LIVE UPDATES
Aktualitet

Çudia në Korçë, gruaja rezulton e gjallë 18 vjet pas vdekjes

Por së fundi familjarët kanë mësuar, se e ndjera figuron e gjallë në Gjendjen Civile të Njësisë Miras Devoll.

25 Maj 2022, 21:42 Nga DOSJA
Çudia në Korçë, gruaja rezulton e gjallë 18 vjet
Varri i të ndjerës

Një zonjë nga Korça, e cila është nusja e djalit e të ndjerës Qazibe Pajo, është drejtuar pranë “Stop” për një problem të pazakontë. Vjehrra e saj ka ndërruar jetë para 18 vitesh. Por së fundi familjarët kanë mësuar, se e ndjera figuron e gjallë në Gjendjen Civile të Njësisë Miras Devoll.

“Kur vete në Miras, nëna e vet, ka 18 vite që ka vdekur dhe atje mëson që nëna ekzistonte e gjallë në dokumentet e shtetit. Shkon në Bilisht, vete te sigurimet shoqërore dhe atje figuronte e gjallë. Ne thjesht na duhej certifikata dhe pastaj dolën këto problemet e tjera”, tha denoncuesja.

Zonja e ndjerë ka jetuar në fshatin Sul të Devollit. Asaj i ka kaluar pensioni, por nuk e dinë nëse është tërhequr nga dikush.

“Stop” u drejtua në Gjendjen Civile Miras në Devoll dhe pyetën për zonjën. Atje thanë se Qazibe Pajo rezulton e gjallë dhe për ta çregjistruar mjafton një skedë vdekjeje nga mjeku i ambulancës.

Punonjësja e Gjendjes Civile: Qazibe Pajo e datëlindjes 1933, babai Halil, nëna Hajrije! Cfarë ka zonja?

Gazetarja: Nuk është e çregjistruar?

Punonjësja e Gjendjes Civile: Jo, nuk është e çregjistruar.

Gazetarja: Ku të del vendbanimi?

Punonjësja e Gjendjes Civile: Në Sul. Para pandemisë bëhej me vendim gjykate për këto, që kanë kaq shumë kohë. Ama tani mjafton vetëm një skedë vdekje tani nga doktori. Doktori, që është tani në Ambulancë, patjetër, që ka një dokument, që kjo ka vdekur dhe në qoftë se e gjen atë dokument, bën një tjetër dublikatë dhe çregjistrohet. Ama të jenë të dhënat e sakta, data e vdekjes, emri, mbiemri. Nga mjeku i Ambulancës i Qendrës Shëndetësore. Ka mjek atje në Sul.

“Stop” shkoi edhe në varrezat e fshatit, ku ndodhet edhe varri i të ndjerës. Fshatarët e zonës thonë se zonja ka vdekur për shkak të një sëmundje.

Vajza: Ne dinim të çregjistruar atë.

Gazetarja: Dini gjë kush është marrë me procedurën e çregjistrimit nga fëmijët?

Gazetarja: Këtu nuk është se ka ndonjë letër të mjeku i familjes? Ndonjë kartelë ndonjë gjë?

Vajza: Po janë ndërruar mjekët.

Gazetarja: Mos ka ndonjë shënim te kartela mjekësore, që filan person ka ndërruar jetë në këtë datë?

Vajza: Jo, jo u interesuam ne edhe këtu edhe në Bilisht.

Në zyrat e Sigurimeve Shoqërore të Bilishtit, punonjësit thonë, se pensioni është xhiruar, por nuk është tërhequr. Pa ardhur shkresë nga Gjendja Civile nuk mund të bëhet bllokimi i pensionit.

Punonjësja: Në momentin, që nuk bëhet çregjistrim në Gjendje Civile, Sigurimet Shoqërore s’kanë nga ta dinë, që kjo zonjë ka vdekur dhe të bllokojnë pensionin.

Gazetarja: Unë këtë doja nga ju, që nuk është tërhequr pensioni dhe është kthyer në Thesar.

Punonjësja: Siç e pe dhe vetë, datë pagese nuk ka. Është kaluar në sistem, po fond nga ne dhe Posta, nuk kanë dalë. Thjeshtë pensioni gjenerohet, sepse pa patur dokumente këtu, që t’i vëmë në sistem për bllokim të përhershëm, ajo gjë do vazhdojë siç ka vazhduar.

Gazetarja: Ju nuk e bëni këtë bllokim?

Punonjësja: Pa ardhur nga Gjendja Civile nuk e bllokoj dot unë. Si do ta bllokoj unë?!

Marrë nga tvklan.al

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra