LIVE UPDATES
Aktualitet

Olta Xhaçka apo Igli Hasani? Kryeministri apo Presidenti?Kush do t'i drejtojë debatet në Këshillin e Sigurimit të OKB?

Njëri debat do të mbahet në 14 shtator dhe duhet të drejtohet nga ministri i jashtëm i vendit, i cilin nuk e ka marrë detyrën. Ndërsa debati i dytë i hapur do të mbahet në 20 shtator, ku njoftohet se do të drejtohet nga kryeministri Edi Rama, por si rregull i takon presidentit Bajram Begaj.

10 Shtator 2023, 14:01 Nga f.i
Olta Xhaçka apo Igli Hasani? Kryeministri apo Presidenti?Kush do t'i
Edi Rama, Bajram Begaj, Igli Hasani dhe Olta Xhaçka

TIRANË- Shqipëria ka marrë drejtimin e Këshillit të Sigurimit në OKB, por ngelet për tu parë se kush do t'i drejtojë debatet e hapura. Ambasadori, Ferit Hoxha i cili përfaqëson Shqipërinë në presidencën e Këshillit të Sigurimit në OKB njoftoi dy debatet e hapura për muajin shtator.

Njëri debat do të mbahet në 14 shtator dhe duhet të drejtohet nga ministri i jashtëm i vendit, i cili akoma nuk e ka marrë detyrën. Ndërsa debati i dytë i hapur do të mbahet në 20 shtator, ku njoftohet se do të drejtohet nga kryeministri Edi Rama, por si rregull i takon presidentit Bajram Begaj.

Sa i përket debatit të parë, ai përkon në të njëjtën ditë me seancën e Kuvendit, ku do të votohet për miratimin e ndryshimeve në qeveri. Pjesë e ndryshimeve është edhe ministri i jashtëm, ku kryeministri Edi Rama emëroi Igli Hasanin, i cili do të zëvendësojë Olta Xhaçkën. Por, kush do te shkojë ne 14 shtator, Olta Xhaçka apo Igli Hasani? 

Ngelet për tu parë nëse do të ketë një seancë të veçantë në Kuvend për të votuar ndryshimet dhe a do të jetë koha në dispozicionin e ministrit të ri për të përgatitur tryezën e 14 shtatorit.

Ndërkohë në njofimin e Hoxhës për debatin e dytë në 20 shtator thuhet se do të drejtohet nga kryeministri i vendit. Si rregull i takon presidentit Bajram Begaj të jetë pjesëmarrës një herë në dy vjet. Kujtojmë se vitin e kaluar i pranishëm ishte Edi Rama. A do ia heqë edhe këtë vit të drejtën Rama Presidentit?/Dosja.al.

ferit hoxha edi rama bajram begaj olta xhacka igli hasani

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni