LIVE UPDATES
Aktualitet

Ish-kolegia e McGonigal ngre alarmin: Spiunët e SHBA janë në rrezik! Ish-agjenti kishte në dorë dosjen e nëndetëseve bërthamore dhe manipulimin e zgjedhjeve

Ndërkohë që në artikull përmenden dhe njohjet e bashkëpunimet e McGonigal me një ish-oficer shqiptar të inteligjencës (Personi A-Agron Neza) dhe një shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjetik kinez (Personi B-Doian Duçka).

26 Janar 2023, 15:56 Nga I.A
Ish-kolegia e McGonigal ngre alarmin: Spiunët e SHBA janë në
Tracy Walder

SHBA- Ish-kolegia e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, Tracy Walder shprehet se vënia nën akuzë e tij po vë në rrezik dosje akoma më të mëdha se sa ajo e dhënies së ndihmës ndaj oligarkut rus Oleg Deripaska e fshehja e takimeve të zhvilluara në Shqipëri me kryeministrin Edi Rama, Agron Nezën dhe Dorian Duçkën. Në një intervistë për ScrippsNews, ku theksohet marrëdhënia e vazhdueshme me kryeministrin Rama dhe hetimit për të dëmtuar Partinë Demokratike, Walder tha se Charlie punoi me një nga rastet më të mëdha dhe më të ndjeshme të kundërzbulimit që kishte CIA, koha kur në vitin 2010 Kina po i vriste çdo të dërguar.

‘Spiuni’ rezultoi se ishte një punonjës i CIA-s i quajtur Jerry Lee dhe McGonigal duhej ta hetonte këtë të fundit. Por nga situatat e fundit, ish-kolegia e ish-agjentit të FBI-së thotë se dënimi i Jerry Lee dhe emrat e spiunëve dhe burimeve të SHBA-së jashtë shtetit mund të jenë gjithashtu në rrezik. Walder ka të njëjtin shqetësim për rastet e tjera në të cilat ishte përfshirë McGonigal, si rasti i operativëve kinezë që kishin vjedhur sekretet e SHBA-së, si teknologjia e fshehjes për nëndetëset bërthamore apo hetimi i Robert Mueller për ndërhyrjen ruse gjatë zgjedhjeve të 2016-ës. 

Shkrimi i Plotë:

Tracy Walder, një ish-oficere e CIA-s dhe agjente speciale e FBI-së, nuk është e panjohur për kolegët problematikë. "Kur fillova për herë të parë në zyrë, në fakt zëvendësova agjentin që kishte një lidhje, në thelb, me asetin e tij, një grua kineze," tha Walder. Walder foli me Scripps News për atë që mund të jetë një nga rastet më të këqija të një zyrtari të FBI-së që minon byronë. Charles McGonigal vazhdoi të bëhej agjenti special i ngarkuar me kundërzbulimin në zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork, derisa doli në pension në vitin 2018.   Në aktakuzat e zbuluara në Nju Jork dhe Uashington këtë javë, prokurorët federalë akuzojnë 54-vjeçarin McGonigal për fshehjen e marrëdhënieve me të huajt dhe për përfitime të fshehta nga puna e tij. 

“Përgjigja ime ndaj akuzimit të Charlie McGonigal ishte tronditje, zemërim dhe më pas shqetësim”, tha Walder. Qeveria amerikane thotë se ndërkohë që ishte në FBI, Charles McGonigal dyshohet se ka punuar me një ish-oficer shqiptar të inteligjencës (Agron Neza) dhe një shqiptar të punësuar nga një konglomerat energjetik kinez (Dorian Duçka). Ai gjithashtu kishte një marrëdhënie të vazhdueshme me kryeministrin e Shqipërisë (Edi Rama) dhe bëri që FBI të hetonte një shtetas amerikan (Nick Muzi) që lobonte për partinë politike kundërshtare me kryeministrin. Prokurorët federalë thonë gjithashtu se pasi ai doli në pension, McGonigal dyshohet se ka punuar në emër të oligarkut të sanksionuar rus Oleg Deripaska, pavarësisht se e kishte hetuar atë në FBI. McGonigal dyshohet se takoi manjatin e aluminit jashtë vendit dhe hetoi një oligark rival. SACRIPS NEWS SASHA INGBER: Sa thellë besoni se shkon infiltrimi i Rusisë në komunitetin e inteligjencës amerikane? 

TRACY WALDER:  Besoj se infiltrimi i Rusisë në komunitetin e inteligjencës shkon jashtëzakonisht thellë. Ndjej të njëjtën gjë edhe për Kinën dhe disa organizata të tjera të inteligjencës së huaj. "Unë mendoj se në atë kohë, asgjë nuk më binte në sy. Siç e dini, si një person që blihet, në thelb, nga oligarkët rusë, asgjë nga këto nuk më binte në sy. A ishte ai një person i sjellshëm? Jo. A ishte i vështirë? Po. Por kjo nuk mu duk si e pazakontë në vetvete," tha Walder. Ajo thotë se Kina nuk ishte një prioritet i madh i SHBA-së në fillim të viteve 2000, kur McGonigal ishte drejtor i divizionit të kundërzbulimit të Azisë së Lindjes së Afërt. Ajo thotë se ai nuk dukej i investuar në atë që po bënte FBI.  "Unë mendoj se ai e pa atë pozicion si 'kjo është diçka që duhet të bëj për të kaluar në hapin tjetër brenda FBI'," tha Walder. Por ai përfundoi duke mbikëqyrur një hetim për të gjetur se çfarë qëndronte pas një vargu shkatërrues incidentesh, në të cilat informatorët e CIA-s u burgosën ose u vranë në Kinë. 

"Charlie punoi me një nga rastet më të mëdha dhe më të ndjeshme të kundërzbulimit që kishte CIA. Pra, rreth vitit 2010, CIA vuri re se disa nga asetet e tyre njerëzore në Kinë ose po zhdukeshin, po vriteshin, po thaheshin dhe ata dyshuan se kishte një spiun brenda agjencisë së tyre. Dhe kështu ata thirrën FBI-në për të kryer atë hetim," tha ajo. "Dhe kjo vazhdoi për rreth dy vjet. Dhe personi që ata gjetën ishte një punonjës i CIA-s i quajtur Jerry Lee. Ai po i jepte qeverisë kineze emrat e burimeve të CIA-s në Kinë dhe Charlie ishte personi i ngarkuar për ta gjetur atë." Walder thotë se një vlerësim i dëmit, një rishikim i klasifikuar i karrierës së gjatë të McGonigal, mund të zgjasë muaj apo edhe vite. Kjo mund të vërë në rrezik dënimin e Jerry Lee. Lee u shpall fajtor në vitin 2019 për komplot me Kinën. Walder ka të njëjtin shqetësim për rastet e tjera në të cilat ishte përfshirë McGonigal, duke përfshirë një rast të hershëm të operativëve kinezë që kishin vjedhur sekretet e SHBA-së – si teknologjia e fshehjes për nëndetëset bërthamore. Dhe më pas ishte kontributi i McGonigal në  hetimin e Robert Mueller për ndërhyrjen ruse gjatë zgjedhjeve të 2016-ës. Walder ka frikë se emrat e spiunëve dhe burimeve të SHBA-së jashtë shtetit mund të jenë gjithashtu në rrezik. 

tracy walder charles mcgonigal arrestohet charles mcgonigal edi rama

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it