LIVE UPDATES
Art&Argëtim

'E tmerruar' nga vendimi, aktorja hollivudiane kujton abortin e paligjshëm që bëri kur ishte e dashura e Marlon Brando

Moreno, 90 vjeç, tha se ajo mësoi se ishte shtatzënë me aktorin Marlon Brando dhe ky i fundit mundësoi që ajo të vizitonte një mjek që ai e gjeti "nëpërmjet disa miqve".

26 Qershor 2022, 11:23 Nga d.a.
'E tmerruar' nga vendimi, aktorja hollivudiane kujton abortin e
Rita Moreno dhe Marlon Brandon

SHBA- Aktorja fituese e çmimit Oscar, Rita Moreno tha se është "e frikësuar" pasi Gjykata e Lartë rrëzoi ligjin Roe kundër Wade, duke kujtuar se si ajo iu nënshtrua një aborti të frikshëm para se të bëhej i ligjshëm në 1973.

Sipas Nbc, Moreno, 90 vjeç, tha se ajo mësoi se ishte shtatzënë me aktorin Marlon Brando dhe ky i fundit mundësoi që ajo të vizitonte një mjek që ai e gjeti "nëpërmjet disa miqve".

"Ai ishte një mjek i vërtetë, Marlon i pagoi 500 dollarë, në krahasim me diçka që mund të bëje në një rrugicë të fshehur," tha ajo.

Pasi u kthye në shtëpi, Moreno tha se ajo filloi të kishte gjakdershje dhe duhej të shkonte në spital. Ajo zbuloi se doktori nuk e kishte kryer saktë abortin.

Unë pata atë që më thanë se ishte një ‘shtatzani jashtë mitre'. Doktori nuk bëri asgjë në të vërtetë, përveçse më bëri të rrjedh gjak. Me fjalë të tjera, ai nuk e bëri siç duhet. Nuk e dija atëherë, por mund të kisha vdekur. Çfarë rrëmujë. Çfarë rrëmujë e tmerrshme."-u shpreh Moreno.

Aktorja e "West Side Story" tha se me SCOTUS ndryshimi i të drejtave federale të abortit mund të çojë që gratë "të kthehen në rrugicat e pasme".

"Jam vërtet nervoze, e frikësuar dhe e tmerruar që kjo po ndodh. Nuk mund ta besoj që disa nga ata njerëz po na thonë se çfarë të bëjmë me trupin tonë. Unë mendoj për vajzat e reja. Duke e çuar atë në ekstremin, vajzat që mbeten shtatzënë për shkak të përdhunimit ose incestit. E padrejta nuk është një fjalë mjaft e fortë, por është e padrejtë.”.-shtoi ajo.

Gjykata vendosi të premten për të rrëzuar Roe, duke shkaktuar protesta në të gjithë vendin. Rreth gjysma e shteteve kanë treguar tashmë se do të lëvizin për të ndaluar abortet.

rita moreno marlon brando

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha