LIVE UPDATES
Aktualitet

Tragjedia në Ostren/ Dëshmia e kryefamiljarit: Dyshoj se i ka helmuar një 30-vjeçare

Por ndërsa kanë kaluar rreth dy vite, kryefamiljari Ylber Tolaj zbulon detaje të reja dhe hedh akuza të rënda nga një 30-vjeçareje, që sipas tij ka qenë ajo që i ka helmuar bashkëshorten dhe fëmijët e tij.

20 Maj 2022, 20:54 Nga DOSJA
Tragjedia në Ostren/ Dëshmia  e kryefamiljarit: Dyshoj se i ka helmuar
Ylber Tolaj

BULQIZË- Një tragjedi e rëndë ndodhur më 13 shkurt të 2020 në Ostren të Bulqizës u mori jetën 3 pjesëtarëve të familjes Tolaj, nënës Rajmonda, vajzës Rudina 18, vjeçe dhe djalit Fajtoni, 16 vjeç, ndërsa vajza tjetër, Merita 14 vjeçare, u transportua në spital e për fat të mirë arriti të mbijetojë.

Policia deklaroi në atë kohë se shkak për vdekjen e tyre ishte bërë rrjedhja e gazit. Por ndërsa kanë kaluar rreth dy vite, kryefamiljari Ylber Tolaj zbulon detaje të reja dhe hedh akuza të rënda nga një 30-vjeçareje, që sipas tij ka qenë ajo që i ka helmuar bashkëshorten dhe fëmijët e tij.

Në një rrëfim ekskluziv për BalkanWeb, dhënë për gazetarin Enver Doçi, ai thotë se ndërsa bashkëshortja e tij ishte nisur për të shkuar në familjen prindërve të saj në fshatin pranë Ostrenit, në një zonë të pyllëzuar që e ka përshkruar me këmbë, ka parë 30-vjeçaren duke kryer marrëdhënie intime me një burrë, duke  u zbuluar kështu një lidhje jashtëmartesore që ata të dy kishin.

Ai rrëfen se vajza që ka mbijetuar i ka treguar se 30-vjeçarja në fjalë, pasi gruaja e tij i kishte parë në pyll, ka shkuar në shtëpinë e tyre tre herë brenda ditës, dhe ka qëndruar për rreth tre orë.

Ai i është drejtuar policisë duke kallëzuar këtë person, pasi dyshon se ka qenë ajo që i ka helmuar me qëllim që të mos zbulohej lidhja jashtëmartesore.

Kryefamiljari, i cili ishte emigrant në Greqi kur ndodhi tragjedia, është shprehur për gazetarin Doçi se dyshon se 30-vjeçarja i ka helmuar përmes ushqimit, por shton se dyshime ka dhe për persona të tjerë që mund të kenë ndihmuar atë. Tolaj thotë se as akuzave që ka bërë, e reja është thirrur vetë një herë për të dëshmuar, ndërsa tani sipas tij, ajo është larguar nga Shqipëria dhe ndodhet në Gjermani. Por sipas tij, prokuroria nuk ka bërë asnjë veprim konkret, ndërsa tashmë kërkon që t’i drejtohet SPAK.

Pjesë nga dëshmia:

Si e morët vesh ngjarjen:

Unë isha në Greqi, atë natë fola me familjen, e pyeta çfarë bëjnë… Gruaja atë natë shkoi tek vjehrri im, pasdite nga ora 3

Sa larg është shtëpia e jote tek shtëpia e vjehrrit tuaj

Nja 20 minuta në këmbë

Është zonë e pyllëzuar, mal?

Pak po, jo shumë. Bashkëshortja kishte shkuar nga shpia ime për poshtë dhe ishte takuar me një familje atje poshtë te prroi, dhe një goc e kishte marrë më pas në telefon kur kishte vajt nusja tek vjehrri dhe i kishte thënë të ‘shkoj të rregulloj telefonin tek shtëpia jote?’
Ju mendoni se bashkëshortja juaj ka takuar, (ka parë) dy persona që po bënin veprime të turpshme?

Po, po. Ky personi, femër, kishte shkuar më pas te shpia ime. Asnjëherë s’kishte vajt te shpia ime brenda, por kishin pirë kafe jashtë. Atë natë kishte shkuar në shpi dhe ka pirë kafe mbi tre orë. Në shpi ka gjetur gocën e madhe që ndërroi jetë, dhe gocën e vogël. Kur e kishte marrë në telefon gruan, ajo që pa në pyll, i kishte thënë ‘a të shkoj tek shtëpia jote të rregulloj pak telefonin’ , dhe nusja i kishte thënë mirë shko. Nusja nuk ishte në shpi se ishte tek vjehrri.

Kishte vajt kjo kishte nejt mbi tre orë, goca tregon, gocën e ka lënë Zoti që të jetë dëshmitare. Atë ditë që e ka parë në pyll, ajo ka shkuar tre herë tek shpi. Mendova se shteti do punojë, shteti më duket asgjë nuk bën, kam qenë tek prokurori, e kam marrë shumë herë në telefon,  as telefonin se ka hapur, edhe ça të bëj unë nuk e di.

Unë kërkoj ta zbardhë shteti, ta marrë SPAK këtë ngjarje. Kam humbur tre pjesëtarë të familjes, dhe vajzën e shpëtoi Zoti që t’i tregojë këto gjëra. Në ditën e varrimit nuk mbaj mend kush ka qenë, ditën e tretë e thirra, se ashtu e kemi, nuk erdhi. Nuk vinte. Dyshova tek ajo. Më pas më tha goca që ka qenë një femër kështu kështu, dhe kur erdhi mami e pyeti mami, ndryshe i tha mamit ndryshe na tha ne, i thash pse s’me tregove më parë… Nuk e di kush ka qenë personi, mashkull, që gruaja e ka parë atë ditë në pyll. Bashkëshortin e saj ia njoh.

Kjo femra ku ndodhet tani?

Ka ik jashtë shtetit, ka qenë një herë në polici edhe se kanë thirr akoma. Pse se kanë thirr? Duhet ta thërrasin jo një herë por 100 herë…

Marrë nga Balkan Web

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal