LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja në terren është ndryshe nga ç'pritet

Tre vite ndërtime, tre vite investime për të sjellë një kullë me mesazhe ‘patriotike’ e për të pasur një fasadë të tillë, që do të lërë me pikëpyetje në kokë çdo njeri që do të hedhë sytë drejt saj.

17 Gusht 2022, 17:05 Nga F.M
FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Dy kullat

TIRANË- Dy janë ‘rrokaqiejt’ që do të marrin jetë në Tiranë dhe që ende pa u mbaruar ndërtimi i tyre kanë tërhequr vëmendjen e medias ndërkombëtare The Guardian, e cila vetëm dy ditë më parë, i konsideroi ‘fantazma në shërbim të pastrimit të parave’. Bëhet fjalë për “DownTown One” kulla më e lartë në trojet shqiptare, me afro 40 kate mbi nivelin e tokës dhe me një lartësi 140 metra, projekti i të cilës ka nisur buzë bulevardit “Zhan D’ark”.

Por, kur projekti është gati në përfundim, duket mjaft qartë se ajo ç’ka është realizuar është shumë larg atij të hedhur vendosur në letër.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Projekti i DownTown One

E dizajnuar nga firma holandeze “MVRDV”, e arkitektit të njohur ndërkombëtar Vini Mass, kjo ndërtesë super e lartë do të përmbajë një përzierje të njësive tregtare dhe rezidenciale. Në pjesën ballore, siç duket dhe në projekt, ishte planifikuar që të ndërtohej harta e Shqipërisë përmes ballkoneve.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Projekti i DownTown One

Por, fotot e realizuara nga Dosja.al tregojnë se ideja nuk është arritur. Harta e Shqipërisë në trupin e godinës nuk ekziston dhe projekti ka dështuar. Tre vite ndërtime, tre vite investime për të sjellë një kullë me mesazhe ‘patriotike’ e për të pasur një fasadë të tillë, që do të lërë me pikëpyetje në kokë çdo njeri që do të hedhë sytë drejt saj.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
“DownTown One”
FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
“DownTown One”
FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Projekti i “DownTown One”

Tjetra është akoma më e guximshme. Koka e heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeu, do të ngrihet në formën e një tjetër kulle, e cila ka nisur të ndërtohet në zemër të Tiranës, vetëm pak metra larg sheshit që mban të njëjtin emër “Skënderbej”.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Skënderbej Tower Tirana

Këshillit Kombëtar i Territorit, dha lejen për ndërtimin e kullës në qershor të vitit 2018, e cila do të shërbejë si qendër tregtare, biznesi dhe banimi. Të gjitha ndërtesat në hapësirën mes Hotel Tiranës dhe pallatit-muze të Ismail Kadaresë, janë prishur për t’i hapur rrugë kullës me emrin “Skënderbej Tower Tirana”.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Skënderbej Tower Tirana
FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Skënderbej Tower Tirana

Kjo ndërtesë do të jetë 85 metra e lartë, me 25 kate mbi tokë dhe 5 nën tokë. Pikërisht në katet e sipërme, sipas projektit të hartuar nga Winy Maas i firmës hollandeze MVRDV, do të krijohet forma e kokës së Heroit Kombëtar, Skënderbeu. 1930 metra katrorë do të zihen nga ndërtimi dhe vetëm 87 metra katrorë, do jetë sipërfaqe e lirë për hapësirë publike.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Skënderbej Tower Tirana
FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Skënderbej Tower Tirana

Problemi është i njëjti, si me ‘gradaçelën’ e parë, pavarësisht kohës së ndërtimit, godina nuk po ngjan aspak me atë në letër. The Guardian madje shkruante se sipas banorëve, Rama po ndryshon pamjen e tij duke e afruar me stilin e Skënderbeut e për rrjedhojë, kjo kullë në vend që tu kujtojë njerëzve Heroin Kombëtar, do tu sjellë në mend Kreun e Qeverisë.

FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Projekti i Skënderbej Tower Tirana
FOTOT-Vëzhgimi/ Gradaçelat e Ramës ngelen në 3D, finalja
Skënderbej Tower Tirana

Banorët vendas kanë bërë shaka duke thënë se, ndërsa Rama po ndryshon pamjen e tij, i gjatë në trup dhe me mjekrën e rritur, po afrohet me atë të stilit të Skënderbeut, ndaj dhe ndërtesa në formë koke mund të përfundojë më shumë si një monument për kryeministrin që vështron përgjithmonë vizionin e tij të kullave bosh,”- shkruante The Guardian.

edi rama downtown one skënderbej tower tirana winy maas

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni