LIVE UPDATES
Bota

Gruaja e parë! Jepet ‘drita jeshile’, Amy Gutmann ambasadorja e SHBA-së në Berlin

10 Shkurt 2022, 07:29 Nga DOSJA
Gruaja e parë! Jepet ‘drita jeshile’, Amy Gutmann ambasadorja e

Posti i ambasadorit të SHBA-së në Gjermani ka mbetur vakant që nga largimi i Richard Grenellit, të cilin e kishte emëruar ish-presidenti Donald Trump, në qershor të vitit 2020. Senati në Uashington dha më në fund dritën jeshile për emërimin e Amy Gutmann nga presidenti Joe Biden me 54 vota pro dhe 42 kundër. Presidenti e ka nominuar në korrik të vitit të kaluar këtë shkencëtare të njohur të politikës, e cila ka drejtuar edhe Universitetin elitar të Pensilvanisë (UPenn) në metropolin e bregut lindor të Filadelfias që nga viti 2004. Por në vend të ardhjes së shpejtë të 72-vjeçares në Berlin, pasoi një ngërç i gjatë në Uashington, për shkak të mosmarrëveshjeve të brendshme politike.Republikanët në opozitë në Senat bllokuan konfirmimin e Gutmann për muaj të tërë. Kjo për shkak të mosmarrëveshjeve për gazsjellësin e Detit Baltik, Nord Stream 2, përmes të cilit duhet të kalojë gazi rus drejt Gjermanisë. Presidenti Biden është një kundërshtar i kësaj linje gazsjellëse, që sërish është vendosur në qendër të vëmendjes për shkak të krizës aktuale në raportet mes Rusisë dhe Ukrainës. Por presidenti i ri nuk do të rëndojë edhe më shumë me sanksione raportet e ngarkuara në kohën e presidentit Trump.

Gutmann do të jetë gruaja e parë ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Gjermani. Akreditimi i saj zyrtar do të bëhet nga presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier.

Rrënjët gjermano-hebreje

Dërgimi i Gutmann në Gjermani është, si të thuash, një kthim tek rrënjët e saj. Babai i saj ishte hebre, me origjinë nga Feuchtwangen në Bavari, i cili ka ikur nga Gjermania naziste me familjen e tij në Indi në vitin 1934. Më vonë ai u transferua në SHBA, ku Gutmann lindi në nëntor 1949 në Nju Jork.Ajo studioi në Harvard dhe në London School of Economics – dhe ndoqi një karrierë akademike. Gutmmann dha mësim në Universitetin elitar të Princeton për tri dekada përpara se të bëhej presidente e UPenn në 2004, i cili, ashtu si Harvard dhe Princeton, i përket së ashtuquajturës Liga Ivy e universiteteve prestigjioze në veri-lindje të SHBA.

Profesorja ka publikuar libra nga teoria demokratike, politika e identitetit, etika politike, arsimi dhe shëndetësia. Në vitin 2009, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Barack Obama e emëroi atë në krye të një komiteti të bioetikës. Revista Fortune e quajti atë një nga “50 liderët më të mëdhenj në botë” në 2018./DW

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota ambasadorja e shba ne berlin amy gutmann berlin ambasadorja e shba ne berlin amy gutmann berlin

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS