LIVE UPDATES
Politike

Ambasadori Zhou Ding: Nesër sjellim 3 ton ndihma mjekësore për të përballuar luftën me COVID 19

23 Prill 2020, 20:52 Nga DOSJA
Ambasadori Zhou Ding: Nesër sjellim 3 ton ndihma mjekësore për

TIRANË– Ambasadori i Kinës në Tiranë, z.Zhou Ding në një intervistë për emisionin “Real Story” të Sokol Ballës në News 24 deklaroi se Shqipëria është një vend mik për Kinën dhe si e tillë do të ndihmohet për tu përballur me pandeminë e koronavirusit.

Ai tha se nesër në Shqipëri do të vijnë nga Kina 3 ton ndihma njekësore.

“Sa i përket ndihmave, Italia u godit shumë dhe sigurisht, Kina me Italinë ka miqësi tradicionale ndaj edhe u dërguan mjekët. Serbia dhe Shqipëria janë miq tradicionalë të Kinës, besoj që të gjithë e njohin miqësinë tonë në vite. Gjatë kësaj kohe edhe Kina edhe Shqipëria kanë pësuar ndryshime, por Kina e konsideron gjithnjë Shqipërinë si një vend të mire. E kemi një mik të vërtetë në botë, me ta jemi lidhur fort. Sado larg jemi, ata si fqinjë i kemi, e thotë një poet në Kinë. Pra, për ne jeni si një mik i vecantë. Në këtë epidemi ndihmat janë humanitare, nuk duhet të fusim faktorët gjeopolitikë në këto ndihma por duhet të shohim nevojat që vendi ka. Pasi mora kërkesën për ndihma nga qeveria shqiptare unë ia raportova Pekinit. Kur ne përballemi me pandeminë dhe kërkesat për mjete për ta luftuar atë është rritur shumë. Ndihmat nga Kina do mbërrijnë në Tiranë nesër. Janë 3 ton ndihma materiale mjekësore, maska dhe veshje. Kjo është dashuria e popullit kinez ndaj popullit shqiptar. Ne dërgojmë shpesh protokollet më të fundit, kemi ndihmuar me kite testimi palën shqiptare, kemi mbajtur kontakt të shpeshtë”,- tha ai

Sa për testimet, ai dha mendimin se vende të ndryshme ndjekin teori të ndryshme.

“Kushtet e vendeve të ndryshme janë të ndryshme, ekspertët duhet të vlerësojnë nëse strategjia e testimeve massive përshtatet me një vend të caktuar. Duhen respektuar të gjitha masat. Dua të falenderoj mjekët që janë në vijën e parë të përballjes. Ky akti që dërguat mjekë në Itali tregon solidaritet. Pala kineze e vlerëson këtë frymë të Shqipërisë”,- vijoi ai.

Marrë nga Balknweb

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike kina sjell 3 ton ndihma njekësore zhou ding kina sjell 3 ton ndihma njekësore zhou ding

Sondazh

Poll
Politike 23 Prill 2020, 20:21

TIRANË– Presidenti Ilir Meta, i ftuar në emisonin “Çim Peka Live” ka folur lidhur me “armëpushimin” e vendosur me kryeministrin Edi Rama. I py...

Politike 23 Prill 2020, 19:49

TIRANË– Ministri Arben Ahmetaj është shprehur se ka marrë një valixhe me dokumente em vete, pasi është frymëzuar nga një shprehje e një deputeti të O...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh