LIVE UPDATES
Aktualitet

59 kg kokainë mes qymyrit, bllokohet anija “Unistream” në Durrës, ruhet me polici

Në datën 16 maj, anija “Unistream”, me kapiten një shtetas rus, mbërriti në portin detar të Durrësit.

26 Maj 2022, 10:22 Nga DOSJA
59 kg kokainë mes qymyrit, bllokohet anija “Unistream” në
Anija ku u gjet droga

TIRANË- Anija “Unistream”, me flamur të Antigua Barbuda, nga Ishujt Karaibe e ngarkuar me 6500 ton qymyr, brenda të cilës u gjetën 59 kilogramë kokainë është bllokuar nga autoritetet. Mësohet se anija ruhet me polici, pavarësisht se ka përfunduar kontrolli dhe brenda saj nuk ka më lëndë narkotike, por vetëm minerale.

Mjeti lundrues ishte nisur nga porti i Monrealit në Kanada me datë 2 prill, ndërsa më pas, në datë 5 maj, ka mbërritur në portin e Baie Comeau (Kanada). Në datën 21 prill anija është ankoruar në portin e Port-au prince Haiti (Haiti), ndërsa me datë 26 prill ka bërë stacionin e fundit para se të mbërrinte në portin e Durrësit, në portin Barranquilla në Kolumbi.

Në datën 16 maj, anija “Unistream”, me kapiten një shtetas rus, mbërriti në portin detar të Durrësit. Fakti që qymyri nuk kalon në skaner, ka bërë që trafikantët ta shikojnë si një mundësi të mirë dhe me më pak risk për të kryer aktivitetin e tyre të transportimit të drogës që deri më dje vinte në ngarkesa me banana e fruta ekzotike. Por këtë herë nuk ishte kontrolli ai që i nxorri zbuluar. Ngarkesa është ‘spiunuar’ dhe ka bërë që autoritetet të ushtronin kontroll me imtësi. I vetmi i ndaluar për ngarkesën në fjalë është kapiteni rus. Ende nuk dihet në duart e kujt do të përfundonte droga.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët