LIVE UPDATES
Aktualitet

Dënohet grupi i shqiptarëve që ‘sundonte’ trafikun e drogës në Manchester, si kishin ndërtuar skemën e shpërndarjes me ‘korrierë-taxi’

Korrierëve, të cilët ishin kryesisht nga Shqipëria dhe Evropa, iu ishin dhënë dokumente të rreme identiteti italiane për të shmangur zbulimin e identitetit të tyre.

25 Nëntor 2022, 20:04 Nga k.m.
Dënohet grupi i shqiptarëve që ‘sundonte’ trafikun e
Kelvis Prensi, Bekin Hasmehaj, dhe Altin Nokolai

BRITANI E MADHE- 4 anëtarë të një bande shqiptare të drogës që drejtonte një biznes kokaine prej 2 milionë paundësh në Preston dhe Chorley janë dënuar me 24 vjet burg. Prokurorët e përshkruan operacionin si "të ngjashëm me një firmë taksish" që kishte linja telefonike që funksiononin 24/7. Banda kishte qendra telefonike, të vendosura në Mançester dhe punësonte një rrjet korrierësh, që punonin me turne 12 orëshe, për të shpërndarë drogën te klientët. Korrierëve, të cilët ishin kryesisht nga Shqipëria dhe Evropa, iu ishin dhënë dokumente të rreme identiteti italiane për të shmangur zbulimin e identitetit të tyre.

Sipas mediave britanike, Bekin Hasmehaj, 35 vjeç, mbante një pozicion të lartë drejtues brenda ndërmarrjes.

Klientët do të telefononin një qendër telefonike dhe do të bënin një porosi, duke lënë një kod postar për dorëzimin. Më pas, personi që merrte porositë përdorte një telefon tjetër për të dërguar një korrier për të dorëzuar drogën. Nëse një korrier arrestohej, qendra e thirrjeve do të zhvendosej në një zonë tjetër në Mançester.

"Modeli i grupit shqiptar ishte kompleks dhe ishte krijuar për ta bërë të vështirë për policinë identifikimin e parave ose drogave. Ata ishin të vetëdijshëm për kufijtë gjeografikë (midis forcave të policisë) dhe e përdornin këtë në avantazhin e tyre”.

Midis 2018 dhe 2020, linjat telefonike bënë mbi 591,678,000 telefonata në lidhje me furnizimin me kokainë në Preston dhe Chorley. Me një vlerësim modest - bazuar në mundësinë se çdo klient ka blerë një qese të vetme kokainë - mendohet se firma ka marrë midis 26 kg dhe 34.6 kg gjatë 651 ditëve të banda funksionoi.

Më 29 janar 2020, oficerët bastisën shtëpinë e Hasmehajt në Marchwood Close, Blackrod dhe gjetën sasi të mëdha parash, droge dhe telefona celularë. Kishte telefona të rinj, ende në kuti dhe karta SIM që ishin përdorur në celularë të shumtë. 

Hasmehaj u arrestua, por ndërsa ai ishte në paraburgim, bashkëpunëtorët e tij u vunë në punë për t'u siguruar që biznesi të mbetej i hapur.

kelvis prensi bekin hasmehaj altin nokolai

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme