LIVE UPDATES
Aktualitet

Ishte licencuar për kanabis mjekësor, "fabrika" e kanabisit në Ohër, kapen 5 shqiptarë

Sipas njoftimit të policisë së Shkupit, fabrika e ndodhur në fshatin Orovnik të komunës Debërcë nga vëzhgimi, u konstatua se nuk ishte në gjendje prodhimi, pasi sipas deklarimeve nga kompania, po rinovonte hapësirën.

14 Korrik 2022, 18:04 Nga k.m.
Ishte licencuar për kanabis mjekësor, "fabrika" e kanabisit
Pamje nga plantacioni

MAQEDONI E VERIUT- Një fabrikë e licencuar për kanabis mjekësor, dyshohet se ka pasur në të një sasi të konsiderueshme droge të paligjshme. Sipas njoftimit të policisë së Shkupit, fabrika e ndodhur në fshatin Orovnik të komunës Debërcë nga vëzhgimi, u konstatua se nuk ishte në gjendje prodhimi, pasi sipas deklarimeve nga kompania, po rinovonte hapësirën.

Në ambientet e jashtme të saj u gjetën 2388 bimë kanabisi në kundërshtim me kushtet e përcaktuara me ligj për kultivimin për arsye medicianale.  Po ashtu autoritetet thonë se zbuluan brenda ambienteve të fabrikës edhe 1066 fidanë dhe qindra kilogramë bimë kanabisi. Subjekti nuk ishte autorizuar për të prodhuar vaj kanabisi, policia gjeti disa enë që përdoren për prodhimin e vajit të kanabisit. Gjatë kontrollit të policisë gjetën në ambientet e fabrikës, një person që rezultonte ligjërisht i papunë dhe 5 shqiptarë, të punësuar në subjektin juridik, por pa dokumente.

NJOFTIMI I PLOTË:

Bastisje në subjekt juridik për kultivimin e kanabisit për qëllime mjekësore në rrethinën e Ohrit, gjendet drogë e paevidentuar, është punuar në kundërshtim me kushtet e parapara. Më datën 13.07.2022 Departamenti i Policisë Kriminalistike-Sektori për Tregti të Palejuar me Drogë, Armë dhe Materie të Rrezikshme, në koordinim me Komisionin për Dhënien e Lejeve për Kultivimin e Kanabisit për Qëllime Mjekësore dhe SPB Ohër, në bazë të urdhërit gjyqësor paraprakisht të sigurar, kanë kryer bastisje dhe kontrollë në subjektin juridik në f. Orovnik, komuna Debërcë.

Gjatë bastisjes është konstatuar se video-mbikçyrja në tërë objektin nuk punon, kurse janë gjetur edhe 2.388 bimë të kanabisit të cilat janë kultivuar jashtë objektit, në kundërshtim me kushtet e parapara me Ligj, 1.066 bimë fidane të kanabisit, në kundërshtim me numrin e paraqitur prej 616 bimëve. Kurse në brendinë e objektit janë gjetur 820 bimë të kanabisit, edhe pse përskaj informimeve të mëhershme të dërguar deri te Komisioni, subjekti juridik nuk ka pasur prodhim, për shkak të rinovimit të objektit.

Poashtu, në një nga hapësirat janë gjetur degë të bimës kanabis në fazë të tharjes dhe të lules së terur, për çfarë deri më tani nuk e kanë  informuar Komisionin, kurse në kasafortë dhomën janë gjetur 343 kg lule e thatë e kanabisit, që sipas informimeve paraqet tepricë prej 7 kg lule të thatë të paevidentuar të kanabisit në dhomë dhe 269 kg “shejk”,(fleta dhe degë nga kanabisi). Poashtu, gjatë bastisjes në nënkulmin e subjektit juridik janë gjetur enë të cilat janë shfrytëzuar për prodhimin e vajit të kanabisit, edhe pse subjekti juridik në fjalë nuk ka leje për prodhimin e vajit të këtillë. Gjatë kontrollit në objekt është pikasur edhe një person i cili sipas evidencës të Agjencionit për Punësim të RMV-së është i papunësuar dhe 5 shtetas të Shqipërsisë, të cilët kanë qenë të angazhuar me punë në subjektin juridik, por të paevidentuar, për të cilën është informuar Sektori i të Huajve pranë Departamentit për Çështje Kufitare dhe Migrime dhe Inspektorati Shtetëror i Punës dhe do të parashtrohen kallëzime përkatëse, siç informoi zëdhënësja e MPB-së Suzana Pranjiq Talevska.Sipas konstatimit nga kontrolli, subjekti juridik ka kultivuar kanabis për qëllime mjekësore në kushte në kundërshtim me rregullat në më shumë segmente, kurse në lidhje me procesin e kultivimit të kanabisit për qëllime mjekësore, në pajtim me Ligjin për kontrollë të drogave narkotike, nga ana e Komisionit është përpiluar Procesverbal për gjendje të konstatuar, poashtu është informuar Prokurori Publik nga PTHP Ohër, sipas udhëzimeve të të cilit të gjitha lëndët janë sekuestruar. Pas dokumentimit të materialit dëshmues, nga PTHP Ohër do të parashtrohet kallëzim penal për vepër penale të kryer sipas nenit 95-V të Ligjit për kontrollë të drogave narkotike. Nga ana e Komisoonit pranë Ministrisë së Shëndetësisë do të ndërmerren edhe masa plotësuese në lidhje me subjektin juridik.

Edhe pse nuk e kanë përmendur me emër, sipas "Alsat.mk", pronari i një fabrike kanabisi është dhëndri i kryebashkiakut socialist të Pogradecit, Ilir Xhakolli. Autoritetet bëjnë me dije se janë zbuluar 3.000 rrënjë ilegale marijuanë, 100 litra vaj kanabisi, si dhe 600 kg kanabis i tharë.

ilir xhakolli plantacioni i kanabisit

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!