LIVE UPDATES
Aktualitet

Grekët nuk kanë firmosur ende për të mbrojtur lumin Vjosa

Vjosa mund të rrezikohet nga ndërtimi i disa hidrocentraleve të vegjël përtej kufirit shqiptar në një gjatësi prej 70 kilometrash.

20 Prill 2023, 14:57 Nga k.m.
Grekët nuk kanë firmosur ende për të mbrojtur lumin Vjosa
Foto ilustruese

TIRANË- Shpallja e lumit Vjosa park kombëtar nga Shqipëria nuk ka marrë të njëjtën përgjigje nga grekët. Madje sipas organizatave greke të mjedisit, Vjosa mund të rrezikohet nga ndërtimi i disa  hidrocentraleve të vegjël përtej kufirit shqiptar në një gjatësi prej 70 kilometrash. Ky fakt i ka vënë në lëvizje shoqatat mjedisore tek fqinjët të cilët kërkojnë mbrojtjen ndërkufitare të lumit Vjosa por ende nuk është arritur diçka.

Besjana Guri, eksperte mjedisi në Organizatën EcoAlbania thotë për Gazetasi.al se organizata ka vite që bashkëpunon me organizatat greke si pjesë e fushatës së përbashkët “Të shpëtojmë zemrën blu të Europës”, për mbrojtjen e lumit Vjosa/Aoos dhe i sheh me vend shqetësimet në anën greke.

“Partnerët tanë në pjesën greke kanë ngritur shqetësimin në lidhje me planet për ndërtimin e rreth 45 hidrocentraleve në basenin e lumit Aoos dhe degët e tij”, thotë Guri e cila shpjegon për Gazetasi.al se ndërtimi i këtyre hidrocentraleve do të kishte ndikim të madh edhe në pjesën shqiptare të lumit (në Vjosë).

“Ndërtimi i hidrocentraleve në anën greke do ndikonte në uljen e nivelit dhe sasinë e rrjedhës lumore si dhe rrezikon zhdukjen e disa prej specieve endemike apo të rrezikuara që gjenden në lumin Vjosa dhe degët e tij”, thotë Guri.

Janë 1100 lloje speciesh, nga të cilat 13 konsiderohen të rrezikuara globalisht nga IUCN (Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës) dhe shumë ende për t'u zbuluar dhe për t'u studiuar. Midis tyre, në veçanti, peshqit dhe insektet që popullojnë jo vetëm rrugën kryesore ujore, por edhe degët e shumta që tani janë pjesë e rrjetit të mbrojtur.

Nga ana tjetër, në ‘frontin’ grek, për momentin, asgjë nuk është zyrtare.

Në një përgjigje për Gazetasi.al, Ministria e Turizmit dhe mjedisit thotë se zonja  Kumbaro është takuar me Ministrin e Mjedisit dhe Energjitikës të Greqisë Kostas Skrekas në muajin shkurt të 2023 ku është dakordësuar nisja e punës së përbashkët për krijimin e parkut ndërkufitar Aoos-Vjosa.

“Kjo iniciativë ka vijuar me ngritjen e grupit të përbashkët të punës, që është angazhuar në shkëmbimin e informacioneve teknike dhe përgatitjen e Memorandumit të Mirëkuptimit mes dy vendeve për krijimin e parkut ndërkufitar Aoos-Vjosa”, shkruhet në përgjigjen e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit.

Memorandumi i mirëkuptimit akoma nuk është krijuar dhe aktualisht Vjosa mbetet e pambrojtur nga ana greke. Ekspertja Guri thotë se Vjosa/Aoos është një sistem lumor i vetëm i cili është unik në llojin e tij në gjithë Europën dhe si një sistem i vetëm lumor ai duhet të mbrohet nga të dy shtetet në të njëjtin nivel, në kategorinë më të lartë të mundshme./GazetaSi

lumi vjosa

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh