LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri tritolin “Range Rover”-it

• Atentat me tritol në shkodër, shënjestër drejtoresha e Operatorit të Kujdesit Shëndetësor (OSHKSH) në Shkodër, Suida Kuka. • Një person i maskuar dhe me motor vendosi një sasi tritoli rreth orës 16:00, poshtë gomës së mjetit luksoz të Kukës, të llojit “Range Rover”. • Lënda plasëse u pikas para se Kuka të hipte në mjet dhe nuk u realizua atentati. Tritoli u shpërthye në mënyrë të komanduar nga forcat xheniere. • Nuk dihet nëse shkaku i këtij atentati është bërë detyra që ka Kuka apo ndonjë konflikt që e reja mund të ketë në lidhje me jetën e saj personale. Kamerat kanë pikasur autorin, që ishte i maskuar dhe me motor, por nuk është identifikuar ende. • Kuka është emëruar drejtoreshë në OSHKSH në maj të këtij viti, duke zëvendësuar Astrit Becin. Më herët, Kuka ka qenë për më shumë se një vit drejtore e njësisë vendore të kujdesit shëndetësor.

11 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

'Mos u afro'/ Një numër i panjohur i dërgoi SMS, si i shpëtoi atentatit me eksploziv Suida Kuka

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Foto ilustruese

KUKËS- Një mesazh në telefonin e Drejtoreshës së Operatorit të Kujdesit Shëndetësore në Shkodër, Suida Kuka duket se ka qenë shpëtimi i Suida Kukës nga shpërthimi i mundshëm. Menjëherë pas këtij mesazhi ajo ka marrë në telefon forcat e policisë së Shkodrës të cilët kanë rrethuar zonën dhe kanë kërkuar evakuimin e të gjithë institucionit.

Në dëshminë e saj në policinë e Shkodrës, Suida Kuka ka deklaruar se nuk e njihte atë numër, por tek mesazhi që i kishin shkruar shkruhej: Ke tritol poshtë makinës! 

Pas denoncimit, policia e Shkodrës dhe prokuroria po hetojnë edhe në lidhje me tabulatet telefonike për të mësuar se kujt i përket numri që dërgoi mesazhin, ndëra janë sekuestruar edhe kamerat e sigurisë në të gjithë lagjen “Vojo Kushi” për të parë lëvizjet e dyshimta dhe personin me motor që dyshohet se ka vendosur lëndën eksplozive.

Ende nuk ka një pistë hetimi nga ana e policisë së Shkodrës megjithatë, ajo çfarë bëjnë më dije burimet mësohet se po hetohet në lidhje me pozicionin e punës së drejtoreshës Kuka, por edhe me biznesin e të atit. Hetimet vazhdojnë por ende nuk ka asnjë të dyshuar lidhur me vendosjen e eksplozivit.

1 MUAJ ME PARE

S'po kursehen as femrat! Krimi godet sërish, pse iu vu tritol drejtoreshës në Shkodër (GJOBA)

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Suida Kuka

SHKODËR- Suida Kuka, dje i shpëtoi një atentati, pasi poshtë makinës tip “Range Rover” i ishte vendosur një sasi e konsiderueshme tritoli që do të aktivizohej me telekomandë në momentin që ajo t’i afrohej mjetit. Por sasia e tritolit ra nga goma e parë ku ishte vendosur, duke alarmuar të gjithë banorët e zonës, që telefonuan edhe Policinë. Tritoli, i mbështjellë me një qese brioshi është hedhur në erë me shpërthim të telekomanduar nga ekspertët e RENEA-s. Vetë e reja ka deklaruar se nuk ka asnjë problem dhe konflikt, por duket se tritoli nuk është vënë gabimisht në mjetin e saj.

Ndoshta dikush i ka kërkuar ndonjë nder që ka lidhje me kompetencat e saj, e ajo nuk ka pranuar, por nuk përjashtohen dhe pista të tjera të lidhura me familjen e saj. Deri më tani nuk përjashtohet edhe mundësia që e reja të jetë dashur që të eliminohet, por e gjitha mund të ketë qenë një mesazh edhe për dikë tjetër. Ndonjë të njohur ose familjar të saj.

Po ashtu, një pistë tjetër është dhe ajo e ndonjë gjobe të papaguar. Mësohet se babai i saj është biznesmen dhe policia dyshon se ndonjë prej grupeve kriminale të Shkodrës t’i ketë vënë gjobë të atit, por nuk përjashtohet edhe puna e saj. Policia ka marrë të gjithë dosjet e saj, duke verifikuar një më një të gjithë vendimet që ka marrë e reja në krye të detyrës si drejtore e Operatorit te Kujdesit Shëndetësor Shkodër.

Suida Kuka nuk ka një angazhim të gjatë në jetën aktive politike në Shkodër. Kuka, më parë ka mbajtur pozicionin si drejtore e Njësisë Vendor e Kujdesit Shëndetësor në Shkodër dhe në muajin maj ishte emëruar drejtore e Operatorit të Kujdesit Shëndetësor për rajonin Verior, post që më herët e ka mbajtur Astrit Beci. Me detyrën e saj të re, drejtoria rajonale e Shkodrës e operatorit të Shërbimit të Kujdesit Shëndetësor, të cilën drejton Kuka, ka nën varësinë të saj njësitë e ofrimit direkt të shërbimeve, të cilat përfshijnë njësitë vendore të kujdesit shëndetësor, qendrat shëndetësore, klinikat dhe institucionet shëndetësore me shtretër, spitalet.

Diçka e madhe duket se po “luhet” aq sa të tentohet hedhja në erë e saj në mes të ditës si një paralajmërim i qartë. Deri më tani krimi dhe bandat ishin rezervuar me gratë dhe vajzat, por duket se tanimë gjërat kanë ndryshuar dhe askush nuk kursehet. Gjatë kohëve të fundit, krimi duket se po rikthehet në Shkodër, me vrasje, plagosje dhe tritol. Mesa duket kjo verë do të jetë ‘e nxehtë’.

1 MUAJ ME PARE

I vendosën tritol poshtë “Range Rover-it”, zyrtarja në Shkodër: Nuk kam konflikte me askënd

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Suida Kuka

SHKODËR- “Nuk kam asnjë konflikt me askënd” ka qenë kjo deklarata e Suida Kukës, drejtoreshes së Operatorit te Kujdesit Shëndetësor Shkodër, e cila dyshohet të ketë qenë shënjestra e një atentati me tritol.

Drejtoresha ka deklaruar se vendosjen e lëndës plasëse e kishte mësuar nga Policia, e cila e kishte lajmëruar që të ruante distancën e sigurisë për vete dhe për stafin, duke qenë se institucioni ishte ende në orar të punës.

Kamerat e sigurisë kanë filmuar një person të maskuar që po udhëtonte me motor. Ai është afruar tek mjeti luksoz i drejtoreshës dhe ka vendosur pakon me tritol e më pas është larguar. Nuk dihet nëse shkak për këtë atentat është bërë detyra e Kukës apo ndonjë konflikt personal që mund të ketë zyrtarja.

Pakoja e dyshimtë u konstatua pranë automjetit të Kukës ditën e djeshme rreth orës 16:00 të ditës së djeshme në lagjen “Vojo Kushi”. Lënda eksplozive u pikas në kohë dhe u çaktivizua nga forcat xheniere që shkuan nga Tirana. Drejtoria që drejton Kuka ka nën varësinë të saj njësitë e ofrimit direkt të shërbimeve, të cilat përfshijnë njësitë vendore të kujdesit shëndetësor, qendrat shëndetësore, klinikat dhe institucionet shëndetësore me shtretër, spitalet. Para këtij pozicioni pune, ajo ishte drejtore e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor.

1 MUAJ ME PARE

FOTOT/ Tritoli i mbështjellë me letër të verdhë e të kuqe, largohet makina e drejtoreshës që iu përgatit atentati

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Mjeti i drejtoreshës Suida Kuka

SHKODËR- Makina e Drejtoreshës së Operatorit Shëndetësor në Shkodër, Suida Kuka është larguar nga vendi ku ishte parkuar në momentin që iu vendos sasia e tritolit. Në fotot që ju sjell Dosja.al duke edhe pakoja me lëndë plasëse e vendosur poshtë gomës së parë të “Range Rover”-it. Tritoli duket i mbështjellë me letër të verdhë e të kuqe. Tani mjeti është në duart e kriminalistikës dhe po hetohet për gjetur gjurmë të autorit.

Kukës iu përgatit atentati pasditen e sotme, por drejtoresha shpëtoi pasi lënda plasëse u pikas para se ajo të hipte në mjet. Kamerat kanë filmuar një person që lë lëndën plasëse, por ende nuk është identifikuar. Shkaku i ngjarjes ka mbetur i pa zbardhur gjithashtu, por paraprakisht dyshohet se ka të bëjë me detyrën që mban Kuka.

1 MUAJ ME PARE

“Largohu bashkë me stafin”, zbulohet mesazhi që iu dha drejtoreshës pasi iu vendos tritoli në makinë

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Suida Kuka

SHKODËR- Drejtoresha e Operatorit Shëndetësor në Shkodër, Suida Kuka e ka mësuar nga efektivë të policisë lajmin se në mjetin e saj të llojit “Range Rover” i kishin vendos tritol. Mësohet se policia i ka kërkuar Kukës që të largohej nga institucioni bashkë me stafin, pasi u rrezikohej jeta. Shpërthimi i tritolit u bë në mënyrë të kontrolluar nga forcat xheniere.

Tritoli ishte vendosur në gomën e parë të mjetit të Kukës. Kamerat e sigurisë kanë filmuar një person të maskuar që po udhëtonte me motor. Ai është afruar tek mjeti luksoz i drejtoreshës dhe ka vendosur pakon me tritol. Më pas është larguar. Nuk dihet nëse shkak për këtë atentat është bërë detyra e Kukës apo ndonjë konflikt personal që mund të ketë zyrtarja.

1 MUAJ ME PARE

I vendosi tritolin mjetit luksoz të drejtoreshës, autori ishte i maskuar dhe me motor, e filmuan kamerat

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Vendi ku u vu tritoli në Shkodër

SHKODËR- Personi që ka vendosur tritolin në makinën e drejtoreshës së operatorit shëndetësor në Shkodër, Suida Kuka, ka qenë me motor. Mësohet se kamerat e sigurisë të vendosura në zonë kanë filmuar një person të maskuar që udhëton me motor dhe ndalon pranë mjetit luksoz të drejtoreshës. Pasi lë pakon me tritol pranë “Range Rover”-it, personi në fjalë largohet.

Lënda plasëse u pikas para se Kuka të hipte në makinë dhe për pasojë nuk ka shpërthyer e nuk është realizuar atentati. Forcat xheniere e shpërthyen në mënyrë të kontrolluar, por nuk dihet ende nëse arsyeja e përgatitjes së këtij atentati ka të bëjë me detyrën e Kukës apo me ndonjë konflikt personal që mund të ketë pasur e reja.

1 MUAJ ME PARE

FOTOJA/ Kjo është drejtoresha që iu përgatit atentati me tritol në Shkodër, një muaj më parë mori detyrën

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Suida Kuka

SHKODËR- Personi që po shikoni në foto është Suida Kuka, drejtoresha e operatorit të kujdesit shëndetësor në Shkodër që sot iu bë atentat me tritol. Kuka është emëruar në këtë post në maj të këtij viti, duke zëvendësuar Astrit Becin. Më herët, Kuka ka qenë për më shumë se një vit drejtore e njësisë vendore të kujdesit shëndetësor.

Këtë pasdite, familja e drejtoreshës Kuka lajmëroi policinë për një pako që ishte vendosur pranë mjetit luksoz të llojit “Range Rover”, që është në pronësi të të resë. Shpërthimi u bë në mënyrë të kontrolluar, por nuk dihet ende se për cilën arsye i është planifikuar atentat zyrtares.

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Tritol “Range Rover”-it të drejtoreshës, momenti kur efektivët rrethojnë mjetin luksoz

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Tritoli në Shkodër

SHKODËR- Dosja.al ju sjell pamje nga Shkodra, në zonën ku iu vendos tritol mjetit të zyrtares shtetërore. Në pamjet duken efektivë të forcave xheniere që afrohen pranë makinës së Suida Kukës, drejtoreshë pranë Operatorit të Kujdesit Shëndetësor në Shkodër. Mjeti i llojit “Range Rover” duket i rrethuar. Efektivi merr lëndën plasëse dhe largohet që aty për ta shpërthyer në mënyrë të kontrolluar.


Ende nuk dihet se kush mund ta ketë vënë pakon në atë zonë dhe për cilën arsye. Pritet të bëhet monitorimi i kamerave të sigurisë për të parë lëvizjet e personave që kanë lënë pakon.

1 MUAJ ME PARE

Atentat me tritol zyrtares në Shkodër, shënjestra shpëtoi se nuk hipi në makinë

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Tritol në Shkodër

SHKODËR- Suida Kuka, drejtoreshë pranë operatorit të kujdesit shëndetësor në Shkodër ka qenë shënjestra e një atentati me tritol në Shkodër. Mësohet se autorët, persona ende të paidentifikuar kanë vendosur një pako të dyshimtë poshtë mjetit të Kukës, por shënjestra nuk ka hipur në makinë dhe për pasojë ka shpëtuar.

Pasi është vënë re pakoja e dyshimtë poshtë mjetit të Kukës, është lajmëruar policia dhe forcat xheniere. Pakoja është shpërthyer në mënyrë të kontrolluar dhe është zbuluar se brenda saj kishte tritol. Ende nuk dihet se kush mund ta ketë vënë pakon në atë zonë dhe për cilën arsye. Pritet të bëhet monitorimi i kamerave të sigurisë për të parë lëvizjet e personave që kanë lënë pakon.

1 MUAJ ME PARE

Shpërthehet pakoja që 'alarmoi' Shkodrën, brenda kishte tritol

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Policia

SHKODËR- Pakoja që alarmoi Shkodrën ditën e sotme kishte tritol brenda. Mësohet se Specialistë të forcave Xheniere kanë arritur të bëjnë largimin e pakos nga “Vojo Kushi”, vendi ku u gjet. Pakoja është shpërthyer në mënyrë të kontrolluar nga ‘xheniot’. Ende nuk dihet se kush mund ta ketë vënë pakon në atë zonë dhe për cilën arsye. Pritet të bëhet monitorimi i kamerave të sigurisë për të parë lëvizjet e personave që kanë lënë pakon.

1 MUAJ ME PARE

Alarm në Shkodër, gjendet një pako e dyshimtë në anë të rrugës tek "Vojo Kushi"

Dështon atentati ndaj zyrtares në Shkodër, i maskuari i vuri
Pamje nga Shkodra

SHKODËR- Pako e dyshimtë tek "Vojo Kushi", dyshohet për eksploziv. Menjëherë janë njoftuar forcat gjeniere, të cilat kanë vendosur shirit në zonë. 

Njoftimi i policisë:

Shkodër/Informacion paraprak

Rreth orës 16:00, jemi njoftuar se në lagjen Vojo Kushi” Shkodër, në anë të rrugës, është konstatuar një pako, brenda së cilës, nuk dihet ende, se çfarë materiali/esh ka. Shërbimet e Policisë kanë vendosur perimetrin e sigurisë në vendngjarje dhe po verifikojnë rastin. Janë njoftuar forcat xheniere, për të kryer veprimet e mëtejshme.

suida kuka deshton atentati ndaj drejtoreshes ne shkoder tritol ne shkoder

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila