LIVE UPDATES
Aktualitet

Ç‘na duhen jahtet, kur nuk dijmë të lexojmë

Një godinë gjysëm e rrënuar shumë pranë kryqëzimit të bulevardit “Epidamn” dhe shëtitores bregdetare në Durrës mund të kthehet në mikpritësen e institucioneve të munguara të kulturës në qytetin antik, por për ta realizuar këtë duhet vullneti i mirë dhe bashkëpunimi mes institucioneve qendrore dhe pushtetit vendor

26 Shtator 2022, 07:32 Nga gezim kabashi
Ç‘na duhen jahtet, kur nuk dijmë të lexojmë
Banesa

Klubi i portit, i emërtuar “Mujo Ulqinaku”, siç njihej vite më parë ndërtesa, e ka ndërprerë veprimtarinë e tij kulturore në fillim të viteve 1990.

E amortizuar krejtësisht, siç shihet edhe në foto, kjo godinë gjatë këtyre 30 viteve është konsideruar kryesisht aset i Autoritetit Portual Durrës, APD pa harruar një 10-vjeçar kur qeveria shqiptare ia kaloi atë në përdorim Universitetit “Aleksandër  Moisiu” të Durrësit.

Synimi i këtij të fundit për të ndërtuar mbi këto rrënoja godinën e rektoratit universitar nuk u realizua dhe gjithçka u kthye në gjendjen e parë.

Ajo që ka mbëtur nga klubi i dikurshëm, aktualisht menaxhohet përsëri nga APD.

Po le ti kthehemi situatës së institucioneve të kulturës në qytet. Cila është gjendja e tyre:

Biiblioteka vazhdon të stehohet në godinën ku u përurua më 10 shtator 1945. Fondet e albanalogjisë dhe arkiva e librave rrezikon të dëmtohet në mënyrë të pakthyeshme prej lagështirës, ndërsa lexuesit e shumtë kanë në dispozicion një sallë të vetme me 8 tavolina gjithsej.

Qyteti që ka patur 4 kinema në vitet 1930-1940, aktualisht nuk ka një të tillë, megjithëse për shumë vite organizoi një festival ndërkombëtar të filmit.

Nuk janë të pakët të pasionuarit durrsakë që shkojnë në kryeqytet për të ndjekur magjinë e “artit të shtatë”.

Thuajse e pamundur të fitosh ndjesi artistike nga galeria e arteve të qytetit, e rrezikuar nga lagështira e tavanit dhe mungesa e ajrimit.

Godina e ish-klubit “Mujo Ulqinaku”, vetëm 200 metra larg bregdetit, mbetet një shans shumë i mirë për ngritjen e një qendre kulturore-artistike, e cila do ti përmblidhte të gjitha institucionet e munguara në të njejtën hapësirë disakatëshe

Projektit të njohur si “Durrës Marina”, që synon ta sjellë portin e ardhshëm të anijeve turistike pranë qytetit do ti bëntë mirë realizimi i një vepre të tillë, pasi çfarë duhen jahtet nëse nuk dijmë të lexojmë./REPORTER

jahte lexim gezim kabashi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë