LIVE UPDATES
Aktualitet

400 hotele për 51 mijë emigrantë në Britani! Shqiptarja: S’kam miqësi, na tallin e na ushqejnë vetëm me patate! Vendasit: S'dalim dot se na grabisin, 6.8 mln £ në ditë paguajmë për ta (RRËFIMET)

Pranë një hoteli në fshat në Midlands që tani përdoret për të strehuar refugjatët afganë, stafi është pushuar nga puna dhe çiftet kanë shtyrë dasmat e tyre.

25 Mars 2023, 18:31 Nga F.M
400 hotele për 51 mijë emigrantë në Britani! Shqiptarja:
Emigrantët

BRITANI E MADHE- Numri i hoteleve që përdoren për të strehuar azilkërkuesit në Mbretërinë e Bashkuar është gati të arrijë në 400 ndërsa emigrantët vazhdojnë të kalojnë kanalin me gomone dhe sa vijnë e shtohen.  Aktualisht 395 hotele në Mbretërinë e Bashkuar mendohet se përdoren për të akomoduar më shumë se 51,000 njerëz me një kosto të raportuar prej 6.8 milionë £ në ditë, por numri është vazhdimisht në rritje ndërsa qeveria lufton për të filluar zhvendosjen e disa azilkërkuesve në Ruandë. Përdorimi i hoteleve vazhdon të krijojë polemika me banorët e qyteteve, qytezave dhe fshatrave që janë të mërzitur që akomodimet u janë dorëzuar refugjatëve në vend që të presin turistët apo mysafirët.

Dhe vetë azilkërkuesit janë gjithashtu shpesh të pakënaqur nga pritja në hotele, ku thonë se ndihen të izoluar dhe të paaftë për shkak të rregullave strikte. Disa prej tyre janë azilkërkuesit që qëndrojnë në hotelin me tre yje Grosvenor në Stratford-upon-Avon, Warwickshire, të cilët treguan për pakënaqësinë e tyre për rregullat e jetesës.

Nëna irakiane Neshteman Tahir, 37 vjeç, tha: Është e tmerrshme këtu dhe ka shumë probleme. Ne nuk duam të jetojmë të gjithë së bashku në një hotel, duam një shtëpi që të mund të jemi të pavarur.

Duke folur në mjediset e hotelit, i cili kishte bërë një rinovim prej shumë milionë paundësh përpara se të priste emigrantët, ajo u ankua: Askujt nuk i pëlqen të jetojë këtu!

“Ne të gjithë e urrejmë që jemi të mbyllur në dhomë gjatë gjithë ditës pa bërë asgjë. Hoteli është shumë, shumë i keq. Ne duam një shtëpi,”- shton ajo.

Djali i saj tetë vjeçar tregoi se si shkonte në një shkollë lokale për pesë orë në ditë, por nuk kishte mundur të bënte miq.

Ai shtoi: Unë dua një shtëpi të madhe dhe dua të bëj miq. Është vërtet e mërzitshme këtu! Unë dhe mamaja ime kemi nevojë për shtëpinë tone!

Të njëjtët qëndrime mbanin edhe emigrantët e strehuar në hotelin Great Hallingbury Manor me katër yje pranë Takeley, Essex. Shumë të rinj nga Afrika dhe vende të tjera, përfshirë Afganistanin, kanë jetuar që nga tetori i kaluar në hotelin e stilit Tudor, i cili i përshkruan 43 dhomat dhe suitat e tij në uebsajtin e tij si "progresivisht elegant, jashtëzakonisht të rehatshëm dhe të mirëmbajtur në mënyrë të pastër".

Ardhja e emigrantëve ka tronditur disa banorë të zhvillimit të ri të banesave Mead Field Drive, me pamje nga fushat ngjitur me hotelin.

Një banore Kamila Kardzis tha: Duket gabim që ata përfitojnë një çati falas mbi kokën e tyre, në një hotel kaq të bukur.

“I sheh duke ecur me iPhone dhe rroba të reja. Ata janë të gjithë burra. Nuk shohim asnjë grua apo fëmijë.”

Zonja Kardzis, e cila është polake dhe ka jetuar në Mbretërinë e Bashkuar për 17 vjet, shtoi: "Unë erdha këtu gjithashtu si emigrante, por jam duke punuar dhe paguaj taksat. Unë nuk pretendoj përfitime.

“Do të ishte më mirë nëse do të lejoheshin të punonin. Në vend të kësaj, ata nuk kanë çfarë të bëjnë gjatë gjithë ditës dhe vetëm rrinë përreth. Nuk është një jetë e mirë për ta.”

Zonja Kardzis tha se një nga kamerat e saj të sigurisë ka kapur pamjet e një prej emigrantëve duke u zvarritur rreth kopshtit të saj të pasmë dhe duke parë nga një dritare ndërsa ajo ishte duke dekoruar shtëpinë e saj.

“Pashë një djalë tjetër jashtë shtëpisë tonë pak para orës 1 të mëngjesit rreth një muaj më parë. E pyeta se çfarë po bënte dhe ai nuk u përgjigj. Thjesht i thashë të kthehej në hotel,”- shton ajo.

Inxhinieri Ayden Yilmaz, 29 vjeç, tha se ishte i zemëruar që emigrantët që po akomodoheshin në hotel ndërsa zyrtarët e këshillit kishin refuzuar ta strehonin pasi ai u nda me të dashurën e tij që jeton në Mead Field Drive.

Babai i tre fëmijëve tha: Kam fjetur në divan, në makinën time. Kur shkova në këshill për të kërkuar ndihmë, më thanë të merrja shtëpi me qira, gjë që thjesht nuk mund ta përballoj.

“I përmenda emigrantët në hotel kur fola me këshillin, por nuk është se pati ndonjë ndryshim. Thjesht është e bezdisshme që vijnë këtu dhe marrin një dhomë hoteli të bukur, ndërsa unë kam lindur këtu, punoj fort, paguaj taksat dhe Sigurimet Kombëtare dhe nuk marr asgjë. Ata vetëm shëtisin dhe luajnë futboll.”

Një punonjës IT 38-vjeçar, i cili nuk donte të jepte emrin e tij tha se zbuloi se hoteli kishte azilkërkues në të vetëm pasi u transferua në shtëpinë e tij me qira tetorin e kaluar.

“Një javë pasi u transferuam, pamë djem që trokitën në derën tonë duke kërkuar para dhe cigare. Krishtlindjet e kaluar më vodhën biçikletën time me vlerë 400 £. Një shofer transporti e pa që e morën disa djem që qëndronin në hotel. Thirra policinë. Atyre iu deshën disa ditë që të ma kthenin biçikletën, por rrota e përparme mungonte.  Policia nuk deshi të përfshihej dhe tha se nuk mund të bënin asgjë.”

"Ndonjëherë ndjej erën e kanabisit nga parkingu i hotelit. Nuk ndihem më rehat të jetoj këtu.'

Një tjetër banor që nuk donte të tregonte emrin, tha: Më vjen keq për djemtë emigrantë sepse janë djem të rinj që nuk kanë asgjë. Thjesht i sheh duke ecur. Po mbaj pak distancë prej tyre sepse nuk e dini se kush janë.

“Partnerja ime dhe unë kemi gati një vit që jemi shpërngulur këtu, donin ta kishin afër hotelin. Familja ime qëndroi atje verën e kaluar kur erdhën për vizitë, dhe ata thanë se ishte shumë mire, por tani nuk mund të qëndrojnë atje. Policia erdhi kohët e fundit duke thënë se kishte pasur raportime për njerëz që kishin hyrë në një kopësht dhe ata na këshilluan të merrnim një zile dere për siguri shtesë, gjë që mendoj se do ta bëjmë tani."

Një tjetër banor që u transferua në zonë majin e kaluar tha: Mezi prisnim të dilnim për një pije në hotel, por kur shkuam aty, pamë se bari ishte i mbyllur. Tetorin e kaluar filluam t'i shihnim këta djem përreth.

Fshatarët në Great Hallingbury tani janë mësuar me pamjen e grupeve të emigrantëve, shumica e tyre të moshës 20 dhe 30 vjeç, që enden nëpër rrugë.

Parukierja Pauline Mills, 70 vjeçe, e cila jeton përballë tha: Kam qenë këtu për më shumë se 20 vjet dhe shkoja shumë në hotel për festa dhe festa. Ishte bukur brenda, shumë antike dhe me panele druri në mure. Kishte një restorant të mrekullueshëm dhe një kuzhinier nga Savoja, i cili bënte ushqime speciale për grupe prej 12 personash apo më shumë. Ndryshoi dorë dhe pësoi rënie. Nuk e kuptova çfarë po ndodhte derisa kalova me makinë dhe pashë të gjitha mobiljet e bukura antike duke u hequr. Një ose dy ditë më vonë pashë shtretër dhe kabinete metalike duke u shkarkuar jashtë. Pastaj dëgjova nga fqinjët se azilkërkuesit ishin shpërngulur.

Pranë një hoteli në fshat në Midlands që tani përdoret për të strehuar refugjatët afganë, stafi është pushuar nga puna dhe çiftet kanë shtyrë dasmat e tyre.

 “Të gjitha dasmat u anuluan, jo vetëm ato të rezervuara, por edhe ato që s’kishin caktuar një datë,”- tha dikush.

Home Office i pagoi 20.6 milion £ një firme me bazë në Leeds të quajtur Calder Conferences për të rezervuar hotele në 2021, të cilat në 2022 shkuan në 97 milion £.

Drejtoresha Debbie Hoban ka parë rritjen e shpërblimit të saj vjetor nga 230,000 £ në 2.2 milion £ dhe tani jeton një mënyrë luksoze në shtëpinë e saj prej 3 milion £.

Një nënë iraniane, e cila është shtatzënë tetë muajshe dhe ka një djalë katërvjeçar e jeton në hotel thotë se nuk i ishte dhënë kujdesi dhe mjekimi adekuat para lindjes dhe nuk kishte marrë ende një karrocë fëmijësh e rroba për fëmijë.

Një nënë tjetër që ishte me vajzën e saj të vogël, tha: Ne jemi të mërzitur këtu. Dhomat janë shumë të vogla dhe ushqimi është i keq. Është si të jesh në burg.

Një familje prej katër anëtarësh nga Sri Lanka tha se të gjithë u futën në një dhomë dyshe dhe po ushqeheshin me ushqime të pashëndetshme si copa pule dhe patate të skuqura, ndërkohë që iu mohuan frutat dhe perimet e freskëta.

Rreth 150 refugjatë - nga qarqe duke përfshirë Iranin, Irakun, Arabinë Saudite, Shqipërinë dhe Vietnamin - po jetojnë në hotel, vetëm pesë minuta më këmbë nga qendra piktoreske e historike e qytetit dhe vendlindja e shekullit të 16-të të dramaturgut të nderuar William Shakespeare.

Çdo person, përfshirë fëmijët, merr 8 £ në javë dhe u jepen tre vakte në ditë.

Kavinda një tjetër emigrant shtoi: Ne marrim 32 £ në javë si familje, por kjo nuk mjafton. Unë dua të punoj dhe të fitoj paratë e mia!

Disa nga azilkërkuesit flasin shumë dobët ose aspak anglisht dhe mund të komunikojnë me stafin e hotelit vetëm duke shkruar mesazhe në aplikacionet e përkthimit në celularët e tyre.

Një grua e moshuar beqare, e cila vuan nga probleme të shëndetit mendor, pohoi se nuk po bëhej asgjë për ta ndihmuar dhe të jetuarit në një hotel me shumë të tjerë ishte shumë e keqe për mirëqenien e saj.

Ajo tha: Ushqimi këtu është i tmerrshëm. Është ushqim i pavlerë, vetë patate në çdo vakt. Pa zarzavate, pa fruta. Është e pashëndetshme.

Një grua tjetër tha: Ne ndihemi të pasigurt këtu, të pakujdesshëm dhe të padashur. Menduam dhe shpresonim se do të ishte më mire.

Entela Qazolli, 51 vjeçe, nga Shqipëria, e cila po ashtu po qëndron në hotel, u ankua për mungesë komunikimi dhe miqësie.

 “Unë jam këtu prej një viti e gjysmë. Unë jam ende në pritje të lejes për të punuar këtu dhe për të marrë një shtëpi. Kjo është ëndrra ime. Dua një punë si kujdestare ose pastruese. Marr mësime anglishteje tre herë në javë, por anglishtja ime nuk është shumë e mirë. Mund ta flas pak, por jo të shkruaj. Dua të gatuaj, por nuk mundemi.  Shumë njerëz këtu kanë probleme dhe nuk janë shumë të lumtur. Një ditë është e mirë, por shumica e ditëve këtu janë të këqija. Më mungon mamaja dhe motra ime. Ata janë kthyer në Shqipëri. Unë jam vetëm këtu. Mundohem të bëj miq, por është e vështirë,”- thotë ajo.

Një grua beqare nga Arabia Saudite, Qadeer, 32, tregoi se si kishte frikë për sigurinë e saj dhe pretendoi se kishte rënë pre e talljeve nga stafi i hotelit.

 “Dhoma ime e gjumit mund të mbyllet nga brenda, por çdo punonjës hoteli mund të hyjë në të me një rrëshqitje të çelësit nga jashtë. Unë jam një vajzë muslimane beqare dhe nuk ndihem e sigurt këtu,”- tha ajo.

Robert Jolly, 80 vjeç, i cili është me origjinë nga Skocia dhe ka jetuar në qytet që nga viti 1987, bëri thirrje që kazermat ushtarake të rinovohen për azilkërkuesit.

Duke folur ndërsa merrte vullnetarisht mbeturinat në rrugët përreth Holiday Inn qendror të Ashford, ai tha: Azilkërkuesit nuk duhet të vendosen në atë hotel, ai hotel duhet të jetë për vizitorët. Qeveria duhet të ndërtojë strehim të përkohshëm ose të rizhvillojë kazermat ushtarake për t'i bërë ato të përshtatshme për njerëzit që kërkojnë azil. Unë nuk jam kundër emigracionit dhe disa nga retorikat e qeverisë i konsideroj jashtëzakonisht të ashpra. Ne nuk po ‘pushtohemi’ dhe nuk jemi pushtuar që nga viti 1066. Spanjollët dhe gjermanët u përpoqën, por dështuan. Ne kemi nevojë për emigrantë për të punuar në ferma, në industri dhe kështu me radhë dhe pyes veten nëse këto grupe burrash që vijnë mund të na ndihmojnë në këta sektorë.

Jennifer Ferris, 38 vjeç, tha: “Për sa i përket hotelit, nuk ka pasur asnjë problem me sa di unë… por në qytet, është një histori tjetër.

“Unë e kam ndaluar vajzën time 13-vjeçare të shkojë në Victoria Park në Ashford, sepse ka pasur shumë raportime për bandat e përbëra nga të huaj që grabitin telefonat e njerëzve.

“Vëllai im u rrah nga një bandë emigrantësh në park rreth pesë vjet më parë, kështu që unë i thashë të qëndronte larg prej andej. Nuk dua që t'i ndodhë asgjë. Unë jam larguar nga vendi për një kohë.,”_ përfundo ajo.

Diku tjetër në vend, ka pasur demonstrata jashtë hoteleve me disa të organizuara ose të nxitura nga ekstremistët e djathtë.

Një nga më të dhunshmet ishte jashtë hotelit Suites në Knowsley, Merseyside, natën e 10 shkurtit.

Protesta mendohet të jetë nxitur kryesisht nga një video 30 sekondështe e një incidenti, që tregonte se si një nxënëse 15-vjeçare u godit nga një emigrant 25-vjeçar, i cili i kërkoi numrin e telefonit.

Javën e kaluar Policia e Merseyside tha se azilkërkuesit që jetonin në hotel dhe stafi që punonte atje, si dhe njerëzit jo të bardhë në zonë ishin nënshtruar sulmeve dhe abuzimeve që nga protesta.

Një demonstratë kundër azilkërkuesve të strehuar në Novotel në Ipswich, Suffolk, u ndoq nga rreth një duzinë njerëz të shtunën e kaluar pas reklamave nxitëse për të në mediat sociale.

Demonstrata u zbeh nga një kundër-protestë që përfshinte më shumë se 100 njerëz që tregonin mbështetjen e tyre për azilkërkuesit, duke brohoritur slogane të tilla si: "Thuaj me zë të lartë". Thuaj qartë. Refugjatët janë të mirëseardhur këtu.”

Të dy grupet u përballën me njëri-tjetrin përgjatë rrugës jashtë hotelit, ndërsa azilkërkuesit shikonin nga dritaret e dhomave të tyre.

Kandidati laburist i Ipswich-it, Jack Abbott, i cili iu bashkua protestës, shkroi në Twitter: 'Sot e djathta ekstreme erdhi në Ipswich. Ata kërkuan të mbillnin përçarje dhe të përhapnin urrejtjen e tyre.

Por deputeti konservator i Ipswich, Tom Hunt, akuzoi kundërprotestuesit.

Ai tha në një postim në Facebook: “Unë jam i mendimit se shumica e zgjedhësve të mi e kundërshtojnë fuqishëm Novotelin për akomodimin e atyre që kanë hyrë ilegalisht në vendin tonë nga Franca. Unë gjithashtu besoj fuqishëm se shumica dërrmuese beson fuqimisht në masat e forta për të trajtuar emigracionin e paligjshëm."

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha: “Numri i njerëzve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar që kërkojnë strehim ka arritur nivele rekord. Përdorimi i hoteleve për strehimin e azilkërkuesve është i papranueshëm – aktualisht ka më shumë se 51,000 azilkërkues në hotele që i kushtojnë taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar 6 milionë paund në ditë. Home Office është e përkushtuar të bëjë çdo përpjekje për të reduktuar përdorimin e hoteleve dhe për të kufizuar barrën mbi taksapaguesit.

shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit