LIVE UPDATES
Aktualitet

Kamionisti i luftës! Mes bombave dërgoi kripë dhe mori fara luledielli në Ukrainë, Juliani: Ku ra alarmi s'dija ku të fshihesha

Por ky vendim nuk u mirëprit nga familjarët e 30-vjeçarit.

13 Gusht 2022, 21:51 Nga DOSJA
Kamionisti i luftës! Mes bombave dërgoi kripë dhe mori fara
Julian Koseni

“Kam rreth 5 vite që punoj si shofer kamioni dhe është hera e parë që unë isha në një vend lufte.” Julian Koseni, nga qyteti i Peqinit, prej 5 vitesh punon si shofer kamioni. Në këto 5 vite 27-vjeçari ka eksportuar mallra të ndryshme në të gjithë Europën. Në muajin qershor atij iu kërkua të shkonte në vendin e luftës, në Ukrainë.

“Kur më mer administratori i firmës në telefon e më thotë: Je gati të bësh një transport për në Ukrainë. i kamë thënë që do shkoj”, tha Juliani.

Por ky vendim nuk u mirëprit nga familjarët e 30-vjeçarit.

” Prindërve u thashë pasi i dhashë fjalën eprorit. Shumë shumë mirë nuk është se e pritën. Për të më thënë më thanë jo. ”

Kërkesa ishte e thjeshtë, Juliani në Ukrainë duhet të dorëzonte kripën e Vlorës dhe të merte farat e lulediellit të Ukrainës. Juliani thotë se sa më shumë afrohej drejt Ukrainës, aq më tepër shtohej pasiguria.

“Si shërbim deri në Ukrainë më zgjati 15 ditë. Në momentin e hyrjes në kufi kemi pas kontrolle të imtësishme nga ushtria. Qyteti i parë ishte në Cemvisiti, aty do të bëja shkarkimin e mallit. Si fillim nuk mu duk sikur kishte shumë problem, por sa më shumë afroheshe aq më shumë ndjehej frika”, tha ai.

Edhe pse brenda në qytetet nuk dëgjohej zhurma e raketave, apo të shtënat e armëve, prezenca e ushtrisë në rrugë dhe mungesa e fëmijëve të kujtonte se Ukraina ishte në luftë.

“Në rrugë prania e ushtrisë ishte goxha e madhe. Nga ora 8 e darkës këmbësoret e kishin të ndaluar të lëviznin”, tha ai.

Por kjo qetësi përmbysej në mbrëmje.

“Ka qenë ora diku tek 3 natës dhe ra një alarm, në ato momente nuk dije se çfarë të bëje dhe ku të fshihesha. Më vonë mësova se ai alarm lajmëronte se në qytet po afroheshin ushtarët.”

Për kamionistin 30 vjeçar kjo nuk do të jetë rruga e fundit që bën drejt vendeve të luftës.

” Pres që të bëj një rrugë tjetër përsëri në Ukrainë.”

Marrë nga Top-Channel

julian koseni

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni