë e Jordanit dhe e bëri atë një yll.

Shifrat e fundit financiare tregojnë se marka Air Jordan i solli Nike 5.1 miliardë dollarë në vitin 2022, dhe Jordan raportohet se mori 5% - ose rreth 256.1 milion dollarë.

2. Steven Spielberg: 4.8 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
Steven Spielberg

Vetëm ekskluziviteti i Jurassic Park i Steven Spielberg i ka fituar regjisorit legjendar më shumë se 1 miliard dollarë, sipas Bloomberg. Spielberg është nominuar për 22 Oscar gjatë karrierës së tij 50-vjeçare dhe më në fund fitoi 2 në vitin 1994 - Filmi më i mirë dhe Regjisori më i mirë.

1. George Lucas: 5.5 miliardë dollarë

Top 10 të famshmit më të pasur në botë sipas Forbes,
George Lucas

George Lucas themeloi kompaninë e tij të prodhimit, LucasFilms, në 1971. Para prodhimit të filmit të parë 'Star Wars', pasuria neto e Lucas ishte rreth 4 milion dollarë nga filmi i vitit 1973 'American Graffiti'.

Star Wars me Luke Skywalker dhe Princeshën Leia ishte arsyeja që Lucas u fut në rrugën drejt miliardave. Lucas përfundimisht ia shiti Star Wars Disney-t në vitin 2012 për 4 miliardë dollarë.

kim kardashian forbes

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh