LIVE UPDATES
Aktualitet

Emigrantët në Londër, Daily Mail: Gangsterët shqiptarë joshin të rinjtë me tufa parash e video në Tik Tok

Skena e shpalosur si një raport sekret i inteligjencës ushtarake, i zbuluar në The Mail të dielën, tregon se si bandat organizatore të këtij trafikimi po veprojnë këtë verë dhe më e rëndësishmja, bashkëkombësit e atyre që paguajnë deri në 5,500 £ për një vend në një varkë.

7 Gusht 2022, 23:00 Nga F.M
Emigrantët në Londër, Daily Mail: Gangsterët shqiptarë
Emigrantët shqiptarë

BRITANI E MADHE- Mediat britanike vijojnë të zbardhin detaje në lidhje me dokumentin secret që zbuloi nëntë grupet që trafikonin emigrantë shqiptarë drejt Anglisë, përmes Francës. Në artikullin e shkruar nga Mark Hookman për The Mail on Sunday raportohet për një tjetër grup emigerantësh që kanë mbërritur në ‘tokën e ëndrrave’. Ata sapo kishin zbritur nga një varkë me të cilën bënë udhëtimin e rrezikshëm prej 20 miljesh nëpër ngushticën e Doverit.

Skena e shpalosur si një raport sekret i inteligjencës ushtarake, i zbuluar në The Mail të dielën, tregon se si bandat organizatore të këtij trafikimi po veprojnë këtë verë dhe më e rëndësishmja, bashkëkombësit e atyre që paguajnë deri në 5,500 £ për një vend në një varkë.

Duke përdorur satelitë dhe një flotë dronësh, analistët me bazë në një qendër operacionale në Portsmouth gjurmuan 70 varka që bënë kalimin gjatë një periudhe gjashtë javore në qershor dhe korrik. Një njësi e inteligjencës së Marinës Mbretërore ekzaminoi varkat e sekuestruara pas ankorimit në plazhet në bregdetin jugor anglez ose të tërhequr në breg nga Forca Kufitare për të dhëna të mëtejshme rreth bandave kriminale. Elia Carpentier, 20 vjeç, e cila punon në zyrën turistike të Gravelines në bregdet, tregoi se si kishte parë një varkë plot me emigrantë të largohej nga plazhi në orën 19:00 të premten.

"Unë u befasova shumë sepse normalisht ata largohen kur perëndon dielli ose në agim," tha ajo. "Anija i priste në buzë të ujit. Nuk jam i sigurt se sa hipën, por kishte burra, gra dhe fëmijë në grup.'

Deri në vitet e fundit, metoda e preferuar për trafikimin e njerëzve nëpër Kanal ishte në pjesën e pasme të një kamioni. Por siguria e përmirësuar në portet franceze dhe MB ka rritur rrezikun e zbulimit dhe çmimin që ngarkojnë kontrabandistët e njerëzve. Ata tani besohet se paguajnë 22,000 £ për të kontrabanduar dikë në një kamion, krahasuar me 5,500 £ për të bërë kalimin me një varkë.

Gangsterët shqiptarë shpesh veprojnë si ndërmjetës në operacionet e kontrabandës së njerëzve ndërmjet kanaleve dhe më pas detyrojnë disa nga ata që kanë ndihmuar që të punojnë si 'skllevër' në ‘punët’ që kanë ngritur në MB ose tu ofrojnë persona të tjerë për të njëjtat shërbime. Pas marrjes nën kontroll të pothuajse të gjithë tregut të kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, krimi i organizuar shqiptar tashmë ka filluar të dominojë kultivimin e paligjshëm të kanabisit në Britani.

“Kriminelët shpesh shfaqin pasurinë e tyre në Facebook dhe TikTok duke pozuar me grumbuj parash dhe makina luksoze, një përpjekje për të tërhequr edhe më shumë të rinj që të largohen nga Shqipëria dhe të tentojnë të kalojnë përmes kanalit,”- shkruhet ndër të tjera në artikull.

Trafikantët e qenieve njerëzore reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok, me dhjetëra video që tregojnë shqiptarët duke bërë kalimin. Në një video të postuar muajin e kaluar, një grup i madh burrash shqiptarë shpalosën flamurin e tyre kombëtar ndërsa varka e tyre po shkonte drejt vijës bregdetare angleze. Mail on Sunday ka mësuar se Gledis Nano, drejtor i përgjithshëm i Policisë së Shtetit Shqiptar, muajin e kaluar u takua me shefat e policisë në Agjencinë Kombëtare të Krimit në Londër për të diskutuar mbi kontrabandën e njerëzve dhe mënyrën e goditjes së krimit të organizuar shqiptar. Një zëdhënës i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar tha: "Akti i Kombësisë dhe Kufijve e bën vepër penale arritjen e vetëdijshme në MB ilegalisht dhe ne kemi futur dënime të përjetshme për ata që lehtësojnë hyrjen e paligjshme në vend. Që nga futja e aktit janë arrestuar 26 persona,”- përfundon artikulli.

britani e madhe

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve