LIVE UPDATES
Aktualitet

A u përzien shërbimet sekrete greke në sulmin ndaj postës kufitare? Zbulohen raportet e kohës

Në atë kohë, për të shuar dyshimet mbi prapavijën e sulmit, reagoi Ministri i Rendit i Greqisë Stelos Papathemelis në një intervistë për gazetën Kathimerini. Deklarata pasqyrohet në një raport të ambasadës që është bërë pjesë e dosjes hetimore.

26 Maj 2022, 11:37 Nga DOSJA

A u përzien shërbimet sekrete greke në sulmin ndaj postës

TIRANË- “Këtu është vetëm në fushën e spekulimit pasi nuk patëm të dhënë konrkete dhe direkte që do lidhte këtë roganziatë që mori përsipër sulmin dhe mori përsipër të realizonte ngjarjen” u shpreh Eugen Beçi, ish-prokuror i çështjes

Një tjetër informacion i Ambasadës Shqiptare në Athinë që mban datën 22 Mars 1995, citon një shkrim të gazetaës grekë “TANEA” ku shkruhet për emra konkretë ushtarësh pjesëtarë të Shërbimit Informativ grekë që janë edhe pjesë e organizatës MAVI.

Këto dyshime u përforcuan kur mes të arrestuarve nga autoritetet greke ishte edhe Jorgos Anastasulis, një oficer rezervist.
Në atë kohë, për të shuar dyshimet mbi prapavijën e sulmit, reagoi Ministri i Rendit i Greqisë Stelos Papathemelis në një intervistë për gazetën Kathimerini. Deklarata pasqyrohet në një raport të ambasadës që është bërë pjesë e dosjes hetimore.

“Kërkova të më sillnin informacion pasi mund të kishtë në krye njerëz të Shërbimit Informativ. Kuptova se nuk kishte asgjë. Përgjigjia që më dhanë ishte se MAVI ishte një organizatë e vjetër dhe nuk është vepruese”.
Në të njëjtin raportim ish ministri grek tregohet mjaft i kujdesshëm duke lënë të hapur mundësinë e implikimeve nga personazhe të caktuar të shërbimeve. Por, mes rreshtave ai lë të kuptohet se nuk kemi të bëjmë me orkestrime nga politika e madhe greke për agresionin, por kemi të bëjmë me individë të caktuar me prirje ekstremiste.

“Jemi në një stad hetimi për të zbuluar autorët, bashkëpunëtorët dhe kokat politike që fshihen prapa tyre. Është maja e parë që kemi arrestuar, kam parasysh dhe ata që kanë financuar të cilët nuk i përjashtoj që mund të jenë nga shërbimet sekrete. Është një histori e tmerrshme që nuk mund të kontrollosh fondet sekrete që u jepen informatorëve. Ekzistojnë përgjegjës edhe në shkallët më të larta të organizatave vorioepriiote tepër të djathta”.

Në një analizë që bën Ambasada shqiptare në Athinë referon se shtypi grek në tërësi, e ka trajtuar ngjarjen si synim të qarqeve nacionaliste për akt agresiv kundër Shqipërisë. Aty citohet edhe angazhimi i kryeministrit grek aso kohe Andrea Papandreu për hetimin e plotë të një ngjarje që kërkon të destabilizojë raportet mes dy vendeve.

Autoritetet shqiptare kanë shprehur mjaft rezerva ditët pas agresionit lidhur me angazhimin e homologëve grekë për neutralizimin dhe kapjen e grupit terrorist. Ishte mjaft e dyshimtë se si arriti ai grup komandosh të kalonte kufirin i pashqetësuar me një numër të madh armësh.

Marrë nga Top-Channel

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra