LIVE UPDATES
Aktualitet

Satelitët e Ramës, Mimoza Hafizi: Rezolucioni më i dobët se Google Earth, do qëndrojë vetëm 1 minutë në Shqipëri

Mimoza Hafizi tha se është jo efikase që të shpenzohet 6 milionë euro për satelitët.

30 Shtator 2022, 17:15 Nga k.m.
Satelitët e Ramës, Mimoza Hafizi: Rezolucioni më i dobët se
Mimoza Hafizi dhe Edi Rama

TIRANË– Ish-deputetja e Partisë Socialiste Mimoza Hafizi, e cila është astrofizikante me profesion ka komentuar lajmin e ngritjes së satelitëve shqiptarë në hapësirë. Në një intervistë për "Euronews", Mimoza Hafizi tha se është jo efikase që të shpenzohet 6 milionë euro për satelitët. Teksa ka komentuar shërbimin satelitor që u prezantua ditën e djeshme nga kryeministri Edi Rama, theksoi se sateliti do qëndroj mbi Shqipëri vetëm 1 minutë. Ndaj dhe shtoi se për një kohë të tillë dhe me rezolucionin që ka sateliti, më e udhës do të ishte përdorimi i "Google Earth", që sipas saj kushton më pak dhe ka afërsi më të madhe me tokën. 

“Besoj se bëhet fjalë për satelitët e zakonshëm që hidhen në lartësinë 400 po 500 kilometra nga toka që quhet orbita e ulët e satelitit, dhe satelit i tillë për një orë e gjysmë do të bëjë një rrotullim të plotë të të gjithë perimetrit të trajektores ku është përcaktuar, dhe imagjinoni për një orë e gjysmë sa do të qëndrojë sateliti mbi në Shqipëri. Ai do qëndrojë vetëm 1 minutë. Është një objekt jo efikas. Kushton 6 milionë euro, dhe 6 milionë euro nuk e di nëse i kanë kontraktuar për një vit apo dhe për vitet tjera. do të ishte më efikase të përdorej Google Earth, japin pamje shumë herë më të madhe sesa satelitët që janë kontraktuar. Unë po flas nga pikëpamja teknike dhe shkencore. Google Earth ka rezolucion 25 cm. Satelitët e kanë 70, e kuptoni diferencën? Unë si banore e tokës do të doja që satelitët të kenë efikasitetin maksimal. Ai do jetë në rrotullim, vetëm 1% të kohës do jetë në Shqipëri,”- theksoi ajo.

Edhe më herët, ajo e ka konsideruar një fantashkencë dhe absurd premtimin e kryeministrit Edi Rama për të hedhur në orbitë dy satelitë të Shqipërisë. Por kurrë nuk ka marrë një përgjigje prej tij. Po ashtu, vlen për të përmendur se Hafizi njihet për përplasjet me kryeministrin Rama, gjatë kohës që ka qenë dhe pjesë e grupit parlamentar të Partisë Socialiste. Madje ajo dhe Ben Blushi ishin themeluesit e "Libra", pasi u larguan nga strukturat e Partisë Socialiste. Pas tërheqjes nga politika, Hafizi është marrë me profesionin e saj, por gjithashtu ka dhënë edhe komentin e saj për satelitët. 

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar dje nënshkrimin e kontratës me vlerë 6 milion dollarë për satelitët Albania1&Albania2, nismë e prezantuar nga vetë kreu i qeverisë. Kontrata u nnëshkruar mes kreut të Agjencisë Kombëtare të Emergjencave Civile, Haki Çako dhe përfaqësuesit të kompanisë që do të bashkëpunojë me Shqipërinë në këtë fushë. Rama tha se satelitët do tu japin fund ndërtimeve pa leje, abuzimeve me të mbjella, prerjen e pyejeve, kanabisin dhe deri në parandalimin e akteve kriminale. 

mimoza hafizi edi rama satelitet e rames

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE