LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO- Kongresi i tretë Ndërkombëtar i Kujdesit Perinatal, të pranishëm mjekë shqiptarë e të huaj

Mbahet në Durrës kongresi i III i Riprodhimit, Andrologjisë dhe Shëndetit Perinatal, Mjekët: Me rëndësi, kurimi në fazë të hershme

23 Maj 2023, 18:05 Nga A.B

VIDEO- Kongresi i tretë Ndërkombëtar i Kujdesit Perinatal,

Nga Syri.tv

Është zhvilluar në Durrës Kongresi i Tretë Ndërkombëtar i Kujdesit Perinatal, Riprodhimit Human dhe Andrologjisë, i cili ka bërë bashkë emrat më të shquar në fushën e mjekësisë shqiptare e të huaj. Kirurgë, neurokirurgë, kardiokirurgë pediatër, anestezistë e mjekë obstetër-gjinekologë, kishin në fokus të diskutimeve të ditës së parë problematikat e shfaqura në shtatzëni, profilaksinë dhe trajtimin e kancerit të qafës së mitrës me protokollet e fundit bashkëkohore europiane.  Presidenti i Shoqatës Shqiptare të Riprodhimit dhe Andrologjisë , dr. Arben Rrugia, shpjegoi rëndësinë e këtij kongresi, tematikat kryesore të tij dhe planet për kongrese të ardhshme.

“Bordi Shkencor është përpjekur që të bëjë një kongres multidisiplinar, në mënyrë që të preken sa më shumë tema dhe t`ju vijmë në ndihmë mjekëve edhe me gjëra të thjeshta të cilat janë të nevojshme në profesionin tonë. Sigurisht, sot në ditën e parë kemi nxjerrë dhe protokolle që kanë të bëjnë me trajtimin e situatave prekanceroze të kancerit të qafës së mitrës. Gjithashtu në bashkëpunim me Presidenten e Federatës Europiane të Kolposkopisë dhe Presidentin e Shoqatës Italiane të Kolposkopisë ramë dakord për të krijuar disa kurse kolposkopie për mjekët shqiptarë. Si në Shqipëri ashtu dhe jashtë saj. gjithashtu kemi folur dhe për një projekt pilot që lidhet me parandalimin e kancerit të qafës së mitrës që besoj se do ta vejmë në jetë shumë shpejt”-u shpreh mjeku Arben Rugia.

Mjekët e pranishëm që vijnë nga Shqipëria, Kosova, Italia, Anglia, Greqia e shumë vende të tjera, folën mbi rëndësinë që mbart ky kongres sipas tyre, duke u ndalur edhe në temat që kishin më shumë interes.

“Ajo që më imrpesioni ishte fillimi i procesit të scrinig në vendin tuaj. Mbeta shumë e habitur gjithmonë për mirë”,-u shpreh Maggie Cruickshank, Presidente Shoqata Europiane e Kolposkopisë.

“Temat e përzgjedhura për këtë kongres nuk ishin në mënyrë rastësore. Ato ishin përzgjedhur mirë dhe kishin shënjestruar një gamë të gjerë të të gjitha problematikave të çiftit”- tha Prof. Dr Maggiorino Barbero, President i Shoqatës Italiane të Kolposkopisë dhe Patologjive të Qafës të Mitrës.

“Dhe uroj që ky kongres të jetë pika e fillimit të bashkëpunimit shumë të gjatë midis mjekëve shqiptarë dhe atyre italianë.”-tha Prof. Carlo Liverani, Gjinekolog.

“Ka qenë një bashkëpunim me të vërtetë i sinqertë, vëllazëror. Këtu janë hapat e parë dhe shpresoj që më tutje të thellojmë bashëpunimin”-u shpreh Naser Rafuna, President i Shoqatës Obstetrike-Gjinekologjike Kosovë.

“Dhe jam shumë i lumtur që ndoqa të gjitha prezantimet që doktorët bën në këtë kongres”-tha për, Prof. Cristos Maroudis, Gjinekolog.

“Mënyra më e mirë e kurimit të pacientëve me kancer është parandalimi i hershëm i tij. Është diagnostikimi i hershëm, që në fazat e para, që në stage 1 dhe 2. Dhe në këtë mënyrë ne mund të bëjmë të mundur kurimin e plotë të pacientit”-Prof. Dr. Luggi Frigero, Universiteti i Milanos.

“Në disa diskutime theksi u vu në këtë që të depistojmë herët praninë e virusit te mosha aktive seksuale, t`i ndihmojmë këto zonja të diagnostikohen dhe trajtohen në mënyrë që të mos kalojnë në fazat e avancuara”- u shpreh Mirela Rista, Mjeke Gjinekologe.

Kongresi i Tretë Ndërkombëtar i Riprodhimit, Andrologjisë dhe Shëndetit Perinatal zhvillohet dy ditë radhazi më 19 dhe 20 maj, gjatë së cilave profesionistë të kujdesit shëndetësor trajtojnë dhe diskutojnë tema me rëndësi për shëndetin e njeriut./Marre nga Syri.tv

kongresi i kujdesit perinatal

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!