LIVE UPDATES
Aktualitet

Media britanike: Vietnami bëhet Shqipëria e re, mbi 1 mijë vietnamezë u dyndën në 2023 në Britani me varka të vogla

Ardhja e emigrantëve vietnamezë që kërkojnë një jetë më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar nuk është një fenomen i ri, siç theksohet nga zbulimi tragjik i 39 shtetasve vietnamezë të vdekur në një kamion frigoriferik në Essex në vitin 2019.

23 Prill 2024, 10:27 Nga r.ll
Media britanike: Vietnami bëhet Shqipëria e re, mbi 1 mijë
foto ilustruese

BRITANI- Më shumë emigrantë vietnamezë kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar përmes Kanalit këtë vit nga çdo vend tjetër. Ndërsa qeveria e Mbretërisë së Bashkuar arriti të reduktojë numrin e shtetasve shqiptarë që hyjnë në vend nëpërmjet kalimeve të rrezikshme me varka të vogla, numri i emigrantëve nga Vietnami është rritur gjatë muajve të fundit.

Gjatë një konference për shtyp të mbajtur më 22 prill dhe të fokusuar në projektligjin e Ruandës , Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha: "Ardhjet vietnameze janë dhjetëfishuar dhe tani përbëjnë pothuajse të gjithë rritjen e numrit të anijeve të vogla që kemi parë këtë vit". Në fillim të këtij muaji, Home Office kishte fajësuar tashmë rritjen e mbërritjeve të anijeve të vogla për numrin në rritje të qytetarëve vietnamezë që nisin udhëtimin e rrezikshëm përmes detit, shkruan Express.co.uk. 

Më 15 prill, zëdhënësi zyrtar i Kryeministrit përmendi rritjen e numrit të vietnamezëve si një arsye pse Parlamenti duhej të miratonte projektligjin e Ruandës, duke argumentuar se ai do të ndihmonte të shpëtonte jetët e atyre që shfrytëzohen nga bandat e kontrabandës me njerëz.

Numri i vietnamezëve që bënë udhëtimin e rrezikshëm u dyfishua më shumë se vitin e kaluar, duke shkuar nga 505 në 2022 në 1,323 në 2023. Rritja ka vazhduar këtë vit, duke i bërë qytetarët vietnamezë grupin më të madh të migrantëve të Kanalit, një titull i mbajtur vitin e kaluar nga afganët. Ardhja e emigrantëve vietnamezë që kërkojnë një jetë më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar nuk është një fenomen i ri, siç theksohet nga zbulimi tragjik i 39 shtetasve vietnamezë të vdekur në një kamion frigoriferik në Essex në vitin 2019.

Ndërsa forcat kufitare si në Francë ashtu edhe në MB kanë forcuar sigurinë në kamionët që kalojnë Kanalin, migrantët filluan të konsiderojnë kalimet me varka të vogla si një opsion më të zbatueshëm, pavarësisht nga rreziqet që vinin me ta. Emigrantët vietnamezë zakonisht trafikohen në MB nga bandat për të punuar në ferma kanabisi, restorante dhe prostitucion. Emigrantëve që vijnë nga Vietnami mund t'u kërkohet nga 15,000 deri në 20,000 £ për bandat e trafikimit për t'u çuar në MB - dhe pritet të shlyejnë borxhet e tyre ndaj këtyre kriminelëve së bashku me normat e interesit.

Krahas shlyerjes së asaj që u detyrohen bandave, shtetasit vietnamezë kërkojnë të fitojnë para për t'ua dërguar anëtarëve të familjes së tyre që kanë mbetur pas. Ndërsa Vietnami ka një ekonomi në lulëzim, jo ​​të gjithë janë në gjendje të korrin përfitimet e saj për shkak të një "suficiti të madh të punës", sipas Mimi Vu, një eksperte për antitrafikimin në Vietnam nga Ho Chi Minh City.

Për të penguar njerëzit që të nisin një udhëtim të rrezikshëm dhe të kushtueshëm, Home Office nisi këtë muaj një fushatë reklamimi në rrjetet sociale të ngjashme me atë që synonte më parë shqiptarët. Reklamat përdorin fotografi dramatike të gomoneve të mbingarkuara që fundosen në Kanal dhe paraqesin dëshmi nga të dy migrantët që kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar dhe oficerët e Forcave Kufitare.

vietnam kalimi me varka ne britani shqiperi

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh