LIVE UPDATES
Aktualitet

Dumani apo Alla, kush gënjen SPAK? Njëri prej tyre rrezikon, ngatërresa për 4 vrasjet në Durrës

SPAK po has probleme për zbardhjen e vrasjeve të vëllezëve Besmir dhe Viktor Haxhiaj, Dorian Shkozës dhe Angjelo Avdisë.

8 Korrik 2022, 16:51 Nga k.m.
Dumani apo Alla, kush gënjen SPAK? Njëri prej tyre rrezikon,
Nuredin Dumani dhe Besmir Haxhia

TIRANË- Klevis Alla dhe Nuredin Dumani janë ballafaquar me njëri-tjetrin në ambientet e Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Kjo pasi të dy kanë versione të ndryshe për vrasjet që kanë tronditur Durrësin pak kohë më parë, ku "të dyshimta" janë dëshmitë që ka dhënë i riu nofkën “Çapaçuli”. Por një prej tyre tani rrezikon që të humbë statusin dhe privilegjet e bashkëpunëtorit të drejtësisë.

SPAK po has probleme për zbardhjen e vrasjeve të vëllezëve Besmir dhe Viktor Haxhiaj, Dorian Shkozës dhe Angjelo Avdisë. Gazetari Elton Qyno shkruan për “Ora Neës” se të dy janë në sens të kundërt me njëri-tjetrin në rrëfim dhe shumë larg në tregimin e emrave që kanë marrë pjesë në vrasje. Klevis Alla, fillimisht në tre dëshmi akuzon Talo Çelën dhe Altin Ndocin dhe përmend një emër të tretë Ilir ose siç thirret ndryshe me nofkën “Bubi”. Në dëshminë e katër që ka dhënë për të njëjtën gjë, Alla heq “Ilirin” dhe fut në makinën “Toyota” të përdorur në vrasjen e vëllezërve, Nuredin Dumanin.

Ndërkohë Henrik Hoxhaj, nuk përmendet në asnjë moment të 4 dëshmive të Klevis Allës. "Riku" nga ana tjetër tregon me detaje se “Çapaçuli” ka qënë në drejtimin e makinës, gjë që njëherë e ka pranuar edhe vetë Alla. Rolin e taksistit duket se e ka pasur në vrasjen e vëllezërve Haxhia, ndërsa dëshmia vazhdon me faktin që vrasja është kryer nga vetë Henriku së bashku me Nuredin Dumanin, duke përjashtuar në mënyrë kategorike Altin Ndocin dhe Talo Çelën. Këta dy të fundit, Riku i përjashton edhe nga vrasja e Dorian Shkozës dhe Anxhelo Avdisë në Durrës, duke treguar me detaje dhe shumën financiare, se porosinë e ka kryer Nuredin Dumani. Sipas tij, vrasjen e ka kryer ai, bashkë me Eljo Bitrin.

Nga ana tjetër Nuredin Dumani, e mbështet në deklarim Hoxhën, e po ashtu pranon se ka marrë pjesë direkt në vrasjen e vëllezërve Haxhiaj dhe ka mbyllur pazarin 70 mijë euro në vrasjen e Dorjan Shkozës dhe Angjelo Avdijës. Sipas Dumanit, në vrasjen Dorian Shkoza dhe Anxhelo Avdia të kryer në datën 2 mars 2020, janë të përfshirë Arjan Spahija (i vrarë në Belgjikë), Erjon Alibej, Eljo Bitri, Henrik Hoxhaj, Nuredin Dumani, Klevis Alla dhe Asllan Plaku.

Dy prokurorët Doloreza Musabelliu dhe Altin Dumani, pyesin bashkëpuntorin e Drejtësisë si më poshtë vijon:

Pyetje: Nga se rezulton në deklarimet e para para oficerve të policisë në Durrës se në ngjarje thatë se ishte i përfshirë një person nga Fushë-Kruja me emrin “Bubi”, duke mos deklaruar që në fillim shtetasin Nuredin Dumani. Përse keni hezituar dhe cilat ishin arsyet që ju nuk keni treguar të gjithë të vërtetën?

Pergjigje: Sqaroj se në momentet e para kam qenë shum i friksuar dhe i tronditur.Kam qënë në gjendje shoku dhe nuk mbaj mend me detaje të gjitha veprimet që kisha kryer. Në lidhje me shtetasin Nuredin Dumani kam hezituar sepse unë e njihja shumë mirë dhe e dija se ai ishte shum i rrezikshëm. Dua të theksoj se unë jam kërcënuar nga Nuredin Dumani nëpërmjet telefonit, duke më thënë se do të vras motrën, nëse do të flisja për të. Më pas kam marrë sinjale nga të afërmit e mi se nëse do të hapja gojën dhe të tregoja për Nuredin Dumanin, do ta kisha punën keq unë dhe familja ime. Pas këtij momenti kam kërkuar të ndryshoj deklarimin e parë për të bërë disa saktësime, pasi në lidhje me personin e katërt që unë kisha deklaruar se gjoja banonte në Fushë-Krujë, është Nuredin Dumani, i cili ka qënë me ne në vendin e ngjarjes dhe ka qënë personi i ulur në sediljen e parë të mjetit “Toyota”. Dhe ka qënë Nuredin Dumani, që ka qëlluar me armë zjarri automatik direkt sapo i kemi arritur Besmir dhe Viktor Haxhia.

Pyetje: Në lidhje me Altin Ndocin, përse në deklarimin e dytë keni thënë, që ai nuk ka qëlluar me armë? Cila ka qënë arsyeja?

Përgjigje: Dua të theksoj se pasi jam dorëzuar në polici unë në deklarimin e parë kam thënë që ai ka qënë ekzektuor, por pasi jam futur në dhomat e paraburgimit, në Durrës, ngjitur me dhomën time ka qënë Altin Ndoci, i cili më ka çuar lajm të mos e përfshija, në të kundërtën do kisha pasoja për mua dhe familjen time. Po kështu edhe pasi u transferova te burgu 313, unë kam marrë sinjale nga njerëz të ndryshëm për të tërhequr dëshminë lidhur me Altin Ndocin. Për të thënë të vërtetën gjatë dëshmisë time në Durrës, kisha frikë, pasi dija që Nuredin Dumani, kishte shumë lidhje aty dhe mësonte gjithçka ndodhte aty. Por tek Prokuroria e Posacme SPAK, pata besim dhe tregova gjithË të vërtetën pa rezerva.

Pyetje: A keni dijeni se ku ka jetuar Talo Çela, në vitin 2019-2020?

Përgjigje: Në dijeninë time Talo Çela, ka qëndruar tek shtëpia e Besmir Haxhisë rreth dy muaj, pasi është kryer vjedhja e parave në Rinas. Pastaj më vonë, më ka thënë Nuredini se Talo, qëndron në Tiranë i fshehur tek lidhjet e tij shoqërore, por nuk e di se ku saktësisht. Në dijeninë time, nuk ka qëndruar te shtëpia e Besmir Haxhisë, aq gjatë sa thotë Talo Çela, në intervistën në media.

Ndërkohë që secili ka nga një version për ngjarjen, SPAK duhet të zbulojë se kush thotë të vërtetën. Por dikush nga të penduarit do të rrezikojë shumë. Një praktikë të tillë, ku prokuroria i ka hequr statusin e bashkëpunëtorit, ka qenë ajo e Julian Sinanaj, vrasësit me pagesë i cili edhe pse dha dëshmi para asokohe prokurorëve të Krimeve të Rënda. Sipas hetimeve, vrasjet e kryera në Tiranë e Vlorë ishin treguar në mënyrë të saktë nga bashkëpunëtori tjetër i prokurorisë, Ndriçim Gjokona. Sinanaj dhe Gjokona, në periudhën e gjykimit patën një përplasje të madhe në sallën e gjyqit, por për bazë u morën vetëm deklartimet e Gjokonës.

nuredin dumani klevis alla vrasja e vellezerve haxhia

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive