LIVE UPDATES
Aktualitet

‘’Skuqet’’ Bashkia Kamëz/ 32 tendera me flamur të kuq, 5.3 milionë euro jepen nën dyshime për korrupsion dhe shkelje të ligjit

Në total këto 34 tendera, kapin vlerën e rreth 5.3 milion eurove, për shërbimet që sipas bashkisë Kamëz janë bërë në këtë qytet

8 Mars 2023, 14:21 Nga I.A
‘’Skuqet’’ Bashkia Kamëz/ 32 tendera me flamur
Tenderat

KAMËZ- 34 tendera me ‘’Flamur të Kuq’’ janë dhënë nga Bashkia e Kamzës, për një periudhë kohore nga viti 2022 deri në shkurt të vitit 2023. Në total këto 34 tendera, kapin vlerën e rreth 5.3 milion eurove, për shërbimet që sipas bashkisë Kamëz janë bërë në këtë qytet.

Këto 34 prokurime tregojnë se janë në ekspozim apo rrezik të madh për sjellje të papajtueshme me ligjin. Por pavarësisht kësaj, numri I lartë I tenderave me flamur të kuq duket se është bërë rutinë në bashkinë e Kamzës, pasi edhe vitin 2023 e ka nisur me një tender që çalon, ku prokurues është ujësjellës kanalizime në këtë qytet. Tenderat problematikë janë publikuar edhe në “Openprocurement”, institutin që kalon në sitë dhe monitoron tenderat në lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit të ligjeve anti-korrupsion.

Tenderi me vlerën më të madhe të prokuruar nga Bashkia e Kamzës dhe që është me Flamur të kuq, është për ndërtimin e rrugës Frutikulturë, që ka kushtuar 85 milion e 270 mijë lekë. Sipas “Openprocurement”, Flamuri I Kuq për këtë tender është vendosur për shkak se janë skualifikuar të gjithë operatorët konkurrues përveç fituesit.

Një tjetër tender me Flamur të Kuq, është ndërtimi Rikualifikimi Urban i Rrugës “Kujtesa” që ka kushtuar 78 milion lekë. Në këtë tender kanë qenë 12 garues, por të gjithë janë skualifikuar përveç fituesit.

Ndërkohë për sa I përket tenderit për ndërtimin e rrugës Babrru Shpat, po ashtu janë skualifikuar të gjithë pjesëmarrësit në garë, por vetëm kompania Bami SHPK është parë e përshtatshme për të vijuar garën ku edhe është shpallur fitues. Ky tender ka pasur një font limit 68 milion 834 mijë lekë. Fituesi ka kërkuar një vlerë shumë pranë fondit limit, konkretisht 64 milion lekë.

Marrë nga Panorama.al

flamur të kuq bashkia kamëz

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh