LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja makabre e biznesmenit Topalli në Greqi, komuniteti shqiptar nesër në protestë në kërkim të drejtësisë

Kryetari i Komunitetit Shqiptar të Dodekanezit Ari Kasapi është në kontakt me të gjitha organet e përfshira në Rodos për të zhvilluar një marsh proteste paqësore me rastin e vrasjes brutale të kontraktorit 46-vjeçar. Marshimi do të nisë nga sheshi “Kuntourioti” në orën 09:00 në drejtim të ndërtesës së Gjykatës, jashtë së cilës do të ketë fjalime të shkurtra nga përfaqësues të komunitetit shqiptar.

8 Tetor 2022, 07:38 Nga d.a.

Vrasja makabre e biznesmenit Topalli në Greqi, komuniteti shqiptar


Xhani Topalli

GREQI- Ditën e nesërme në ishullin Rodos të Greqisë do të zhvillohet një marshim dhe protestë nga komuniteti shqiptar ku do të marrin pjesë bashkëpunëtorë, bashkatdhetarë dhe miq të biznesmenit Xhani Topalli, me kërkesën kryesore drejtësinë, pasi u vra në mënyrë makabre nga një 53-vjeçar dhe djali i tij 20-vjeçar.

Sipas mediave greke, Kryetari i Komunitetit Shqiptar të Dodekanezit, Ari Kasapi është në kontakt me të gjitha organet e përfshira në Rodos për të zhvilluar një marsh proteste paqësore me rastin e vrasjes brutale të kontraktorit 46-vjeçar.
Marshimi do të nisë nga sheshi “Kuntourioti” në orën 09:00 në drejtim të ndërtesës së Gjykatës, jashtë së cilës do të ketë fjalime të shkurtra nga përfaqësues të komunitetit shqiptar dhe sindikatës së ndërtuesve dhe pasi të kenë përfunduar, marshimi do të vazhdojë me finalen e tij destinacioni në shesh, ku do të zhvillohet tubimi protestues i pjesëmarrësve.

Siç raportoi në “demokratike” Ari Kasapi, ka një interes të madh për të marrë pjesë në marshin protestues, jo vetëm nga bashkatdhetarët e Xhani Topallit por edhe nga rodezianët, të cilët duan të bashkojnë zërat e tyre dhe të protestojnë kundër vrasjes brutale që tronditi jo vetëm Rodos por gjithë Greqinë si dhe atdheun e viktimës, Shqipërinë.

Kontraktori, baba i tre fëmijëve të mitur, rezultoi i zhdukur që prej datës 28 gusht, pas një takimi me hotelierin 53-vjeçar për t’i paguar borxhin, në kuadër të një marrëveshjeje që kishin lidhur. Me policinë duke përdorur pamjet e kamerave të sigurisë dhe duke qëndruar pranë kontradiktave të hotelierit, pas marrjes në pyetje paraprake natën e së hënës, 5 shtator, pas akuzës së 53-vjeçarit dhe djalit të tij 20-vjeçar, i pari pranoi vrasjen.

20-vjeçari, i cili së bashku me babain e tij 53-vjeçar, akuzohet për vrasje nga pakujdesia, ka bërë ankim në Këshillin e Kundërvajtjeve të Rodosi kundër urdhrit të tij të ndalimit të përkohshëm, shkaktoi reagime të reja brenda komunitetit shqiptar dhe më gjerë.

Në fakt, raporti i tij se nuk ka pasur asnjë përfshirje dhe kërkon heqjen e ndalimit të përkohshëm ose zëvendësimin e tij me kushte kufizuese ose zëvendësimin e tij me arrest shtëpie me mbikëqyrje elektronike, duke nxjerrë në pah se është anëtar i një familje e madhe pasi ka tre vëllezër të tjerë dhe që në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare punon në biznesin e tyre familjar e cila është aktive në dhënien e dhomave me qira dhe funksionimi i një restoranti-kafe të vogël ka shkaktuar reagime të reja, pasi sipas bashkatdhetarëve të viktimës dhe Topalli kishte tre fëmijë të cilët mbetën jetimë, ndaj gjatë protestës do t'i referohet posaçërisht kërkesës së të pandehurit 20-vjeçar.

vrasja e shqiptarit ne greqi vritet xhani topalli ari kasapi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni