LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

Fëmijët e Goebbels ishin "njerëzit e preferuar" të Hitlerit. Por jo sa Helga. Helga ishte një fëmijë i bukur me sy blu që nuk qante kurrë. Ajo ishte vajza e babit, që kalonte më shumë kohë me të sesa nëna e saj. Shpesh, vajza e zgjuar dëgjonte Hitlerin ose babain e saj me habi teksa i tregonin për propagandën naziste, megjithëse ajo nuk mund të kuptonte asgjë.

4 Shtator 2022, 18:48 Nga k.m.

 

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit
Helga Goebbels dhe Adolf Hitler

 

GJERMANI- “Fatkeqësisht, është vajzë, por zemra ime është plot lumturi. Do ta quajmë Helga,”- kjo fjali është shkëputur nga ditari i Joseph Goebbels më 1 shtator 1932, ditën kur lindi vajza e tij e parë. Ministri i propagandës naziste Joseph Goebbels kishte familjen perfekte gjermane. Dhe ia dha Hitlerit si dhuratë.

Në atë kohë, Adolf Hitleri përdorte qindra fëmijë në fotografitë e tij për propagandën naziste. Zyrtarisht, ai nuk kishte fëmijë biologjikë dhe mendohej  se kishte probleme të mëdha me intimitetin. Ndërsa nazizmi po shpërthente në të gjithë Gjermaninë, udhëheqësit e tij mbronin fëmijët e tyre duke i dërguar jashtë. Por Goebbels besonte se fëmijët e tij, si pasardhës idealë nazistë, duhej të ishin sa më afër lëvizjes. Pra, ata u vendosën sa më pranë me Hitlerin.

Joseph Goebbels kishte pesë vajza dhe një djalë, të gjithë emrat e tyre fillonin me shkronjën "H": Helga, Hedwig, Helmut, Hildegard, Holdine dhe Heidrun. Edhe pse nuk ka asnjë provë të shkruar për këtë, historianët besojnë se fëmijët u emëruan sipas Adolf Hitlerit. Nëna e tyre Magda i vishte me rroba të bukura dhe rregullisht i rregullonte flokët. Ata ishin të bukur dhe të sjellshëm.

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

Fëmijët e Goebbels ishin "njerëzit e preferuar" të Hitlerit. Por jo sa Helga. Helga ishte një fëmijë i bukur me sy blu që nuk qante kurrë. Ajo ishte vajza e babit, që kalonte më shumë kohë me të sesa nëna e saj. Shpesh, vajza e zgjuar dëgjonte Hitlerin ose babain e saj me habi teksa i tregonin për propagandën naziste, megjithëse ajo nuk mund të kuptonte asgjë.

Kur Hitleri ishte përreth, ajo shpesh ulej në prehrin e tij, bënte një shëtitje me të në një park ose pinin çokollatë të nxehtë së bashku. Adolf madje bëri shaka për afërsinë e tyre: Nëse do të kishim të njëjtën moshë, do të ishim çift i përsosur.

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

Më 22 prill 1945, familja Goebbels mori fëmijët nga shtëpia e tyre dhe u zhvendos në Führerbunker. Të nesërmen, Ushtria e Kuqe Ruse hyri në periferi të Berlinit. Joseph Goebbels e dinte se çfarë po ndodhte dhe nuk donte që fëmijët e tij të binin në duart e sovjetikëve.

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

Zonja Goebbels kishte menduar tashmë për vrasjen e fëmijëve të saj një muaj më parë. Ajo e dinte se si nazistët ishin mizorë ndaj kombeve të tjera dhe priste hakmarrjen e aleatëve. Madje ajo pa me sytë e saj mizorinë e Hitlerit ndaj një djali hebre. Sipas kunatës së saj nga martesa e saj e parë Ello Quandt, Magda nuk donte të ishte e dobët dhe vendosi të vetëvritej. Ajo e dinte nëse aleatët e kapnin, do t'i duhej të fliste për veprimet mizore të burrit të saj. Por nëse ajo vendoste do dilte kundër ndërgjegjes së saj. Për më tepër  nuk donte që fëmijët e saj të dëgjonin për babanë e tyre si një nga kriminelët më të mëdhenj gjermanë.

Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

“Më mirë që fëmijët e mi të vdesin, sesa të jetojnë me turp, të tallur. Fëmijët e mi nuk kanë asnjë shans në Gjermani pas luftës”.

Kur aviatorja Hanna Reitsch ofroi t'i largonte fëmijët nga bunkeri, Magda refuzoi, madje i kërkoi që të mos e linte të tërhiqej nga vrasja e fëmijëve të saj nëse ajo ishte në dy mendje. Në mbrëmjen e 1 majit 1945, Magda i veshi vajzat me këmisha nate të gjata të bardha dhe lidhi fjongo në flokët e tyre. Pastaj vuri dentistin e ri SS Helmut Kunz nën presion për të vrarë fëmijët. Hitleri ishte tashmë i vdekur dhe sovjetikët po vinin! I riu në fillim nuk pranoi por në fund u injektoi fëmijëve morfinë në Vorbunker.

Magda Goebbels nuk ishte në gjendje t'i vriste fëmijët e saj, kështu që Kunz thirri mjekun e Hitlerit, Ludwig Stumpfegger, i cili u kishte dhënë shishet e morfinës.

Dy orë më vonë, ndërsa po dilnin nga dhoma, Magda tha se "gjithçka kishte mbaruar". Ajo erdhi në Führerbunker e vetme, me një fytyrë të zbehtë dhe sy të skuqur me një pamje të ngrirë. Po atë ditë, rreth orës 21:00 Magda dhe Joseph Goebbels shkuan në kopshtin e Kancelarisë së Rajhut dhe vranë njëri-tjetrin me cianid. Pas urdhrit të mëparshëm të Goebbels, një ushtar e qëlloi disa herë pasi ata pinë helmin. Goebbels nuk lëvizi.

Trupat e çiftit u lanë më pas me benzinë ​​dhe u lanë të digjen./Blick

helga goebbels adolf hitler

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN