LIVE UPDATES
Aktualitet

“Po më bezdisni”/ Shqiptari i akuzuar për vrasje në Luksemburg u dërgon e-mail mediave: S'kam vrarë

Autoritetet në Luksemburg e kanë shpallur Pultin si person në kërkim, pasi ai akuzohet për vrasje në 2 gusht 2022 në Petange. Ai akuzohet se ka goditur me thikë dy burra. Sipas policisë, njëri nga burrat ka pësuar lëndime të rënda në pjesën e barkut.

4 Gusht 2022, 18:35 Nga k.m.

 

“Po më bezdisni”/ Shqiptari i akuzuar për vrasje në
Edinjo Pulti

 

LUKSEMBURG- Edinjo Pulti, i dyshuar për një tentativë vrasjeje dhe i kërkuar në mbarë botën, shpall pafajësinë e tij në një email drejtuar Luxemburger Wort. Ai pretendon se nuk është vrasës dhe nuk ka pasur kurrë armë, por se shtypi i ka përhapur të gjitha akuzat e rreme ndaj tij. Ndaj dhe ka dhënë versionin e tij të historisë me një email. 

Autoritetet në Luksemburg e kanë shpallur Pultin si person në kërkim, pasi ai akuzohet për vrasje në 2 gusht 2022 në Petange. Ai akuzohet se ka goditur me thikë dy burra. Sipas policisë, njëri nga burrat ka pësuar lëndime të rënda në pjesën e barkut. Prej janarit të vitit 2021, 42-vjeçari është subjekt i një urdhër-arresti europian dhe ndërkombëtar me urdhër të gjyqtarit përgjegjës për hetimin.

Sipas mediave në Luksembur, Pulti ndodhet në Shqipëri. Ai është arrestuar njëherë, por është lënë i lirë, pas disa problemeve me procedurat e ekstradimit.

Më konkretisht Pulti ka shkruar:

Lajmet tuaja të rreme po qarkullojnë kudo nëpër media, gjë që ka shkatërruar imazhin tim dhe ka sjellë shqetësime tek familja ime. Shpresoj shumë që pasi hetuesit të zbardhin gjithçka ka ndodhur, ju ta publikoni ngjarjen e vërtetë dhe të tërhiqni akuzat e padrejta që keni publikuar ndaj meje.

E vërteta e Edinjo Pultit është kjo. Ai nuk ka mbajtur kurrë armë, madje as thikë, apo ndonjë nga armët e tjera të përmendura në botime. Ai kurrë nuk ka lënduar askënd, në asnjë moment. Atë mbrëmje, ai dhe shokët e tij thuhet se u përpoqën të largoheshin nga vendi i ngjarjes. Sulmi me thikë dyshohet se është kryer nga një person tjetër që e kishte ndjekur më parë dhe e kishte goditur atë dhe shokët e tij në makinë.

Unë kurrë nuk kam pasur armë me vete, as thikë, as ndonjë armë tjetër që ju përmendët në botimin tuaj. Gjithashtu dua të sqaroj se nuk kam lënduar askënd në asnjë moment.

Pothuajse në të njëjtën kohë, të afërmit e të kërkuarit informoi Luxemburger ëort se Pulti ishte i dëshpëruar, se ishte i kërcënuar dhe se kishte muaj që po përpiqej të kthehej në Luksemburg. Ai donte të përballej me akuzat. Por, kjo nuk ndodhi kurrë. Me sa dimë, Edinjo Pulti vazhdon t'i shmanget kontrolleve të autoriteteve të ndjekjes penale të Luksemburgut.

Të mërkurën, ai dërgon një e-mail në Luxemburger ëort. Ai identifikohet aty me një kopje të pasaportës dhe saktëson se ka kontaktuar policinë e Luksemburgut për t'u dhënë hetuesve shpjegime për ngjarjet. Megjithatë, këta nuk do t'i kishin dhënë pëlqimin. Për këtë arsye ai u ka dërguar hetuesve një deklaratë me shkrim në të cilën ka shpjeguar më shumë detaje për “të vërtetën për këtë ngjarje”.

Vetëm një provë - një video do të luajë një rol në hetime dhe do të përcaktojë nëse versioni i Pultit përputhet vërtet me realitetin. Është thuajse e sigurt që policia e ka në posedim prej kohësh filmin origjinal. Imazhet e YouTube janë, në të vërtetë. Por që të zhvillohej një gjyq, Edinjo Pulti fillimisht duhej të shkonte në gjykatat e Luksemburgut, ose të arrestohej.

Deri atëherë, ai është ende në kërkim...

edinjo pulti

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE