LIVE UPDATES
Aktualitet

Finalja/ Tomorri: Si paska fituar Tirana 140 milionë euro me stadium 20 mijë vende?

Tomorri thotë se deri më tani nuk ka asnjë llogaritje se sa mund të ketë përfituar Shqipëria nga Conference League.

27 Maj 2022, 15:04 Nga DOSJA
Finalja/ Tomorri: Si paska fituar Tirana 140 milionë euro me stadium 20
Klodian Tomorri

TIRANË- Gazetari i Ekonomisë Klodian Tomorri, ka komentuar finalen e Conferencë League në Tiranë dhe pagesën që përflitet që u mor nga Shqipëria. Tomorri thotë se deri më tani nuk ka asnjë llogaritje se sa mund të ketë përfituar Shqipëria nga Conference League.

Tomorri bën krahasimin me vitet e kaluara dhe shifrat që kanë përfituar shtetet. 'Ne vitin 2017 finalja e Champions League ne Cardif vleresohet se i dha qytetit nje impakt ekonomik 45 milione paund. Ne vitin 2019, finalja e Championsit u zhvillua ne Madridit. Qyteti vleresohet se perfitoi 66 milione euro.'- thotë gazetari i cili shton se Tirana nuk ka fituar 140 milionë euro me një stadium me 20 mijë euro.

POSTIM:

'Preshi i finales. Federata Shqiptare e Futbollit dhe mediat, vecanerisht ato afer qeverise, po trumbetojne nje lajm se Shqiperia perfitoi 140 milione euro nga finalja e Conference Leagues. Lajmi pompoz mori dhene gjithandej dhe e marrosi miletin. Por kjo eshte nje shifer e hedhur ne ajer, e cila nuk ka asnje metodologji apo llogaritje nga prapa. Dhe nuk ka si te kete. Perfitimi real i ekonomise shqiptare nga finalja eshte shume here me pak se sa 140 milione euro qe thone keta. 140 milione euro jane 1 per qind e GDP-se se Shqiperise. Domethene ekonomia shqiptare ka 1 per qind rritje shtese per kete vit vetem nga finalja. Presh, presh. Tani te kthehemi tek shifrat reale. Ne vitin 2017 finalja e Champions League ne Cardif vleresohet se i dha qytetit nje impakt ekonomik 45 milione paund. Ne vitin 2019, finalja e Championsit u zhvillua ne Madridit. Qyteti vleresohet se perfitoi 66 milione euro. Te gjitha studimet serioze qe jane bere per impaktet ekonomike te finales se Championsit konkludojne se qyteti prites i finales perfiton nga 50-80 milione euro. Behet fjale per Championsin dhe per stadiume qe kane kapacitet nga 80 mije vende. Shiko sportsvalue.com.br. Kur Champions League jep kaq, si paska fituar Tirana 140 milione euro nga Conference League me nje stadium 20 mije vende? Nejse mire dhe kaq. Se mund te kishin thene dhe 1 miliarde euro psh dhe prape do pompohej neper media.'- tha Tomorri.

(a.b)/dosja.al

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave