LIVE UPDATES
Aktualitet

Banda shqiptare e “Eskos” sulmoi me bombë ish-kryeministrin grek, paratë e porositë i merrnin nga burgu i Koridalos

Gjithashtu, Esko ishte akuzuar për bastisje në zyrat e profesorëve dhe në laboratorët e Universitetit, duke vjedhur pajisje me vlerë 200 mijë euro.

1 Tetor 2022, 21:51 Nga F.M
Banda shqiptare e “Eskos” sulmoi me bombë ish-kryeministrin
Esmin Ferhati

GREQI- Mediat greke kanë nxjerrë informacione të reja për veprimtarinë e mafies shqiptare që vepronte në Universitetin Politeknik. To Vima shkruan se “tentakulat” e organizatës kriminale kanë arritur edhe financimin e sulmeve me bomba, si ai në maj 2017 kundër ish-kryeministrit, Louka Papadimou.

Sipas “To Vima”, më 15 nëntor 2018 shërbimet policore raportonin se bandat në mjediset e universitetit në Zografou merrnin porosi nga të burgosurit në burgjet e Koridalos për sulme të përgjakshme .

Ky hetim nisi pasi u konstatua se një person që ishte akuzuar se kishte dërguar një paketë-bombë që plagosi Loukas Papademos në makinën e tij në rrugën Marni më 25 maj 2017, merrte shuma të mëdha parash në llogarinë e tij bankare.

Bashkë me të, edhe 13 persona të tjerë, vijonin të merrnin urdhra nga burgjet e Korydallos për sulme, e në këmbim fitonin para.

Një nga këta financierë shqiptarë dyshohet se ishte ai që u arrestua si drejtuesi i “bazës” mafioz në Zografou dhe Esmin Frhati (Esko) që tentoi të plagoste me kaçavidë policen. Në kohën që u krye sumi ndaj ish-kryeministrit grek, Esko ka qenë pas hekurave.

Ai u lirua më vonë, por në vitin 2020 u arrestua për rrëmbimin e djalit të gazetarit, të cilit pasi e mbajtën peng brenda Universitetit Politeknik, i grabitën dhe shtëpinë e familjes së tij.

Gjithashtu, Esko ishte akuzuar për bastisje në zyrat e profesorëve dhe në laboratorët e Universitetit, duke vjedhur pajisje me vlerë 200 mijë euro.

Për bandat me seli në ambientet e universitetit Zografou të cilat u çmontuan nga hetimi aktual i policisë kishte memorandume të brendshme informative me shumë faqe nga nëntori 2018 që dokumentonin veprimin e saj, por s’ishte bërë asnjë reagim nga autoritetet.

Banda e konvikteve u shkatërrua pak ditë më parë. Aksioni nisi që në orët e para të mëngjesit me synim arrestimin e anëtarëve të bandës, por shqiptari ‘Esko’ kundërshtoi efektivët dhe njërën prej tyre tentoi ta plagoste me kaçavidë. Policja iu kundërpërgjigj duke e qëlluar me armë zjarri në këmbë. Shqiptari u dërgua në spital, ndërsa mbi 30 të tjerë u vunë në pranga. Mes tyre ishte edhe nja vajzë police e një tjetër, që kishte dëshmuar edhe përdhunime të shumë grave të cilave iu futeshin në shtëpi, nga anëtarët e bandës.

esmin ferhati

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE