LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Roels Hysnelit, Prokuroria në Gjermani ngre akuza kundër 17-vjeçarit shqiptar

Hysneli u gjet i pajetë më 25 nëntor i ekzekutuar në një pyll në Kaltenkirchen ndërsa 17-vjeçari më vonë u dorëzua në polici në prani të avokatit të tij ku rrëfeu se ka vrarë një person.

17 Maj 2024, 16:41 Nga N.F
Vrasja e Roels Hysnelit, Prokuroria në Gjermani ngre akuza kundër
17-vjeçari

GJERMANI- Prokuroria publike e Itzehoe ka ngritur akuza kundër vrasësit të dyshuar Qerim D. Ndaj 17-vjeçarit rënon akuza se ai ka vrarë një shqiptar përkatësisht Roels Hysneli. Hysneli u gjet i pajetë më 25 nëntor i ekzekutuar në një pyll në Kaltenkirchen ndërsa 17-vjeçari më vonë u dorëzua në polici në prani të avokatit të tij ku rrëfeu se ka vrarë një person.

“Unë kam vrarë një person, është pranë “Holsten Therme” tha ai. Qerim D. nuk i ka treguar policisë se ku ishte i vdekuri. Një qen nuhatës gjeti 27-vjeçarin që u qëllua. Asnjë gjurmë ADN-je nuk u gjet tek viktima shkruan "Bild".

Megjithatë, prokurori i lartë publik Peter Müller-Rakoë, bazuar në faktet aktuale, thekson: “Ky rrëfim është verifikuar përmes hetimeve të gjera, të cilat i referohen vendit të krimit si dhe bartësve të provave”. 17-vjeçari akuzohet për vrasje nga pakujdesia.

“Ai thuhet se ka vrarë një 27-vjeçar në një bar shisha me një të shtënë nga një pistoletë më 21 ose 22 nëntor,” tha Müller-Rakoë.

Por prokurorët kanë shqetësime serioze se Qerim D. nuk ka atë moshë që pretendon. Prokurori i lartë publik: “Sipas raportit të porositur, ai duhet të jetë së paku 18 vjeç.” Në krimin e organizuar, shpesh dërgohen njerëz më të rinj dhe ndoshta të pafajshëm, sepse dënimi për ta është dukshëm më i ulët.

Sipas informacioneve të BILD, Qerim D. ka udhëtuar nga Britania e Madhe rreth dy javë para vrasjes me armë zjarri. 17-vjeçari jetonte atje në lindje të Londrës dhe ndoqi një shkollë private. Prokuroria ka në shënjestër deri në katër persona të tjerë të cilët dyshohen edhe për vrasjen e 27-vjeçarit. Sipas informacioneve të BILD, thuhet se është tregtari i ndërtimit dhe makinave Ferhat K. 30 vjec nga Uetersen dhe punëtori i rastësishëm Selami C. 60 vjec nga Hamburgu. Me siguri të dy kanë shkuar në Turqi. Policia është në kërkim të tyre dhe dy personave të tjerë.

Hetuesit kanë rënë në gjurmët e të dyshuarit të parë, Ferhat K., përmes materialit folie me të cilin autorët e kanë mbështjellë trupin dhe e kanë vendosur në pyllin e saunës. K. e kishte paguar me kartën e tij Visa në një dyqan harduerësh. Gjatë kontrollit të shitjeve në dyqan doli emri i tij, të cilin hetuesit e dinin tashmë nga bisedat e përgjuara.

Në një degë “Douglas” aty pranë, K. dhe bashkëpunëtori i tij C. bënin pazar secili me një kartë avantazhi të personalizuar (kartë bonus për zbritje). Dëshmitarët okularë mundën të konfirmonin në polici se të dy po udhëtonin së bashku, kështu e morën emrin e shokut të kartës së bonusit.

Prokurori i lartë publik Müller-Rakoë: “Në lidhje me këtë krim, hetimet janë duke vazhduar kundër të dyshuarve të tjerë”. Tema është nëse, në çfarë forme dhe në çfarë përbërje personeli janë përfshirë këta të akuzuar në ekzekutimin e krimit.

gjermani vrasje shqiptar

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta