LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat belge: Mafia shqiptare është në 'TOP 3', kokë më kokë me marokenët për nga rrezikshmëria

Shumë prej ‘kokave’ të grupeve kriminale janë strehuar në Dubai, nga ku dhe nuk ekstradohen dot. Në këtë mënyrë, shqiptarë apo marokenë u shpëtojnë përballjes me drejtësinë belge.

31 Mars 2023, 10:28 Nga F.M
Mediat belge: Mafia shqiptare është në 'TOP 3',
Belgjikë

BELGJIKË- Mediat belge i kanë konsideruar shqiptarët si ndër mafiozët më të rrezikshëm, madje të barabartë me marokenët. Në artikullin e medias belge shkruhet se klanet kriminale operojnë kryesisht në Bruksel dhe Wallonia. Shumë prej ‘kokave’ të grupeve kriminale janë strehuar në Dubai, nga ku dhe nuk ekstradohen dot. Në këtë mënyrë, shqiptarë apo marokenë u shpëtojnë përballjes me drejtësinë belge.

Artikulli:

Komisioneri i divizionit François Farcy, drejtor i Policisë Gjyqësore Federale të Lièges pohon se mafia shqiptare është në pozitë të barabartë në Belgjikë me mafian marokene.

"Sot, ajo (mafia shqiptare) është në top 3, së bashku me organizatat belgo-holandeze dhe marokene," tha komisioneri i divizionit François Farcy për La Dernier Heure . 

Klanet kriminale janë të barabartë. Ata janë kudo në Belgjikë dhe në botë, në veçanti në Bruksel dhe Wallonia apo Liège. Baronë ndodhen në Dubai.

Këto deklarata vijnë pas çmontimit të 160 elementëve të policisë gjyqësore federale (PJF) të Lièges të një trafiku të gjerë kokaine dhe kanabisi, të organizuar në një periudhë të paktën katër vjeçare dhe ku përfshiheshin klane të mafias shqiptare. 

Në total u arrestuan 18 persona, 11 prej të cilëve u vunë në urdhër arresti për trafik droge dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale. Gjatë 21 kontrolleve të kryera në Liège, Seraing, Saint-Nicolas, Grâce-Hollogne, Jemeppe, Verviers, Marche-en-Famenne, Houffalize dhe Morlanëelz, hetuesit sekuestruan 800 gram kokainë dhe produkte prerëse të paketuara në një arkë që shërbente si punëtori.

Gjithashtu u sekuestruan dhjetëra fishekë, kokainë, fenerët, doreza, automjete, pajisje për paketimin dhe shitjen e kokainës, peshore, thasë, makineri ambalazhi dhe presë me vakum.

grupet shqiptare mafia shqiptare mediat belge

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit