LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Filmi biografik i Bob Marley sukses i paparë, ndërkohë Madame Web zhgënjen

Të dy filmat dolën në kinema të martën për t'u njohur me shikuesit në Ditën së Shën Valentinit.

19 Shkurt 2024, 19:10 Nga S.B
Filmi biografik i Bob Marley sukses i paparë, ndërkohë Madame Web
foto ilustruese

SHBA- Filmi biografik i Bob Marley "Bob Marley: One Love" i tejkaloi pritshmëritë duke debutuar si numri 1 me shifra prej 27.7 milionë dollarësh, ndërsa "Madame Web" dështoi me një nga debutimet më të dobëta për një film të përqendruar te një personazh i Marvel. Të dy filmat dolën në kinema të martën për t'u njohur me shikuesit në Ditën së Shën Valentinit.

Në vend të kësaj, "One Love", me protagonist Kingsley Ben-Adir dhe prodhuar me përfshirjen e familjarëve të Marley, performoi afërsisht në të njëjtin nivel me biografitë e mëparshme muzikore si "Rocketman" dhe "Elvis". Filmi pritet të fitojë 51 milionë dollarë në gjashtë ditët e para, duke përfshirë vlerësimet për Ditën e Presidentit të hënën. Ai shtoi 29 milionë dollarë nga 47 territore ndërkombëtare.

Prodhuar për rreth 70 milionë dollarë, "One Love", me regji të Reinaldo Marcus Green, bën kronikë për Marley gjatë bërjes së albumit "Exodus" të vitit 1977, ndërsa drejtonte një koncert kryesor për Xhamajkën e tij të lindjes. Ndër producentët e filmit janë fëmijët e Marley, Ziggy dhe Cedella, dhe e veja e tij, Rita.

"Madame Web", megjithatë nuk rezultoi brenda pritshmërive. Lansime të tilla dikur ishin të pakuptueshme për filmat më vete me superheronj. Por filmi, një zgjatim i filmave Spider-Man, u përpoq të largonte zhurmën e keqe që rrethonte projektin prej 80 milionë dollarësh. Në të, Dakota Johnson luan si një mjeke ndihmëse e Nju Jorkut me fuqi të mprehta.

Biletat e 2024-ës kanë nisur një fillim të kthjellët për Hollywood-in dhe rezultati zhgënjyes për "Madame Web" nuk do të ndihmojë. Shfaqja e filmave është ngadalësuar në javët e fundit, ndërsa goditjet e vitit 2023 kanë ndikuar në oraret e publikimit të këtij viti. Edhe me hapjen e "One Love", shitjet e biletave ranë 15% në fundjavë krahasuar me vitin 2023, sipas ComScore.

bob marley madame web

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme