LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Tahiri, Bello e Hellbanianz!’ VICE TV: Shqiptarët janë ‘mbretër’ të kokainës, efiçentë e vrasës

Nuk përjashtohen as lidhjet me turqit, boshnjakët, serbët e kryesisht Amerikën Latine. Madje vetë kolumbianët thonë se nuk ‘ngatërrohen’ me shqiptarët pasi janë shumë gjaknxehtë dhe nëse i cënon, përgjigjia është e ashpër.

15 Gusht 2022, 21:47 Nga F.M
‘Tahiri, Bello e Hellbanianz!’ VICE TV: Shqiptarët janë
Shqiptari

BRITANI E MADHE- VICE TV, kanali me dokumentarë investigues i ka dedikuar një tjetër seri trafikut të drogës nga grupet shqiptare. Në një video të publikuar në Youtube që për vendin tonë është bërë e pamundur që të klikohet, bandat shqiptare konsiderohen të rrezikshme, kriminale në kulm, ‘mbretër’ në tregun e kokainës dhe të dhunshme. Ajo që përmendet në këtë dokumentar është edhe dënimi i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, i cili ndodhet ende pas hekurave. Sipas Jamie Clifton, që është edhe personi që flet në dokumentar shqiptarët kanë kapur majat e tregut ndërkombëtar të drogës falë efiçencës që i karakterizon dhe frikës që kanë ‘mbjellë’ kudo që kanë shkelur. Nuk përjashtohen as lidhjet me turqit, boshnjakët, serbët e kryesisht Amerikën Latine. Madje vetë kolumbianët thonë se nuk ‘ngatërrohen’ me shqiptarët pasi janë shumë gjaknxehtë dhe nëse i cënon, përgjigjia është e ashpër. Një nga grupet më të rrezikshme shqiptare që përmendet është kompania Bello me në krye Eldi Dizdarin (Denis Matoshi) e cila u shkatërrua në vitin 2020. Hellbanianz merret gjithashtu si shembull nga kanali anglez për të treguar se sa me krenari e shprehin grupet shqiptare jetën që bëjnë, drogë, makina luksi, vajza të bukura dhe shumë para!

Pjesë nga dokumentari:

Jamie Clifton: Nëse ke blerë kokainë apo çfarëdo lloj droge në pesë vitet e fundit, shanset janë që sasia që ke marrë të ketë lkaluar në duart e një organizate kriminale shqiptare.

Shqiptar: Puna ime në Londër është kokaina, lëvizim kokainë me kile, lëvizim deri në 50 kilogramë në javë. Ja si jam, jam qëlluar dhjetëra herë, 20 herë këtu, jam gjallë.

Jamie Clifton: Ajo që bëjnë grupet shqiptare është se kanë arritur të sundojnë tregun, tu marrin 'kleintët' të gjithë grupeve të tjera dhe të arrijnë majat. Ai vend, mjaft i vogël në dukje, është bërë mjft thelbësor në lëvizjen e drogës në Angli dhe jo vetëm. I është futur trafikimit ndërkombëtar të kokainës. Evropa e do kokainën. Shqipëria është një vend i vogël, ka dalë nga komunizmi, nga një periudhë mjaft e erët dhe gjëja e parë që bënë qytetarët e këtij vendi është që dilnin jashtë vendit dhe të kërkonin mënyrën se si të bënin më lehtë para. Ata kanë emigruar kudo, në Amerikë, Angli dhe të gjithë Evropën. Ata i kanë ruajtur lidhjet me Turqinë për të bërë të mundur shkëmbimin e heroinës me marijuanë. Tashmë në këtë rrjet është futur dhe Afganistani. Në vitet '90 Shqipëria ra në sy për prodhimin e lartë të kanabisit, dhe në vitin 2014, ishte zyrtarisht, sipas raporteve, vendi me prodhimin më të lartë të kanabisit. Më pas, shqiptarët ju futën kokainës. Shqiptarët krijuan lidhjet me Amerikën Latine dhe arritën të ishin ata personat që eksportonin kokainën drejt Evropës, gjë që deri dje, bëhej nga Kolumbianët. Sot janë bashkëpunëtorë. punojnë bashkë dhe kjo gjë provohet dhe nga rrëfimet e kolumbianëve.

Kolumbian: Kemi punuar me shqiptarë. Sigurisht që këtu ka shqiptarë, kemi punuar me ta. Ata dërgojnë njerëz, i lënë këtu që të kujdesen për ngarkesat e tyre, janë shumë gjaknxehtë dhe nëse ndonjë njeri ngatërrohet me ta, dinë t'ja tregojnë vendin. Ju këshillojmë të mos i ngacmoni.

Jamie Clifton: Ata janë në Ekuador, dhe mjaft prezentë në Angli. Janë prezentë kudo, kompania Bello e dini çfarë është? Karteli më i madh shqiptar që u shkatërrua. Ata janë brutalë, janë të dhunshëm. Nuk duan t'ia dinë se me kë kanë të bëjnë nëse duan të hakmerren. Kjo është mënyra e tyre e vetme për tu 'marrë vesh' me njerëzit, dhuna. Madje disa kriminelë shqiptarë janë të lumtur që njerëzit mendojnë për ta që janë njerëz të dhunshëm dhe kriminelë, e shfaqin hapur këtë gjë. Kështu është grupi 'Hellbanianz' në Britaninë e Madhe. Të dhunshëm, e tregojnë hapur stilin e jetës që bëjnë, nuk mundohen ta fshehin. Por rrezikshmëria më e lartë e shqiptarëve nuk tregohet përmes grupoeve si Hellbanianz, por në mënyra më të sofistikuara. Nëse ata dikur kanë pasur luftëra e janë pushtuar, sot janë aleatë me serbë, boshnjakë, turq dhe jo vetëm. Madje punonjësit i mbajnë nën kërcënim me familjet e tyre që kanë në Shqipëri.

Shqiptar: Sigurisht që po më kapi policia, unë zëvendësohem, vjen një tjetër pas meje. Por s'ka gjë, është shumë e thjeshtë, ke një familje, më mirë e kam që të futem unë në burg se sa të merret familja ime me ta.

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u dënua për abuzim me detyrën, gjykata gjeti lidhje mes tij dhe një kushëriri që merrej me trafikun e lëndëve narkotike.

Trafiku i kokainës është biznes dhe shqiptarët janë në krye jo sepse janë sociopatë, por sepse po tregohen më efiçentë, këtë e tregojnë vetë klientët. Janë të kënaqur nga shqiptarët. Por shqiptarët nuk janë vetëm efiçentë, gjithashtu vrasin ndonjë rrugës.

Shënim: Duke qenë se videoja origjinale nuk mund të klikohet nga vendi ynë, Dosja.al ju sjell videon nga një tjetër kanal, por që komentohet nga një ‘Youtuber’.

amerika latine shqiptaret ne britani britani e madhe vice tv

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra