LIVE UPDATES
Aktualitet

MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet Shqipëria?

Shqipëria i ka vendosur Rusisë duke bllokuar blerjen e mallrave deri në tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina. Presidenti Zelensky, i kërkoi Shqipërisë me një fjalim në Kuvend, që të bllokonte anijet ruse në portet tona.

19 Maj 2022, 13:05 Nga DOSJA
MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet
Porti i Durresit

DURRËS- Nesër, datë 20 maj, në orën 21:00, pritet që në portin e Durrësit të ankorohet një anije që do të sjellë grurë nga Rusia në Shqipëri. E nisur nga porti rus i Novorosiskut, pritet që mjeti lundrues i mbushur me grurë do të shkarkohet në vendin tonë. Burime për Dosja,al bëjnë me dije se gruri do të vijë rifuxhio, jo në konteinierë, siç duhet te ndodhe dhe si ndodh zakonisht.

MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet

Në direkun e anijes valëvitet flamuri i ishullit Palau. Arsyeja pse anija mban flamurin e një vendi të tretë, shtetit-ishull në Paqësor, është kryesisht për shkak të taksave, pasi ishulli në fjalë mund të konsiderohet edhe si një “parajsë e vogël” fiskale, por këtë herë edhe si një mënyrë e mirë për t’ju shmangur sanksioneve.

MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet
Të njëjtat burime bëjnë me dije se anija ka mbërritur bosh pa ngarkesë në portin rus të Novorosiskut nga Italia, më konkresisht porti Coriglaino Calabro. Ekonomikisht nuk ka sens që anije të tilla të tonazhit të mesëm të lëvizin bosh nga Deri Jon në Detin e Zi, më pas të kthehen nga Joni në Adriatik. Kjo e shton misterin e këtij lundrimi të cuditshëm që do të përfundojë nesër në darkë, në bregun e vendit tonë, I ndaluar për mallrat rusë që nga fillimi I luftës në Ukrainë.

MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet

Shqipëria i ka vendosur Rusisë duke bllokuar blerjen e mallrave deri në tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina. Presidenti Zelensky, i kërkoi Shqipërisë me një fjalim në Kuvend, që të bllokonte anijet ruse në portet tona. Kërkesa e tij për të mos lejuar as turistët rusë, duket se u refuzua në hestje nga Qeveria, por Sanksionet janë në fuqi si angazhim ndaj NATO-s.

MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet

Me gjithë sanksionet, anija e nisur nga Federasa Ruse, është duke hyrë në ujërat tona dhe do të ankorohet në Portin e Durrësit sipas portalit ndërkombëtar që ndjek lëvizjen e anijeve. Për kë po vjen? Kush e ka porositur? Kush do e marrë grurin që po vjen? Biznesmenë shqiptarë, apo ndonjë vend tjetër i rajonit që ka të drejtë të operojë në portin e Durrësit në kuadrin e Open Balkan? Për këto përgjigje dosja.al u interesua tek autoritetet, por nuk mori përgjigje.

MISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionetMISTERI i anijes me grurë nga Rusia, a po i thyen sanksionet

Ndoshta mbërritja e anijes rreth orës 21.00 të së nesërmes mund tu japë përgjigje pyetjeve.

(k.m)/dosja.al

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin